Olağanüstü Olmak Yeterli Değildir

Olağanüstü Olmak Yeterli Değildir
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Olağanüstü olmak yeterli değildir. Aslında, avantajlarımızı olağanüstü şeyler ortaya koymak için kullanmazsak, şaşırtıcı özelliklere sahip olmak neye yarar ki? Yeteneğimizi geliştirmezsek yetenekli olmamızın da bir anlamı yoktur. Olağanüstü olmak, kendimizin en iyi tarafını ortaya çıkarmaya ve hedeflerimize ulaşmaya yönelik tutkuyla çalışmazsak hiçbir şey ifade etmez.

Olağanüstü olmak, sevdiğimiz bir şeyi ortaya çıkarmak için çalışmak demektir. Amacınız, sizin ve başkalarının hoşlanabileceği şeyleri meydana getirirken hayatınızı eğlenceli bir şekilde yaşamak olmalıdır. Olağanüstü olmak, eylemlerin kelimelerden daha önemli olduğunu unutmamak ve neyi ne zaman ve nasıl yapacağınızı bilmektir. Olağanüstü olmak belli vasıflara sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Başarısızlıktan ders çıkarabilecek kadar da dirençli olmaktır.

Çalışkan, sorumlu, dirençli ve tutkulu olanlar olağanüstü insanlardır. Bunun nedeni ise yaptıkları her şeye kendilerinden bir parça koyabilmeleridir. Belirsizlik ve riskle nasıl bir arada var olunur bilirler, ancak aynı zamanda sabırlıdırlar çünkü doğru anları beklemekten hoşlanırlar. Başkalarının yorumlarını ve incelemelerini sevmelerine rağmen, onlar eylem insanlarıdır. Bu onlara büyük bir avantaj sağlar.

Etraflarındaki insanları güçlendirirler ve başkalarının çok başarılı olmasına ihtiyaç duymazlar. Aksine, olağanüstü olmak sevdiklerinizi desteklemek demektir. Birinin ihtiyacı olduğunda yardım elini uzatmaktır. Ayrıca, olağanüstü insanlar diğerlerinin hiçbir şey görmediği yerlerde birçok şey görürler.

“Gerçek mutluluk, iyi yapılmış işlerin sevincinden ileri gelir, yeni şeyler yaratmanın lezzetidir.”

– Antoine de Saint-Exupery

motive olmuş kadın

Başarı tamamen istekli olmakla ilgilidir

Hepimiz başarılı olmak isteriz, ancak bazılarımız bunun için çalışmaz. İstekli olmak bizi olağanüstü yapan şeydir. O bizim özgün bir şeyler ortaya çıkarma tutkumuzu dışa vurur.

Olağanüstü olmak bir başarısızlıktan sonra vazgeçmemek demektir. Aynı zamanda bir şeyin ulaşılamaz olduğunu (en azından o an için) fark ettiğimizde başka bir şeye geçmek anlamına gelir. Olağanüstü olmak bulunmak istediğimiz yere gelmek için çalışmaktır. Aynı zamanda sınırlarımızı, hatalarımızı ve en iyi yanlarımızı bilmekle de ilgilidir.

Her şey bir kararla başlar, hazır olmadığımızda yerine getirmeyeceğimiz bir kararla. Bir karar verdiğimizde artık başarıya doğru yürürüz. İşte o zaman sadece “söyleyen” değil “yapan” insanlar oluruz. Yeteneklerinden avantaj elde eden ve onunla harika şeyler yapan insanlar oluruz.

“Bir hayal onu başarmak için harekete geçildiğinde bir hedef haline gelir.”

– Bo Bennett

olağanüstü olmak

Olağanüstü olmak tamamen tavrımızla ilgilidir

Birçok insanın farklı nitelikleri vardır. Bazı insanlar ezici bir üstünlükle zekidir, bazıları ise değişik durumlarda doğru şekilde nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Ancak, risk almaz, yeteneklerinden yararlanmaya ve onları dünyaya göstermeye karar vermezlerse bunların hiçbiri önemli değildir. Tutumumuz bizim üst yazımızdır ve bu bizi ya ortaya çıkarabilir ya da yok edebilir.

Olumlu bir tutum, sahip olduğumuz şeylerin çoğunu geliştirip uygulamaya koymamızı sağlar. Olumlu bir tutum sahibi olmak bizi doğru yolda tutacak ve kolayca vazgeçmemize müsaade etmeyecektir. Tutum ve isteklilik bir araya geldiğinde ancak kendimiz için en iyisini yapabiliriz. Tutumumuz bizi şekillendirir ve istekliliğimiz de bizi yönlendirir.

Dünya her zaman bir şeyler başarmak için çok çalışan olağanüstü varlıklara ihtiyaç duyar. Bir şeyleri dikkat çekecek derecede başarmak bizi büyük yapan şeydir. Diğer insanların yaşamlarında bir fark meydana getirmemizi sağlayan şey tam da budur.

Öyleyse daha ne bekliyorsunuz? Sizi olağanüstü yapan niteliklerinizi göstermeye başlayın. Onların çoğuna sahip olduğunuza eminiz. Aksi düşüncede iseniz, iyi olduğunuz yönlerinizi keşfetmeniz için kendinizi analiz etmeye başlamanızı öneririz.

“İsteklilik büyük olduğunda zorluklar büyük olamaz.”

– Niccolo Machiavelli


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.