Logo image
Logo image

Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklarda Duygusal Sağlık Nasıl Desteklenir

3 dakika
Öğrenme Yetersizliği Olan Çocuklarda Duygusal Sağlık Nasıl Desteklenir
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çocuklarda öğrenme yetersizliği hakkında her gün yeni şeyler öğreniyoruz. Ne de olsa toplumlar geliştikçe, öğretim stillerini ve içeriklerini uyarlamamız gerektiği gerçeği de bir o kadar netleşti.

Bu yüzden okullar da bu yaklaşıma destek vermeye başladı. Genellikle, hem özel eğitim hem de özel işitme ve dil alanında uzmanlara sahipler. Ancak ileri atılan tüm bu adımlara rağmen, hala çok önemli bir hususu ihmal ediyoruz.

Bu husus, öğrenme yetersizliği olan çocukların duygusal sağlığı. Şimdi asıl soru şu: bu çocukları desteklemek ve kendilerini damgalanmış hissetmediklerinden emin olmak için neler yapabilirsiniz?

“Bana söyle ve unutayım. Bana öğret ve hatırlayayım. Beni dahil et ve öğreneyim.”

– Benjamin Franklin

Öğrenme yetersizliği olan çocuklar ne tür şeyler hissediyor?

Öğrenme yetersizliği olan çocukların özürleri nedeniyle duygusal rahatsızlık yaşaması çok yaygındır. Bu duygular hayal kırıklığından üzüntü ve kaygıya kadar uzanabilir. Tabii ki bu duygusal sorunların tüm çocuklarda var olduğunu hatırlamak gerekir.

Peki ebeveynler, çocuklarının bu tür bir rahatsızlık içinde olduklarını nasıl anlayabilirler? Dikkat edebileceğiniz çok sayıda uyarı işareti vardır. Bahsettiğimiz duyguların, özellikle okulla ilgili durumlarda ortaya çıkması her zaman mümkündür. Ve çocuklar onları farklı şekillerde ifade edebilirler: örneğin ağlamak, endişe duymak, baş ağrısı, mide ağrıları ve eyleme dökmek gibi.

“Limitlerimizi çok erken öğrenirsek, güçlerimizi asla öğrenemeyiz.”

– Mignon McLaughlin

Öğrenme yetersizliği daha az akıllı olmak anlamına gelmez

Some figure

öğrenme yetersizliği olan çocukların çoğu zaman, diğer çocuklardan daha “aptal” olduklarını düşünmeleridir

Bir yandan, ebeveynler öğrenme yetersizliğinin ne olduğunu (açıkça ve çocukları için uygun olan seviyede) açıklamalıdır. Çocuklar bu konuşmadan, durumun ne kadar zeki olduklarıyla hiçbir ilgisi olmadığına dair net bir anlayışla uzaklaşmalıdır.

Ebeveynler aynı zamanda öğrenme yetersizliklerinin onları daha az değerli hale getirmediğini ve çevrelerindeki insanların bu yüzden onları daha az sevmeyeceğini çocuklarına anlatmalıdır.

Bu son bölüm gerçekten çok önemlidir. Eğer çocuklar ebeveynlerinin tanıyı iyi karşılamadıklarını görürlerse, kendileriyle ilgili bir sorun varmış gibi hissedeceklerdir. Ebeveynler kontrolü eline almalı ve her zaman çocuklarına karşı olumlu bir tutum sergilemelidir.

Öğrenme yetersizliğim yüzünden ben farklı mıyım?

Some figure

Ama gençken, tek istediğiniz şey diğer çocuklar gibi olmaktır.

Onlara bu konuda yardım etmek istiyorsanız eğer, haklı oldukları noktada dikkat gördüklerinden emin olmanız gerekir. Bu durum sadece öğrenme özürlerinden dolayı hata yaptıkları zaman gerçekleşmemelidir.

Çünkü niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, sadece hatalarına odaklanmak hiçbir konuda yardımcı olmaz. Doğru bir şey yaptıklarında onlara pozitif destek vermek adına çaba göstermeniz de bir o kadar önemlidir.

Son olarak, çocuğunuzun destek sistemi ve özelleştirilmiş müfredat programı onların yararına çalışıyor mu öğrenmeye çalışın. Herhangi bir duygusal ve sosyal değişiklik nedeniyle bu şeyleri yeniden ayarlama ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, ebeveynler ve öğretmenler çocuğa mümkün olan en iyi olanağı tanımak için birlikte çalışmalıdırlar.

“İnsanların ne söylediğini unutacağını öğrendim, ne yaptığını unutacağını, ama onları nasıl hissettirdiğini asla unutmayacağını.”

– Maya Angel

Bütün bu çaba beni yıpratıyor: öğrenme yetersizliği olan çocukların kapasitesini zorlamak

Some figure

 Bütün bu ekstra konsantrasyon onları sinirli ve kızgın bir hale getirebilir,

Daha küçük ve daha kolay hedeflere ulaşmak için çalışmak onlar için oldukça motive edici ve verimli olabilir. Bu şekilde, karşılarında aşılması imkansız görünen dik bir dağ görmek yerine kendilerini yol katediyor gibi hissedeceklerdir. Bu basit adım kesinlikle çok önemlidir.

Yazıyı sonlandırmadan önce, öğrenme yetersizliği olan çocukların duygusal refahı üzerinde büyük bir etkiye sahip bir şeye daha değinmek istiyoruz: hakkında iyi oldukları bir şey bulmak. Onlara zevk veren bir aktivite ya da spor, onları tatmin olmuş hissettiren bir şey. Öğrenme yetersizliğine sahip olmak çocukları duygusal olarak etkileyebilir, ancak siz, bu çocukların kendileri hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olacak güce sahipsiniz.

Görseller Ben White, Michal Parzuchowski ve Element 5 Digital’e aittir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.