Logo image
Logo image

Aklınızı Organize Etmek için Dolabınızı Düzenlemek

5 dakika
Aklınızı Organize Etmek için Dolabınızı Düzenlemek
Tarafından yazılmıştır Cristina Calle Guisado
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Herkes, kıyafet dolabını düzenleyip, temizlenin ne kadar  yorucu, zaman alıcı ve korkutucu bir iş olduğunu bilir. Kıyafetleriniz organize etmek, sınıflandırmak ve yeniden düzenlemek çok fazla zihinsel bir çaba gerektirdiği için, çok yorucudur. Sadece dolabınızı organize etmekle kalmıyor; aynı zamanda fikirlerinizi de organize ediyorsunuz.

Bir odayı veya bir dolabı organize ettiğiniz zaman, sadece eşyalarınızı ya da kıyafetleri düzenleyip, eski ve kullanılmayan şeylerden kurtulmak ile kalmıyorsunuz. Aynı anda, fikirlerinizi de düzenliyorsunuz.

Çünkü bilinçaltınız, o nesnelerle ve giyim eşyalarıyla ilişkili anıları işler. Yaşadığınız anlar tekrar tekrar aklınıza gelir ve sahip olduklarınızın, yararlı olup olmadığı konusunda bir karara varırsınız.

Bu konu üzerinde bir uzman olan ve Hayat Değiştiren Temizleme  (The Life-Changing Magic of Tidying Up) kitabının yazarı Marie Kondo’ya göre, organizasyon, hayatınızdaki gereksiz nesneleri ortadan kaldırmakla başlıyor. İnsanların evlerinde ve ofislerinde gereğinden çok fazla şey biriktirdiğini söyleyen Kondo, bunun her şeyi alışkanlıktan saklama eğilimi nedeni ile meydana geldiğini ifade ediyor.

Bu yüzden, gereksiz eşyalarınızdan nasıl kurtulacağınızı bilmek önemlidir. Pek çok insan için, bu biraz kaygı verici bir durum olsa da KonMari yöntemi, bu süreci bir nebze olsun kolaylaştırabilir.

“Bunun bir para israfı olduğunu düşünebilirsiniz, fakat gereksiz eşyalarınızdan kurtulmak ve fazlalıkların vermiş olduğu yükü hafifletmek, hayatınızı düzene koymanın en hızlı ve en etkili yoludur.”

– Marie Kondo

Fikirlerinizi organize etmek

Bir eşyanızı atmamaya karar verdiğiniz zaman, bunun nedeni, o nesnenin belirli duygular ile ilişkilendirilmesidir. Bu duygular, size mutluluk veren, sizi üzen ya da acı tatlı anılar olabilirler.

Ama eğer ondan kurtulursanız, hayatınızda yeni bir şey için yer açmış olursunuz. Organizasyon, çoğu insanın düşündüğünden çok daha önemlidir.

Evinizde veya işte olsun, yaşadığınız çevreyi organize etmek size huzur ve mutluluk getirecektir. Günlük yaşamınızda bir düzene sahip olmak, zihninizdeki düzeni de kolaylaştırıp, düşünceleriniz ile fikirleriniz arasında daha verimli ve pratik ilişkiler kurabilirsiniz.

Dolabındaki fiziksel alanı temizlemek hayatınızı temizlemek gibidir.

Some figure

Biz, tüm eşyalarınızdan kurtulmanız gerektiğini söylemiyoruz. Sadece herhangi bir kıyafetiniz ile ilgili aklınıza mutlu anılar gelse bile, maddi bir nesne ile sonsuzluğun ötesine değin bağlanmanın iyi bir durum olmadığını ifade etmeye çalışıyoruz.

Sizi korkutsa da bile, hayatınıza yeni bir şeyler katmak için yer açmalısınız. Bu biraz çelişkili bir hal olsa da, çoğu insanın korkusu, ne olduklarını bilemedikleri bir gelecektir.

Uğurlu eşyalar ve kıyafetler

Hepimiz yıllar boyu giydiğimiz için, artık iyice eskiyen, sağında solunda delikler olan, o miladı dolmuş kıyafetlerimizden bir türlü kurtulmayı beceremedik.

Belki de en sevdiğiniz konsere gitmek, özel biriyle tanışmak veya arkadaşlarla unutulmaz bir gece geçirmek gibi özel anlarınızda yanınızda bunlar vardı.

Çoğumuzun, bir sınavda ya da mülakatta bize uğur getirdiğine inandığımız eşyaları da vardır; mesela bir tavşanın ayağı, dört yapraklı bir yonca, hatta sevilen birinden armağan edilmiş bir anahtarlık gibi.

Bu anılara, objelere ve kıyafetlere duyguları da ekliyoruz. Zamanla, eski ve yıpranmış oldukları için, artık onlara veda etme zamanı gelir. Bu vedalar, her zaman kolay değildir, ancak yeni eşyalar, kıyafetler, anılar ve deneyimler için yer açmak istiyorsanız, bu gereklidir.

Yeni şeyler için yer açmazsak, kendimizi geçmişe kalıcı olarak bağlama riski ile karşı karşıya kalırız.

