Logo image
Logo image

Moralinizi Yükseltmek İçin Bilmeniz Gerekenler

3 dakika
Moralinizi Yükseltmek İçin Bilmeniz Gerekenler
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İyi bir ruh hâliyle uyandığınız zamanlar vardır. O günkü işlerinizi halletmek için daha fazla enerjiye sahip olduğunuz, daha çok gülme arzusuna ve çok daha fazla yaşam gücüne sahip olduğunuz günler. Bunun hiçbir sebep yokken olduğunu düşünebilirsiniz. Ama gerçek şu ki, düşünceleriniz ve nörotransmitterleriniz burada için hayati bir rol oynar. Peki ama bunun tam tersi olan günlerde moralinizi yükseltmek için ne yapabilirsiniz?

Enerjinizin olmadığı ve kendinizi dünyadan soyutlayıp adeta kaybolmak istediğiniz günler öyle kendiliğinden olmaz. Moralinizin bozuk olması ya da genel olarak kendinizi kötü hissetmenizin genellikle bir sebebi vardır ve bu, daima normal hayatınızı bozan bir şeydir. Ama sizi saran o gri sisle başa çıkmanın tek doğru yolu, ne olduğunu anlamaktır.

En moralsiz olduğunuz günleri normalleştirmek, kabul etmek ve bu günlerden bir şeyler öğrenmek, kesinlikle esastır. Yalnızca mutluluk değil diğer her duygu ve his önemlidir. Sürekli kötü bir ruh hâlinde olmak, sürekli bir coşku hâlinde olmak kadar kötüdür.

“Bir insanın hayata gülmesi, ağıt yakmasından daha uygundur.”

– Seneca

Some figure

İyi bir ruh hâlinde olmak neden önemlidir?

Tüm günlerin iyi olamayacağı, duyguların uyarlanabileceği ve ruh hâlimizin sabir bir kurallar kümesinde dalgalandığı fikrinden yola çıkarak, sürekli iyi bir ruh hâlinde olmanın imkânsız olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yine de, moralinizi yüksek tutmayı öğrenmek hedeflerinizi gerçekleştirmenin temel bir parçasıdır. Ayrıca size yardımcı olan bir şeydir.

 • Hedeflerinize ulaşana kadar vazgeçmeyin.
 • Sağlılığınıza dikkat edin.
 • Anksiyete, stres ve depresyondan kaçının.
 • Kişisel ilişkilerinizi besleyin.
 • Mutlu olun ve kişisel refahınızı artırın.

Marcus Aurelius’un dediği gibi, “Hayatınızdaki mutluluk, düşüncelerinizin kalitesine bağlıdır.” Bu ifadede nörobiyolojik özelliğimizi dışarıda bırakmasına rağmen, sinirbilim Marcus Aurelius’un haklı olduğunu kanıtlamıştır. Her düşündüğünüzde, beyninizde biyokimyasal bir reaksiyon yaşanır, vücudunuzun geri kalanına mesaj gönderen belirli maddeler açığa çıkarır. Vücudunuz mesajları aldığında, fiziksel durumunuzu orijinal düşünceyle hizalamak için bir dizi fiziksel reaksiyonu harekete geçirir.

Ruh halinizi değiştirmenin bir yolu, düşüncelerinizi değiştirmektir. Tabii ki, bu sözde kolay bir şey, çünkü bilinçdışı zihnimiz, düşüncelerimizin çoğunu kontrol eder. Aslında, olumsuz düşüncelerinizden kaçınmaya çalışmak geri tepebilir ve bu düşünceleri daha da kötüleştirebilir. Kendinizi boykot etmeyin veya bu tür düşünceler yüzünden kapana kısılmış hissederseniz kendinizi suçlu hissetmeyin. Sonuçta, bu durumu değiştirmek için çok çaba göstermeniz gerekiyor.

“Hâlâ etrafında kalmış onca güzelliği düşün ve mutlu ol.”

– Anne Frank

Some figure

Moralinizi yükseltmek

Moralinizi yükseltmenize yardımcı olacak şeyleri alışkanlık hâline getirmek için hazır olduğunuzdan ve bulunduğunuz duygusal ruh hâlinden çıkmanın tam vakti olduğundan emin olmalısınız . Meseleleri ve kendinizi analiz ettikten sonra, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Aktivite seviyenizi artırın. Egzersiz yapmak, bir tür sporla uğraşmak ve ilginizi çeken aktivitelere kaydolmak esenliğinizi artırabilir.
 • Yürüyüşe çıkmak. Bazı çalışmalar yürüyüşün, beyninizin ruh halinizi iyileştiren bölgelerini uyardığını göstermektedir.
 • Arkadaşlarınızla tekrar iletişime geçin. Diğer insanlarla derin bağlar kurmak insanları mutlu eder.
 • Müzik dinlemek. Müzik neşe, motivasyon ve iyi bir ruh hali gibi duyguları uyandırma yeteneğine sahiptir.
 • Bazı görevlere biraz ara verin. Yapılacaklar listenizi organize etmek ve en az önemli (veya hatta anlamsız) şeyler hakkında endişelenmemek, daha iyi bir zihin durumuna girmenize yardımcı olacaktır.
 • Zamanınızı iyi organize edin. İyi planlama, en önemli görevlere odaklanmanın ve kendinizi dinlenmeniz için zaman ayırmanın anahtarıdır.

Bunun da ötesinde, bilişsel-davranışçı terapilerde kullanılan bilişsel yeniden yapılanma, kendinize farklı sorular sorarak inançlarınızı değiştirmenin harika bir yoludur. Dünyayı görme şeklinizi sorgulayarak, zihin çerçevenizi değiştirebilir ve böylece moralinizi yükseltebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, bunu yapmanın en iyi yolu bir uzmanla görüşmektir.

“Benim neslimin en büyük keşfi, bir insanın tutumunu değiştirerek hayatını değiştirebileceğidir.”

– William James

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.