Kendinizi Daha İyi Tanımanızı Sağlayacak 7 Soru

Aralık 21, 2018

Eğer terapiye gidiyorsanız, psikologunuz size, kendinizi tanımak için kendi içinize bakmak zorunda kalacağınız sorular sorduğu oluyordur. Aynı durum, arkadaşlarınızlayken konuşmalar “derinleştiğinde” ya da bir kitap okurken de gerçekleşebilir. Eğer isterseniz hemen hemen her an kendiniz hakkında düşünmeye yönlenebilirsiniz.

Henüz keşfetmediğiniz bir şey içerdikleri için bazı sorular sizi rahatsız edebilir. Çoğu zaman bunlara nasıl cevap vereceğinizi bilemezsiniz. İşte kendinizi daha iyi tanımanız için size yardımcı olacak 7 soru. Okumaya devam edin ve bunları öğrenin!

Kendinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz? En az neyi seviyorsunuz?

Bu sorular kendinizi nasıl gördüğünüzü anlamanıza yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, öz saygı seviyenizi belirlemenizi sağlayabilir.

Eğer bu iki soruyu kendinize sorarsanız, kendiniz hakkında ne düşündüğünüzü anlarsınız. Eğer bunlara nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsanız ya da bir seçim yapamıyorsanız, öz saygınızı geliştirmek için bir strateji ya da teknik geliştirmeniz gerekebilir. Bunu yaptığınızda kendinizle ilgili gerçekten daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca daha fazla enerjik olacak ve duygusal denge sahibi olacaksınız.

aynada yansıması olan kadın

Hangi dört sıfat sizi en iyi tanımlar?

Bu soru hem kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar hem de sizi daha iyi tanımak adına bir iş görüşmesinde de size sorulabilecek bir sorudur. Bu, küçük bir şey değildir. Cevabınızı nasıl yönlendirdiğinize göre kendinizi nasıl gördüğünüzü anlarlar. Genellikle, “sorumluluk sahibi ve ciddi” ya da “çalışkan, güçlü ve işine bağlı” gibi şeyler söylemek çok yaygındır.

Size biraz daha orijinal cevaplar aramanınızı öneririz. Sizin güçlü yönlerinizi öne çıkaran, size değer katan ve sizi farklı kılan bir şey seçin. Örneğin, eğer dikkatli olduğunuzu söylerseniz, bu sizin mantıklı birisi olduğunuzu gösterir. Eğer bir şeylerle uğraşmayı ve çözümler bulmayı seviyorsanız analitik ya da problem çözme odaklı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Eğer başkalarına yardım etmeyi seviyorsanız, işbirliğini seven, empatik ya da ikna edici birisi olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Eğer doğru şekilde cevap vermek istiyorsanız kendinizle bağlantı kurmalısınız. Eğer gerçekten kendinizi tanımak istiyorsanız aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyin. Durun ve kendinizle ilgili düşünün ve sizi en iyi tanımlayan sıfatları bulun.

Mutlu olmak için neye ihtiyacınız var?

Bu, muhtemelen kendinizi tanımak için sorabileceğiniz en iyi sorulardan biridir. Eğer cevabınız, “hiçbir şeye ihtiyacım yok, ben zaten mutluyum” ise tebrik ederiz!Bu demek oluyor ki mutluluğu hayatınızın bir parçası haline getirmeyi başarmışsınız. Tabi ki kimse 7/24 neşe içinde coşmaz, ama özünüzde olan değerlere odaklanmayı da bilmelisiniz, zira bu en önemli şeydir.

Minnettarsınız, önceliklerinize odaklanmayı biliyorsunuz ve sizin için gerçekten anlamlı olan şeylere değer veriyorsunuz. İçinde bulunduğunuz duruma karşı savaşmıyor ve aynı zamanda geçmişte de yaşamıyorsunuz. Her anın tadını nasıl çıkaracağınızı biliyorsunuz.

Öte yandan, eğer mutlu olmak için uzun bir listeniz varsa muhtemelen biraz oturup düşünmeniz gerekiyordur. Gerçekten bir diploma daha almak, daha büyük bir evinizin olması, daha iyi bir telefon sahibi olmak ya da lüks bir araba almak o kadar önemli mi? Maddi şeyler ve hayatta aldığınız roller iç dünyanızdan daha önemli değildir. Gerçek mutluluk dışarıda değil içeridedir. Bunu asla unutmayın.

ellerini açmış kadın

Zamanı geri döndürebilecek olsanız değiştireceğiniz bir şeyler olur muydu?

