İyi Bir İnsan Olmadığımı Düşündüğümde

İyi Bir İnsan Olmadığımı Düşündüğümde

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Kendinizi kötü biri gibi hissettiğiniz oldu mu hiç? Bazen kendimizi kötü hissetmemize sebep olan hatalar yaparız. Ama yaptığınız her hata, kötü biri olduğunuz manasına gelmez.

İnanın bana, kötü biri olup olmadığınızı düşünüyorsanız, muhtemelen kötü biri değilsinizdir. Kötü insanlar, kötü olup olmadıklarını düşünmezler çünkü. Kendileri için yaşar, sebepsiz yere kötülük ederler.

“Unutmayın, iyi ya da kötü olsun, bu da geçecek.”

– Jorge Bucay

Kötü biriymiş gibi hissettiğinizde, başkaları böyle hissetmenizi istiyor olabilir diye düşündünüz mü hiç? Bugün neden belli zamanlarda negatif şeyler yapıyormuş gibi hissettiğinizi ama aslında durumun böyle olmadığını keşfedeceksiniz. Çok fazla faktör var ama en önemli şey, kendinizi nasıl gördüğünüz.

İyi ve kötü arasındaki sınır

Çocukluktan itibaren size iyi olmak öğretilmiştir. Peki ama iyi biri olmak gerçekten ne demektir? İyi davranmak, başkalarına yardım etmek, asla “hayır” dememek…

Bize öğretilen bazı şeyler, aslında bize zarar vermektedir. iyi olmak, kimi zaman kendimizi ifşa etmemize, başkaları karşısında savunmasız kalmamıza neden olmakta ya da sürekli üzerine oklar atılan bir hedef tahtası haline getirmektedir.

Büyüyüp sorumluluk aldığımızda bazen kendimizi suçlu hissederiz. “Hayır” dediğimiz birisi öfkelenir, kimi zaman doğruyu söylediğimiz için sorunlarla karşılaşırız, kimse bizi yargılamasın diye rol yaparız…

Yeter! İyi biri olmak bir şeydir, aptal olup kendimizi başkalarının kuklası yapmak bambaşka bir şey. Başkalarının sizi dilediği gibi kullanmasına izin vermemeli, sizi kötü hissettirmelerine müsade etmemelisiniz.

Onunla gezmek istemediğim için şu kişi neden kızıyor? Neden, dürüst olduğumda bana böyle kötü davranıyorlar? İnsanlar samimiyet talep ediyor, oysa yalanları dinlemeyi tercih ediyorlar. Bu iki yüzlülük değil mi?

“İki yüzlülük, tüm kötülüklerin anasıdır.”

– Molière

Nihayet, insanları olmaları gereken yere koymayı öğreneceksiniz. Daima diğer yanağınızı çevirmek zorunda değilsiniz ve diğer yanağınızı çevirmemek, sizi kötü bir insan yapmaz. 

Kimi zaman bencil olmak, daha olumlu olan seçenektir. Başkalarının insafına kalmak için hiçbir sebebiniz yok, çünkü başkaları da sizin insafınıza kalmış değil. “Hayır” demekten çekinmeyin, kimsenin kendinizi kötü biriymiş gibi hissettirmesine izin vermeyin.

Duygusal şantaja hayır deyin!

Belki kendinizi son derece suçlu hissetmenize sebep olan şeylerden birisi, duygusal şantajdır. Bu yalnızca çiftler arasında değil, farklı ilişkilerde de yaşanır. Şantajın özelliklerinden biri, bir kişiyi dilediği gibi davrandığı için suçlu hissettirmektir. En yaygın duygusal şantaj şekli budur ve insanlar çoğu kez bunu yaşamaktadır.

Duygusal şantaj, kötü biri olduğunuza inanmanıza neden olabilir. Kendinizi bütünüyle sunmazsanız, daima o kişinin yanında olmazsanız, ”Kalamam” derseniz, kötü biri oluyorsunuzdur.

Bu duruma son vermek zordur çünkü özgüven eksikliğimiz nedeniyle kötü insanlar olduğumuza inanırız. Asıl canı yanan siz olduğunuz halde, sürekli başkalarının canını yaktığınızı düşünürsünüz.

Başka biri yüzünden kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi düşündünüz mü hiç? Mesela, karşınızdaki kişi yanlış anlayabilir diye fikrinizi belirtmekten korkuyorsunuzdur. Ama bazen ağzınızdan kaçıverir ve bir rahatsızlık duygusu ortaya çıkar.

Esasen, negatif olan şey, sizin söyledikleriniz değil, karşınızdakinin tepkisidir. Bu tepki sizi yerinizden sıçratıp kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Fakat karşınızdaki kişi kendini mağdur olarak gösterir.

“Hiç yapmadığınız bir şey yüzünden kendinizi suçlu hissetmekten daha ağır bir yük yoktur.”

– Anonim

Kötülük ve iyilik çok görecelidir

Kötü biri olduğunuzu düşündüğünüzde, başkalarının size davranışını bir düşünün. Neyi kötü olarak görmenize neden oldular ve bu, gerçekten kötü bir şey miydi? Kötülük, sebepsiz yere yaptığınız bir şeydir. Birine kötü muamele ettiğinizi haya edin, işte bu gerçekten kötü biri olmaktır.

Peki ya kardeşinizi birine karşı savunduysanız? Ona saldıran kişiye karşı incitici sözler kullanmış ya da fiziksel güce başvurmuş olabilirsiniz, bu durumda da kötü biri mi oluyorsunuz? Kötülük ve iyilik, görecelidir, nasıl baktığınıza göre değişir. Bu yüzden iyi biri olmak, hta yaptığımızda yok olup giden bir şey değildir…


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.