Okumanın 7 Faydası

Okumanın 7 Faydası

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2017

Okumak, zihninizi ve yaşamınızı farklı şekillerde etkiler. Fakat fizyolojik açıdan aktif okuyucu olan kişilerin sinirsel bağlantılarını artırabildiği ispatlanmıştır.

Ayrıca, duygusal düzlemde bir kişi çoğunlukla kurgu romanları okuduğunda, diğer insanların ruhsal durumlarını anlama ve başkalarına karşı empati gösterme becerilerinin büyük oranda arttığı ortaya konmuştur.

Okumanın faydaları

  • Kitap okuyarak yeni tecrübeler edinirsiniz. Peki ama nasıl? Çok basit. Edebiyat, bilhassa da kurgu, okuyucu üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve başka türlü onlarca yıl uğraşmaları gerekecek duyguları hissetmelerini mümkün kılar. Ayrıca kişi, hikaye boyunca kendini özdeşleştirdiği kişilere empati duyarak bu becerisini geliştirir.
  • Edebiyat, harika bir gerçeklik simülatörüdür. Sizi anında farklı durum ve dönemlere ışınlayan bir zaman makinesine benzer ve her birinin kendine özgü özellikleri vardır.
  • Bu sayede başkalarına daha nazik davranırız çünkü dünyayı başka bir kişinin perspektifinden görmeyi öğreniriz ve eylemlerimizin başkaları için yol açabileceği sonuçları görürüz. Ayrıca nezaket, cömertlik ve sempati gibi erdemlerin sadeliğini öğreniriz.
  • Güzel edebiyat daima hegemonyanın, para ve güç arayışına öncelik veren sistemlerin karşısında yer almıştır. Yazarlar dünyaya dair karşı bir konseptle aynı çizgide yer alırlar. İki yüzlülük ve dünyaya karşı modası geçmiş tavırlara karşı çıkan fikir ve duygulara yakınlık duymamıza yardımcı olurlar.
  • Edebiyat yalnızlık için harika bir ilaçtır. Güzel bir kitapta kendimizi özdeşleştireceğimiz kişiler buluruz ve nihayetinde hikayede gizli bir bilgi hazinesini keşfederiz. Kitap ilginçse, dikkatimizin %100’ünü çeker ve yalnızlık yok oluverir çünkü kitap bizim en iyi dost ve arkadaşımız oluverir.
  • Yazarlar bizi kalbimizi ve zihnimizi açmaya iter çünkü paranoya ve takip ediliyormuş hissi gibi çoğu zaman ruhumuzu işgal eden duygulardan kendimizi kurtaracak araçları sunarlar.
  • Son olarak, eklemek isterim ki edebiyatın bir faydası da bizi başarısızlığa hazırlamasıdır. Hiç kimse hayatta başarısız olmak istemez ama iyi bir kitabın sayfaları arasında başarısızlığın var olduğunu gösteren araçları da bulursunuz ve bu başarısızlık aşılabilir, kendi lehinize olarak kullanılabilir. Böylece daha güçlü hale gelip sonunda istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz.

Okumak herkes için muhteşem bir alışkanlıktır çünkü bahsettiğim gibi faydaları, okuyucu hangi yaşta ve durumda olursa olsun, geçerlidir. Her yaş grubunun kendi tercih ve ihtiyaçları olduğu doğrudur ama sonuçlar aynıdır.  

Edebiyatı, hayattan biraz daha bilgelik ve zariflikle geçmenizi sağlayan bir iksir olarak görün. İyi bir kitap okuma şansınız varsa, kıymetini iyi bilin. 


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.