Logo image
Logo image

Mesleki Kariyeriniz Yaşam Hedeflerinize Uyuyor mu?

4 dakika
Mesleki Kariyeriniz Yaşam Hedeflerinize Uyuyor mu?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir sabah uyandığınızda hiç piyango kazanmış olmayı ve bir daha işe gitmek zorunda kalmamayı dilediğiniz oldu mu? Birçok insan her gün yaptığı mesleğini bir işkence gibi görür, çünkü yeterince para kazanamadığını veya hayatlarında daha iyi şeyler yapabileceklerini düşünürler. Şunu belirtmeliyiz ki; muhtemelen mesleki kariyeriniz acaba yaşam hedeflerinize uyuyor mu diye daha önce kendinize hiç sormadınız.

Bazen aktif olarak çalıştığımız yerden ayrılma sebeplerimizin farkında değilizdir. Belki, para için oradayızdır ya da deneyimlerimize yenilerini katmak için. Ancak, mesleğimiz bizim yaşam hedeflerimize ve amaçlarımıza uymuyorsa ne olabileceğini düşünmeliyiz.

Yönetici konumunda bir işinizin olduğunu düşünün. Oldukça kolay elde ettiğiniz ve pek fazla çaba sarf etmediğiniz bir iş. Artı iyi bir ücret de aldığınızı düşünün ve bu sebepten dolayı işi bırakmıyorsunuz. Fakat gerçek amacınız kendi iş yerinizi açmak ve girişimci olmak.

O anda en kolayını yapmanız normaldir. Çevrenizden baskı görebilirsiniz ve işinizde başarılı olduğunuzu düşünebilirsiniz, çünkü kariyerinize faydası olmaktadır… Ama ya uzun vadeli hedefleriniz?

Tutkulu olmadığınız bir işte çalışmanız çok moral bozucu olabilir. Size sıkıcı ve motivasyonsuz gelebilir. Ancak maaşınız, endişeleriniz ve rahatlık alanınız gerçekte hoşlanmadığınız o işi yapmaya sizi zorlar.

İnsanlar bazen kariyerlerinin mesleki yollarını belirlemesi gerektiğini düşünürler, aslında bu çok da doğru değildir. Mesleki yolunuz bilinçli olarak seçmeniz gereken bir şeydir. Ve mümkünse sizin yaşam hedeflerinize uyum sağlamalıdır.

Hayallerinize odaklanın

Okula sadece size meslek ve sonuçta da para sağlayacak bir derece elde etmek için gitmemelisiniz. Bu sizi hayal kırıklığına uğratabilir, size üzüntü ve tatminsizlik verebilir. Genellikle bunu yapanlar tatilden önceki kalan iş günlerini takip ederler. İşlerinden zevk almak yerine bir sonraki tatil zamanına dikkatlerini verirler.

Herkesin işle ilgili bazı hayalleri ve hedefleri vardır. Her saniyesini çok severek yapacağımız bir işte çalışmayı hevesle isteyebiliriz. Buna ek olarak, eğer artık hoşlanmıyorsak, yaptığımız her ne ise onu istediğimiz zaman bırakma konusunda özgür olmayı isteriz. Ve kolayca daha iyi bir işe başlamayı hayal ederiz. Dürüst olmak gerekirse; eğer hayalleriniz mesleki kariyeriniz ile uyuşuyorsa, kendinizi muhtemelen korku, tembellik veya rahatlık tuzağına düşürmezsiniz.

Şimdi, mesleki hedeflerinizi kovalamak için çalışmaya ne zaman başlayacaksınız? Bu düşünüldüğünde gerçekçi olmak önemlidir. Meziyetlerinizi ve yeteneklerinizi analiz edin ve hangi konuda ilerleyeceğinizi düşünün. Atmanız gereken bir sonraki adım ise başarılı olduğunuz her şeyle hayatta yapmayı sevdiğiniz şey arasında bağlantı kurmanızdır. Bunu yapmanın başkalarına bir faydası var mı? Hayatı daha kolay hale getiriyor mu? Ana amacı nedir?

Some figure

Doğru yolda olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?

Daha önce bahsettiğimiz her şeyi düşünmek önemlidir. Ancak, muhtemelen kafanızda başka bir şey vardır: Hayallerinize giden doğru yolda mısınız? Bunu cevaplamak için, şu soruları düşünmeniz gerekir:

  • Şu ana kadar hedeflerinizin ne kadarını başardınız? Burada paradan bahsetmiyoruz, ama profesyonel hedeflerden bahsediyoruz. Eğer başardığınızı düşünmüyorsanız, sizin mesleki kariyeriniz ve amaçlarınızın aynı olmadığını söylemek yerindedir.
  • İşiniz değerlerinize uyuyor mu? Kazandığımız miktar ne olursa olsun yaptığımız işten mutlu olmamamızın sebebi işimizin değerlerimizle uyum sağlamamasıdır. Aslında bazen işimiz değerlerimize aykırıdır.
  • Yaptığınız iş sizi motive ediyor mu? Bu soru önemlidir. Üretken olmak için kendinize fırsat vermezseniz ve yeteneklerinizi geliştirmezseniz ve tam aksine mesleğinizi otomatik olarak yapıyorsanız, doğru yolda değilsiniz demektir.

Bu sorulara verilen cevaplar sizin gerçekten mesleki hedeflerinizi başarmanız için doğru yolda olup olmadığınızı anlamanıza yardım eder. Eğer doğru yolda olmadığınızı keşfederseniz, durumunuzu tekrar düşünebilirsiniz. Belki her şeyi farklı bir perspektiften görmelisiniz. Belki mesleki gelişim yolunda bazı çelişkileri çözmeniz gerekir.

Mesleki kariyeriniz ile yaşam hedeflerinizi uygun hale getirmenin önemi

Kendilerini tatmin eden bir iş kariyeri olanlarla, sadece bir işte çalışma hedefi olanlar arasında açık farklar vardır. İlk bahsettiklerimiz o işi kendilerini memnun etmek için yapıyorlardır ve o işten bir şeyler öğrendiklerini hissediyorlardır. Bir şekilde meslekleri onları daha ileriye götürür ve yeteneklerini geliştirir. Diğerleri ise işi bir zorunluluk olarak görürler, günlük tahammül etmeleri gereken bir şey olarak.

Some figure

Hep aynı işte devam etmek hiçbir zaman iyi bir şey değildir. Her zaman farklı fırsatlar olduğunu unutmamalıyız. Şimdi kesin olan bir şey var ki; çok çalışmadan hiçbir şey elde edilmez. Yaptığımız iş inandığımız şeylerle uyum içinde olduğunda işimizle ilgili negatif düşünmeyi de bırakırız. O işten o kadar zevk alırız ki, onun bir zorunluluk olduğunu artık düşünmeyiz.

Öyleyse neden gerçekten sevdiğimiz işi yapmak ve kendimizi yetiştirmek için biraz zaman ayırmıyoruz? Bu şekilde, bizi en zor günlerde bile yataktan kaldıracak bir işte çalışmıyoruz?

Bu tamamen motivasyon ve sabır işidir. Eğer yaptığınız işte mutlu olmak istiyorsanız, ilk önce yaşam hedeflerinizi düşünmenizi öneririz. Hedefleriniz asıl hayallerinize ulaşmada size rehberlik edecektir. Azar azar hedeflerinizi başarmaya daha da yakın olacaksınız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.