Logo image
Logo image

İmkânsız Aşkı Unutmanın 7 Adımı

5 dakika
İmkânsız Aşkı Unutmanın 7 Adımı
Son Güncelleme: 01 Şubat, 2018

İmkânsız aşk, asla istikrarlı bir ilişkiye dönüşemeyecek olan ya da henüz başlamadan veya olgunlaşamadan sona eren aşktır.  Bir paradoks gibi gözükebilir ama en derin acıya yol açan aşk türüdür bu ve kimi zaman da unutması en zor olandır. Çelişkilidir çünkü nihayetinde filizlenememiş bir aşkın asla böyle büyük bir acıya yol açamaması gerekir.

Pratik insanlar imkânsız aşk gibi bir şeyin içine girmez. Sevgi dolu bir bağ kurmak için gerekli koşulların ortada olmadığını gördüklerinde bunu kabullenir ve kendilerini tam vaktinde durdururlar. Ne var ki başkaları için bir ilişki çevresinde kurdukları beklentilerden, yanılsamalardan ve hayallerden vazgeçmek kolay değildir. İlişkinin yürümeyeceğine dair işaretlerden çok daha güçlüdür hisleri.

Öyle ya da böyle imkânsız aşkları asla unutamayız. Tam da zirveye ulaşamadığı ya da küllenmediği için üzerimizde büyük bir iz bırakır böyle bir sevgi: ilişkinin ideali asla yıkılmamıştır. Ama her şeyi unutmasak bile hislerinizi işleyip bir kenara bırakarak ilerlemeniz mümkündür. İşte bunu başarmanız için sizinle paylaşmak istediğimiz  7 tavsiye:

“Aşk tıpkı savaş gibidir: başlaması kolay ama bitirmesi zordur.”

Henry Louis Mencken

1. İmkânsız aşkın ne olduğunu tanımlayın

Zor ve problemli bir aşk ile imkânsız bir aşk arasında büyük fark vardır. İkincisi mümkün değildir. Buna en tipik örnek olarak aynı zamanda duygusal problemleri de içeren karşılıksız aşkı verebiliriz. Belki bir kişi diğerini sevip ona ihtiyaç duyarken diğerinin aynı şekilde hissetmiyordur. İşte bu karşılıksız aşktır. Gerçek aşk ise her zaman karşılıklıdır.

Elbette ilk başta ilgisiz gözüken birini sizinle dışarı çıkmaya ikna etmek için uğraşabilirsiniz. Ama bir ilişkinin geleceği olmadığını kabul etmemiz gereken bir nokta olduğunu anlamak önemlidir. Aynı şeyin yaşandığı imkânsızlıklarda da aynı durum söz konusudur: biri severken diğer sevmiyordur. Duygular karşılıklı değilse o aşk mümkün değildir.

Some figure

2. Aşk hakkındaki fantezilerinizi gözden geçirin

Çoğu zaman imkânsız bir aşktan kurtulmakta sıkıntı yaşamamızın nedeni, kültürümüzün bir parçası hâlini almış olan fantezilerimizdir. Mesela, ”ruh ikizi” ya da ”hayatınızın aşkı’ gibi düşünceler. Bu klişeler partnerimiz olmasının ”kaderimizde yazdığı” bir kişi olduğu şeklindeki fikri ateşler.

Bu çok güzel bir fikir olsa da gerçekliğe it değildir. İnsanoğlu, koşulsuz sevme gücüne sahiptir. Bir ilişki yaşarsınız, bu ilişki sona erer ve size tecrübe ve bilgelik kazandırmış olur. Genel olarak sonraki ilişkiniz çok daha güzel olacaktır.

Daima yeni baştan başlayabiliriz ve yeni tecrübeler bir öncekilerden çok daha güzel olabilir. Esasen kimi zaman elimizi kolumuzu bağlayan imkânsız düğümlerle bağlanmadığımızda zamanla daha cömertçe ve anlayışlı bir şekilde sevmeyi öğreniriz

3. Dezavantajları kabul edin

Âşık olmak- ama aşk değil- çoğu zaman insanları ve durumları idealleştirmemize neden olur. Bazı durumlarda, ilişkilere sahip olmadıkları ya da belli derecede sahip oldukları özellikleri atfederiz. Bu zihinsel yapılardan kaçınmak için bir ilişkinin negatif yanlarına bakmamız da önemlidir.

Sevdiğinizi düşündüğünüz kişinin ne gibi kusurları var? İlişkiniz konusunda sizi tatmin etmeyen bir şey var mı ya da oldu mu? Bu eksiklik ve kusurların on sene içinde ilişkinize nasıl yansıyacağını düşünebiliyor musunuz? Bu soruları kendinize sormalı ve tam bir dürüstlükle cevap vermeye çalışmalısınız. Bu soruları yanıtladıktan sonra daha gerçekçi bir perspektif edinebilirsiniz.