Geçmişi geride bırakmak

Bazı anılar, diğerlerinden daha güçlü olabilir ve enerjinin bir adım ileri gidebilmesi için sizin bir adım geri atmanız gerekebilir.

Diğer bir taraftan ise, birkaç nadir istisna dışında, sadece geçmişe minnetle veda etme cesaretiniz olduğu zaman yeni deneyimler için yeterli alana sahip olacaksınız. Bu, düşüncelerinizi açıklığa kavuşturmanıza ve düzenlemenize, mevcut olanı daha eksiksiz bir şekilde yaşamanıza ve daha umutlu bir gelecek inşa etmenize olanak sağlayacaktır.

Marie Kondo’ya göre, cdler, elektronik aletler ve eskimiş kıyafetler gibi nesneleri atmaya kıyamadığınız zaman, gerçekten geçmişte kalıyorsunuz. Yaşadığınız alan, sahip olduğunuz karaktere göre ayarlanmalıdır,  geçmişteki size göre değil.

Dolabınızı, duygularınızı ve anılarınızı temizlemek, yas dönemindeyken daha da gereklidir. Bir ölüm, ayrılık ya da başka bir şey aracılığıyla, sevdiklerinizi kaybettiğinizde, onlara dair eşyalardan kurtulmak, size yardımcı olacaktır.

Tabii ki herkesin zamana ihtiyacı vardır ve buna saygı da duyulmalıdır. Her şeyden kurtulmak zorunda değilsiniz. Aslında, bu işe, hazırlıksız olarak, çok hızlı bir şekilde giriş yapmak da hiç yardımcı olmaz. Aksine, acıyı şiddetlendirebilir ve yaraya tuz basabilir.

Sahip olduklarınızdan ne zaman vazgeçmeniz gerektiğini bilecek tek kişi yine sizsiniz. Sadece kalbinizi dinlemek zorundasın.

Fikrinizi organize etmek için dolabınızı düzenleyin.

Some figure

KonMari yöntemi

Marie Kondo, KonMari adını verdiği yöntem ile, özellikle kıyafet dolabınızda nasıl sürekli bir düzen sağlayabileceğinizin ipuçlarını bizler ile paylaşıyor. İşte, fikirlerinizi düzenlemenize yardımcı olabilecek en önemli önerilerden bazıları:

  • Giysilerinizi dik bir şekilde yerleştirmek, onları görmeyi ve size yakışıp yakışmayacağını görmek adına daha yararlı olur.
  • Artık kullanmadığınız şeylerden nasıl kurtulacağınızı öğrenin. Marie her bir eşyanızı, birer birer gözden geçirmeyi önerir. Herhangi birini tutmak isteyip istemediğinizi anlamak için, onu en son ne zaman kullandığınızı, ne sıklıkta kullandığınızı bir düşünün. Bunun sizi mutlu edip etmediğini düşünün. Eğer atmaya karar verirseniz, beraber geçirdiğiniz zamanları minnetle anıp vedalaşın.
  • Giysileri mevsime göre ayırmaya gerek yoktur. Her şeyin gözünüzün önünde olması ve gelecek sene hangisini kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek daha iyidir. Kondo’ya göre, kıyafetlerinizi temizlediğiniz zaman, daha önce sahip olduklarınızın üçte birinden daha fazla eşya kalmamalıdır.
  • Kıyafetlerinizi asmak yerine katladığınızda, ne giymek istediğinizi görmek ve seçmek çok daha kolay olur. Aynı zamanda, böylece dolabınızda daha fazla yer açmış olursunuz. Kondo, katlanabilir her şeyi katlamayı ve sadece bluzlar ve ceketler gibi asmanız gereken kıyafetleri asmanız gerektiğini söyler.
  • Kıyafetlerinizi üst üste yığdığınız zaman, neye sahip olduğunuzun farkına varamazsınız. Arkada ya da altta olanları unutuyorsun.
  • Saklama kaplarına veya kilitleyicilere gerek yoktur. Bunlar, sağlamak istediğiniz düzeni, daha da karmaşık hale getirme eğilimi gösterirler.

“KonMari yöntemiyle, gerçekten organize olmayı ve bir şeyler atmayı öğreniyorsunuz. Evet, atmak diyorum (ya da bağışta bulunun, geri dönüşüme verin). Çünkü evinizde bir düzen oluşturmak için, ilk başta her ne kadar acıtsa da, bazı şeylerden kurtulmak zorunda kalıyorsunuz.”

– Celi Colomer

Some figure

Organizasyon ve mutluluğunuz

Kısacası, daha sağlıklı ve daha mutlu olmak için temizlik gereklidir. Yaşam alanınızı temizlemek, yaşamınızda yer açmak, kendinizi yeni deneyimlere açmak ve konfor alanınızdan çıkmak demektir.

Bu durum, tanıdık ve yönetilebilir olan duygulardan, hatıralardan ve fikirlerden kurtulmayı içerir. Ama şimdiki zamanın tadını çıkarmak ve yeni bir gelecek inşa etmek için de yer açmanız gerekir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.