Geçmişte Değil Şu An İçinde Yaşamanın Önemi

Geçmişte Değil Şu An İçinde Yaşamanın Önemi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Alicia Escaño Hidalgo

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bugün bulunduğumuz yere ulaşmak için, geçmişten bu zamana değin yürüdüğümüz yol aklımıza kazındı. Bu “kazınma hali” ne düşündüğümüz, ne söylediğimiz ve nasıl davrandığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ayrıca, hayatın karşımıza çıkardığı farklı durumlarla başa çıkmak için, kullanacağımız stratejileri de etkiler. Yaşadığımız deneyimler, aldığımız dersler ve tanıdığımız insanlar, bugün olduğumuz kişinin bir parçası. Okumaya devam edin ve günümüzde yaşamanın önemini keşfedin.

Geçmiş, yaşamımızın önemli bir parçası olmasına rağmen, bugün ve gelecek, büyük kararlar alma kapasitemizin yer aldığı alanlardır. Bizler geçmişimizin birer özeti olmadığımız için, içinde bulunduğumuz anı yaşamaya konsantre olmalıyız.

Geçmişte yaptığımız işler, söylediğimiz sözler, o zamanlar kim olduğumuzu anlatır. Ama artık o kişi değilsiniz, bugün yaşayan bir başka siz var. İnsanoğlu olarak sürekli değişiyoruz. Her geçen gün, edindiğimiz her yeni bilgi ile birlikte, öğrendiğimiz her yeni şeyi değiştiriyoruz. Değişim, kaçınılmaz bir olgudur.

Bu yüzden geçmişte yaptıklarımızdan pişmanlık duyduğumuzda, sadece kendimize zarar vermek ile kalıyoruz. Suçluluğun, sağlıklı bir şekilde kullanılmışsa, yanlış giden durumları düzeltmemize yardımcı olabilecek bir duygu olduğu doğrudur. Ama eğer, bu duyguya çok fazla abanır ve bunu bir takıntı haline getirirsek, hayatımıza zarar verebilecek ve geçmişimiz ile barışmamızı engelleyecek zararlı bir duygu haline gelebilir.

Geçmiş gerçek değildir

Bir şeyin gerçek olmadığını söylediğimiz zaman, bunun somut olmadığı, ona erişemeyeceğimiz, dokunamayacağımız, koklayamadığımız, göremediğimiz veya duymadığımız anlamına gelir. Eğer bir şeyi, beş duyumuzla algılanmıyorsa, o zaman şu anki yaşamımızda da mevcut olmadığı anlamına gelir. Bu durum, bir anda var olmadığı anlamına gelmiyor ve tabii ki o zamanlar gerçekliğin ta kendisiydi. Açıkçası, bu şeylerin gerçekleştiğini biliyoruz, ama onlar sadece aklımızda ve ruhlarımızda gerçek.

Sadece hayal gücümüzde var olan bir şey değiştirilemez. Buna bağlı kalarak hareket edemezsiniz ve geçmişi değiştirmek için şu an harekete geçmek pek bir şey ifade etmez.

güneşli manzara izleyen kadın

Bu nedenle, aklımızın geçmişe doğru çıktığı her sefer, kendimizi yeniden günümüzde konumlandırmak için iyi bir alıştırmadır. Aynı şekilde, zihnimiz geleceğe yolculuk ettiğinde, elimize geçen tek şey, işe yaramaz kaygıyla olur. Gerçekten var olan tek şey, burada ve şu anın içerisindedir. Geçmiş ve gelecek sadece kafalarımızda var olan kavramlardır.

Kendimizi ve çevremizi etkileme gücümüzün olduğu şu anın gücü bir şey, psikolojik gerçeklik dediğimiz ise bambaşka bir şeydir. Bu gerçeklikte, şu an içinde yürüttüğümüz eylemlerin bir kısmı, sadece pratik bir düzeyde işe yaramamak ile kalmaz, aynı zamanda geçmişte mustarip olduğumuz olaylar neticesinde, geleceğe dair endişelerimize de zarar verir. Bugün, dün olanlardan dolayı etkilenir ve üzülürsek, bugünün hayatında değerli olan zamanımızı da kaybederiz.

Şimdiki zamanda yaşamak – bunu nasıl yapabilirim?

Şimdiki zamanda yaşamak için ilk adım, geçmişin gerçek olmadığını kavramaktır. Başka bir zamanda gerçekti, ama şimdi değil. Bu nedenle, artık var olmayan bir şeye çok fazla önem ve değer eklemeyi bırakmalıyız. Yapabileceğimiz şey, elbette, geçmişte öğrendiğimiz bir şeyi, şimdi bize yardım etmek için kullanmaktır. Bu şekilde geçmiş yararlı olabilir ve bir parçamız olarak kalabilir. Sorunlar, yalnızca geçmişten gelen ve büyümemize yardımcı olmayan şeylerde yaşamaya çalıştığımız zaman ortaya çıkar.

Bir sonraki adım, aklımıza geçmişe veya geleceğe seyahat etme izni vermemektir. Hayal gücü ile karıştırmamak ya da abartmamak şartıyla, bu çok değerli bir armağandır.

Bu nedenle, “olması gereken” veya “olmaması gereken” olayları düşündüğünüzü fark ettiğinizde, kendinizi durdurmanız gerekir. Kendinize şu an içinde bulunduğunuz anın, olmakta olan şey olduğunu ve bunun da zaten böyle olması gerektiğini hatırlatmanız gerekiyor. Bilinçli bir şekilde uygulanan bu alıştırma, geçmişten uzaklaşmanız için size yardımcı olacaktır.

çiçek koklayan kadın

Geçmişi değiştiremeyeceğinizi kabul edin

Son olarak, geçmişte değiştirmeyi amaçlayarak, bugün yaptığınız her şeyi reddedin. Geçmişin değiştirilemeyeceğini kabul etmeliyiz – ne olursa olsun, bir nedenden dolayı, iyi ya da kötü oldu ve bitti.

Halihazırda olan şeyleri değiştirme gücüne sahip olmadığımızdan, sadece geçmişte yararlı olabilecek duyguları deneyimlemek de işe yaramaz.

Ne de başkalarını eleştirmek, incitmek, mutluluk dilenmek ya da olmuş bitmiş olaylar hakkında konuşmak… Geçmişten bir kazanç elde edebileceğimiz tek alan, aynı hataları tekrar yapmamak için bize yardımcı edebilecek dersleri hatırlamaktır.

Bu yüzden, şu anda yaşamanıza, etrafınızda olanlara, şimdi gördüğünüz insanlara, dokunduğunuz nesnelere, koklamaya, yemeğe, duymaya konsantre olun. En azından şimdilik, başka hiçbir şey olamaz zaten hayatınızda. Bunu bugün yaşayın ve geçmişinizden kurtulun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.