Some figure

4. Artık unutmanız gerektiğini kabul edin

Bu en güç adımdır. Bir kişi bir ilişkide olmak istiyorsa m bu imkânsız ise madde bağımlılılarının yoksunluk belirtilerine benzer tepkiler verdiği ortaya konmuştur. Duygusal huzursuzluk ya da hatta fiziksel huzursuzluk bazen dayanması çok zor bir hâl alır.

Tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi en zor şey, acı ve güçsüzlük hissine yol açan bu duygusal bağımlılığın varlığını kabul etmektir. Kabul etmesi kolay gibi gözükür ama öyle değildir. Bazen bu durumu kabul etmemek için çeşitli hikâyeler uydurur ve mazeretlere başvururuz. Bunu kabul etmek en önemli adımdır. Odaklanmanıza ve hangi adımları atacağınızı belirlemenize yardım eder.

5. Sizi bağlayan şeylerden kurtulun ve hatırası olan eşyaları atın

Bunu kabul ettikten sonra sıra o imkânsız aşkı geride bırakmaya gelir. Sonraki adım ise kalan bağları koparmaya başlamaktır. Yani o kişiyi aramamalı, yeniden buluşmaya çalışmamalı, kendinizi onun arkadaş çevresinden uzaklaştırmalı ve o kişiyle olan bağınızı koparmaya yardım edecek her şeyi yapmalısınız. Özellikle sosyal medyadaki bağlantımızı kesmeliyiz: bunlar en tehlikeli bağlantılardır.

Aynı şekilde hatıra eşyalarından kurtulmak gerekir. Resimleri silin, hediyeleri tın. Henüz bu şekilde elveda demeye hazır değilseniz bunları ulaşması güç bir yere kaldırın. Kararınızda kesinseniz her şeyi atın. Böylece o imkânsız aşkın varlığını hayatınızdan çıkarmada önemli bir adım atmış olursunuz.

Some figure

6. Rutininizi değiştirin, yeni bir şey deneyin

Sil baştan başlama vakti artık. İmkânsız aşkınız muhtemelen günlerinizi hatta yıllarınızı aldı. Onu bırakmak hiç de kolay olmayacak. Yine de değişime karar verirseniz, yavaş yavaş her şey kolaylaşacak sizin için. Daima yapmak istediğiniz şeyler vardı, bir sebeple bunları erteleyip durdunuz. Artık ”yapacaklar” listenizi gözden geçirme zamanı.

Sonsuza dek elveda demek aynı zamanda yeni şeylere ve yeni yerlere merhaba demektir. Seyahat etmek daima müthiş bir alternatiftir. Neden denemiyorsunuz bunu? Becerilerinizi keşfetmek, yeni insanlarla tanışmanızı sağlayan bir kursa kaydolmak veya ilginç bir hobi denemek de iyi bir fikirdir. Hayat devam ediyor ve yapacak binlerce şey var.

7. Zamana zaman tanıyın

Aşkın farklı türleri vardır. Bunlardan bir kısmı üzerinizde öyle derin bir iz bırakır ki hav ne kadar değişse de peşinizi bırakmaz. İmkânsız aşk,neredeyse her zaman köklerini uzuna bir süre salar ve onu hatırlamaya çağırır bizi. Bir günde değiştirebileceğimiz unutabileceğimiz bir şey değildir kesinlikle. Kararlılık, cesaret ve karakter gerektirir. Zor olacak bunu başarmak ve pek çok engeller çıkacaktır karşınıza ama zaman, büyümenize yardımcı olacak.

İmkânsız bir aşkı besleyemeyeceğinizi açık bir şekilde anladıysanız, onunla olan bağlarınızı kesip yeniden başlamaya karar verdiyseniz, o kişinin aklınızda ve kalbinizde yavaş yavaş farklı bir alan işgal etmeye başladığını göreceksiniz. Zamanla ruhunuzda daha çok huzur hissedeceksiniz. Sevme ve bırakma sürecinde çok şey öğrenip büyüdüğünüzü göreceksiniz.

İmkânsız şeylerden vazgeçmek her gün yapmak zorunda olduğumuz bir şey, aşk konusunda da aynısı geçerli. İstesek de istemesek de çoğumuz umutsuz hayalperestleriz. Sınırların olduğunu ve bazen kabullenmekten başka seçeneğimiz olmadığını kolayca kabul edemiyoruz. Muhteşem olan şey ise kendi imkânlarımızın sınırlarını bulup kabul ederek daha iyi insanlar olma yolunda sağlam bir adım attığımız.

Yaşadığınız her şeye değer. Canınızı çok yakan o sinir bozukluklarına bile değer çünkü sonunda bunlar en büyük başarılarımızın tohumları olacaktır. Ayrıca yetişkin kişiliğimizin temelini oluşturacaktır. Bu, romantik fantezilerimizin sınırlarının başkalarının özgür iradesinde yattığını anlamamızı sağlayan bir var oluş şeklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.