Değişim Korkusu: Nasıl Kurtulursunuz?

Kasım 22, 2018

Eğer değişim korkusu yaşıyorsanız, bu durum size çokça zorluk yaratabilir. Bununla birlikte, bu konuda yalnız değilsiniz. Değişim korkusu, düşündüğünüzden daha yaygındır ve bir sebepten dolayı oluşur; bazı durumlarda yararlı olabilir, ancak bazılarında ise sizi felç edebilir. Gelin bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Değişim korkusu, bazı durumlara uyum sağlamada bize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda bir engel de olabilir. Büyürken öğrendiğiniz bir şeydir. Onu, ailenizden, deneyimlerinizden, öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan ve içinde bulunduğunuz toplumundan alırsınız.

Değişim konusunda temkinli olmanızı söyleyen popüler sözler vardır. Örneğin, “üzülmektense güvende olmak daha iyidir” gibi. Öte yandan, bu söz, değişimin muhtemel riskleri hakkında sizi uyarır ancak, yüzeysel olarak değerlendirilirse de sizi sınırlayabilir. Gerektiği zamanlarda bile değiştirmekten kaçınabilirsiniz.

Değişmekten korkuyorsunuz çünkü bunu bir risk olarak görüyorsunuz. Bu nedenle, bilinmeyenle yüzleşmek yerine tanıdık olan kötü bir durumda yani konfor alanınızda kalmayı tercih edersiniz.

Konfor Alanı

değişim korkusu

Konfor alanı, kendinizi içinde rahat ve güvenli hissettiğiniz zihinsel bir haldir. Tanıdık bir haleti ruhiye olduğu için, beklentilerinizin de ne olduğunu bilirsiniz. Konfor alanı aynı zamanda fiziksel bir yer de olabilir. Bu yer, güvenlik ve zihinsel rahatlık duygularınızla bağlantılıdır ki her zaman refah anlamına gelmeyebilir.

Yine de, konfor alanının kendisi olumsuz bir yer değildir. Sadece size bir yararı olmadığını bile bile içinde kalmaya devam ederseniz olumsuz bir hal alır. Kişisel gelişiminizin ve mutluluğunuzun önüne geçebilir. Bu nedenle, birey olarak büyümenizi sınırlayan bir yük haline gelirse eğer, bu durumu sorgulamanız gerekir.

Bunu nasıl yaparsınız? Bu davranışınızın nedeni üzerine düşünerek işe başlayın. Bu halden beklentileriniz nedir? Alışkanlık ya da zorunluluk nedeniyle mi oradasınız? Ya da asıl neden korku, rahatlık veya güvenlik mi?

Herhangi bir değişiklik yapmayarak riskler azalıyormuş gibi görünebilir. Ancak durum her zaman böyle değildir. Olduğunuz yerde kalmaya devam ederseniz, bu hayatta asla mutlu olamama ya da olmak istediğiniz yere ulaşamama riskini taşırsınız. İlk adımı atmak, bilinmeyene doğru olduğu için, sizi korkutabilir hatta ödünüzü bile koparabilir.

Değişim korkusu

Değişim neden bu kadar korkunç? Risk almaktan kaçınmak için karşınıza çıkan fırsatları kaç kere geri çevirdiniz? Birçoğumuz hayatımızın birçok alanında bunu yapmışızdır.

Bazen, rahatsız edici durumların içinde kalmaya devam ederiz. Değişimin olası olumsuz etkilerinden kaçınmak için orada kalır ve olumlu olanları görmezden geliriz. Her ne kadar mutluluğumuz pahasına olsa da.

Temkinli olmak genellikle pozitif ve yararlı bir tutumdur. Bazı durumlarda bizi güvende tutar. Eğer hayatta risk almazsanız, ne kazanırsınız ne de kaybedersiniz. Kendi yarattığınız normalliğin içinde kalırsınız. Bununla birlikte, hayat sürekli değişiyor, ve bazen kişisel, profesyonel ya da ekonomik gelişiminiz için risk almanız gerekir.

Değişim sizi rahatsız ediyor çünkü sonuçlarını tahmin etmek imkansız olan belirsizliklerle dolu. Ve bu sonuçlar pozitif ya da negatif olabilir. Asıl belirsizlik, belirli riskleri almanın gerekli olduğu durumların var olup olmamasıdır. Öyle ki sonuçlar her zaman o kadar da kötü değildir.

Değişimin riskleriyle nasıl yüzleşirsiniz

korkan kadın

Bu soruya cevap vermek biraz zor olabilir. Çünkü ortada gizli bir formül yok. Bütün değişimlerin, bazıları sizden bağımsız olabilen birçok olası sonucu vardır. Bu, akılda tutulması gereken bir şeydir, ama aynı zamanda sizi korkutmasına izin vermemelisiniz.

Değişmekten korkabiliriz. Bu tamamen geçerli bir korkudur. Ne de olsa korku, bir şeyin tehlikeli olabileceği konusunda bizi uyaran bir duygudur. Bize ne söylemek istediğini anlamak için onu ve aynı zamanda kendimizi dinlemeliyiz

İyi bir yaklaşım bu korkuyu adlandırmaktır. Ona bir yüz verin. Bir kez bunu yaptıktan sonra, sizi nelerin beklediğini anlamak çok daha kolay olacaktır. Bu, neden ve ne içinle birlikte, zorluklarla yüzleşmek için bize gerekli gücü verecektir.

Büyümek için risk almak

Bu, karşınıza çıkan her riski üstlenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bununla birlikte, hayatınızın bir bölümünde bir şeylerin doğru gitmediğini düşünüyorsanız eğer, değişiklik yaratma riskini alırsınız.

Burada da belirtildiği gibi, değişime neden olan kararlar verirken temkinli olmak mantıklıdır. Ancak rahat hissetmediğiniz ya da kişisel olarak büyümenizi engelleyen bir durum içerisinde sıkışıp kalmayın.
özgür olmak

Bazen konu, büyük bir değişiklik yapmak değildir. Bazen sadece yavaş yavaş değişikliğe neden olacak küçük bir şey olabilir. Önemli olan bunu bilmek, ilerlemek ve cesur olmak için gerekli gücü kendinde bulmaktır. Kendi mutluluğunuzdan siz sorumlusunuz. Ona sahip olup olmamak  ise sizin seçimlerinize bağlı.