Muhtelemen her birimizin yaptığı bir şeyden dolayı pişmanlığı ya da başka türlü gitseydi dediği bir şeyler vardır. Bu kaçınılmazdır. Bazı insanlar diğerlerine göre daha çabuk unutur ve sıkıntılarından kurtulmayı daha iyi başarır. Sizi geçmişte üzen deneyimlerinize bakın ve onlar hakkında konuşun. Acınızı dışavurmak onu aşmanızı sağlayabilir. 

Eğer geçmişte yapamadığınız bir şey için çok üzülüyorsanız hiçbir şey için geç değildir. Şans cesur insanların yanındadır: anılarda ya da pişmanlıklarda tıkanıp kalmak hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. Yapabileceğiniz en sağlıklı şey onları kabul etmek, sorumluluk almak ve akışına bırakmaktır. Ama bunun üzerinde hiçbir şekilde kontrol sağlayamıyorsanız, bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Sizi en çok ne kızdırıyor?

Bir şeyler sinirinizi mi bozuyor? Genellikle diğer insanlardan daha gergin mi oluyorsunuz? Sinirli olduğunuzda nasıl davranıyorsunuz? Tüm bu sorular kendinizi daha iyi tanımak ve ilişkilerinizi geliştirmek için çok faydalı olacaktır.

Eğer belli başlı şeylere karşı nasıl tepki vereceğinizi bilirseniz çevrenizdeki insanlarla daha kolay iletişime geçer ve daha iyi anlaşırsınız. Eğer sinirinizin fazla saldırgan olduğunu düşünüyorsanız bunu sözlü olarak dile getirmeye çalışın. Karşınızdakine zarar vermek istemiyorsunuz sadece sizi anlamasını istiyorsunuz.

Burada önemli olan nokta nelerin ya da hangi durumların sizi rahatsız ettiğini bulmaktır. Bu sayede, doğru zamanda doğru kişisel stratejiyi kullanmayı başarabilirsiniz.

Bu soruları arkadaşlarınıza sorsak ne cevap verirlerdi?

Bu sorular, diğer insanların sizi tanımasına izin vermekle yakından ilişkilidir. Çekingen biri misiniz? Yakın arkadaşlarınız hayallerinizi, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı ve hayattaki amaçlarınızı biliyor mu? Kısacası sizi tanıyorlar mı? Verecekleri cevaplar sizi şaşırtabilir

Eğer çok kapalı bir kutuysanız ve diğer insanlara kendinizi göstermiyorsanız, bunun üzerinde bir daha düşünmenizi öneriyoruz. Eğer onlarla aranızdaki şey gerçek bir arkadaşlıksa sizin için içtenlikle endişelenebilirler. Sizi yargılamadan anlamak ve dinlemek isterler. Sizin derdiniz aynı zamanda onların da derdi olur: size yardımcı olmak isterler. Bu yüzden onlara biraz daha açılmayı deneyin, mutlaka desteklerini hissedeceksiniz.

sohbet eden gençler

Amaçladığınız şeylere yakın mısınız?

Bu, kendinizi tanıma yolunda en faydalı sorulardan biridir. Hedeflerinize doğru adımlar atarak mı ilerliyorsunuz yoksa sadece günlük hayatın içinde yuvarlanıp gidiyor musunuz? 

Ne yazık ki, piyangoyu kazanıp kazanamayacağınızı etkileyemezsiniz. Yapabileceğiniz şey ise kendi yolunuzu ve kim olmak istediğinizi seçmektir. Kendi hayatınızın sahibi sizsiniz ve sizin kararlarınız geleceğinizi belirler. Başka insanların sizin adınıza karar vermesine ve rutin düzenlerin sizi yutmasına izin vermeyin. Büyük sorulardan korkmayın çünkü bunların cevapları daha büyük ve sizin için daha önemli yollarla kesişebilir.

Hadi kendinizi tanımak için bu soruları sorun! Cevap verdikten sonra muhtemelen başınıza gelenler ile ilgili daha çok kontrol sahibi olduğunuzu fark edeceksiniz. Fakat bunun tam tersi de olabilir. Şansın ve kaderin hayatınızda daha büyük rol oynadığına da karar verebilirsiniz.Ne olursa olsun asla unutmayın ki: büyümek, değişmek ve gelişmek demektir. Öyleyse cesur olun!