Logo image
Logo image

Negatif Tecrübelerin Hayatınızı Kontrol Etmesine İzin Vermeyin

2 dakika
Negatif Tecrübelerin Hayatınızı Kontrol Etmesine İzin Vermeyin
Son Güncelleme: 24 Mart, 2017

Hayatımız, sürekli bir tecrübeler dizisidir. Bunlar pozitif ve negatif tecrübeler olabilir. Ama hepimizin bunları yaşaması gerekir.

Bir nedenle, negatif deneyimler bizde en fazla etkiyi bırakan tecrübelerdir. Her şey yolunda giderken, “doğruca yol alırken”, kendi varlığımızın farkına bile varmayız. Çoğu zaman, meseleleri düşünmeye ancak işler ters gittiğinde başlarız.

Hayatımızda negatif tecrübelere de ihtiyacımız var. Bu tecrübeler sayesinde hayatımızı düzene sokabilir, daha iyi seçimler yapmayı öğrenebilir ve sevdiğimiz şeylerle sevmediklerimiz arasındaki farkı görebiliriz.

Kısacası, bütün deneyimler, bilhassa da negatif deneyimler daha iyi insanlar haline gelmemizi sağlar. Peki ama böyle olmadığında ne olur? Bu deneyimler hayatımızı kontrol etmeye başladığında ne olur?

Some figure

Tecrübelerim beni kontrol ettiğinde 

Yaşadığınız olumsuz tecrübeler yüzünden hayatınızın iyileşmediğini, tam tersine her şeyin daha kötüye gittiğini düşünebilirsiniz.

Belki şunlar size tanıdık gelecektir:

  • Söylediğim bir şey yüzünden herkesin önünde dalga geçilirsem, bunu tekrar yaşamamak için düşündüklerimi söylemekten kaçınacağım.
  • Partnerim, ayrılmamızdan beni sorumlu tutarsa, bir sonraki ilişkimde çok dikkatli davranıp teslimiyetçi olacağım.
  • Hep başkaları gibi düşünüyorum ki insanlar bana tuhaf bakmasın ve beni kabul etsinler.

Bütün bunlar ve benzeri durumlar, bizi zevk aramaya ve negatif deneyimlerin acısından kaçınmaya yönelten doğal eğilimimizi gösterir.

Fakat bazen, beklenmedik bir durumda kendimizi savunmasız bulma korkusu bir maske takmamıza yol açar. Oysa bu maske, düzeltemediğimiz şeyleri saklamaktan başka bir işe yaramaz.

Maskeler, kendimizi olmadığımız biri gibi göstermemize neden olur ve bize yardımcı olmadığı gibi çözüm arayıp gelişmemize de engel olur.

Hayatımda benim sözüm geçer 

Negatif deneyimler yoğun biçimde canımızı yakabilir ama bunların hayatımızı kontrol ederek yönetmesine izin vermememiz gerekir.

Hayatımızı nasıl yaşayacağımıza sadece biz karar verebiliriz. Nasıl hareket edeceğimiz, nasıl ilerlemek istediğimiz hep bizim elimizde olmalıdır. Deneyimlerimiz ilerlememizi sağlamalı, geri adım atmamızı değil.

Öyleyse, negatif deneyimlerimiz söz konusu olduğunda nasıl davranmalıyız?

  • Kendinize acımaktan kaçının. Geçmiş, geçmişte kalmıştır. Artık pozitif ve güvenli bir şekilde şu ana bakmalısınız.
  • Hislerinizin sizi beraberinde götürmesine izin vermeyin. Kaçışı olmayan bir üzüntüye boğulmayın. Bu duyguları hissedin ama küçük bir tsunami gibi üzerinize gelmelerine izin vermeyin. “Yeter!” diye bağırın ve ilerleyin.  
  • Düşüncelerinizin sizi alıp götürmesine de izin vermeyin. Çünkü düşünceler sizi çevirir durur, aklınızı karıştırır ve felç eder. Düşüncelerinizi frenleyip harekete geçin.
  • Hayatınızda aktif olun ve kararlar alın, nasıl yaşayacağınızı siz seçin ve yolunuzu değiştirmenize neden olacak negatif deneyimlerden kaçının.

Negatif deneyimlerin güvensizlik, şüphe, rahatsızlık ve üzüntü yarattığı doğru. Ama bütün bunlar aşılabilir ve buna gücü yetecek olan tek kişi, sizsiniz.

Some figure

Bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, sizi yakalayıp güçlü bir akıntı gibi içine çeken o duygularla mücadele etmeniz gerek. Sizi felç etmekten öteye gitmeyen kafa karıştırıcı düşüncelerden kaçının. Bunun yerine, ciddi bir şekilde ne istediğinize odaklanın.

Karar veren sizsiniz. Negatif düşüncelerinizin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Güvensizlik hissetmek normaldir ama bu duygunun sizi alıkoymasına izin vermeyin.

Negatif deneyimlere, ders çıkarmanızı sağlayan durumlar olarak bakın. Bütün olumsuzluklardan pozitif bir şey çıkarmak mümkündür. Bu sadece sizin bulabileceğiniz, yalnızca sizin yaşamaya karar verebileceğiniz bir derstir.