Logo image
Logo image

Menstrüasyon Döngüsünün Evreleri: Psikolojik Karakteristikleri

4 dakika
Regl döngüsünde, bir kadının bedeni pek çok değişimden geçer. Bu değişimler ayrıca beyni ve kimyasal dengesini, dolayısıyla kadının duygu durumunu da etkiler.
Menstrüasyon Döngüsünün Evreleri: Psikolojik Karakteristikleri
Tarafından yazılmıştır María Alejandra Castro Arbeláez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kadınlar her ay regl olurlar. Regl döngüsünde kadının tecrübe ettiği değişimler dört farklı evresi olan doğal bir durumdur.

Menstrüasyon, karakteristikleri ve kendisine dair pek çok reklam sebebiyle en bilinen evresidir. Ancak, başka üç farklı evre mevcuttur: foliküler evre, ovülasyon evresi ve luteal evre. Bu makalede, her birine yakından bakacağız.

Regl döngüsünün organik bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, hakkında daha fazla şey bilmek, bedeninizle ilgili işaretleri daha iyi algılayıp yorumlamanızı sağlayacaktır.

Some figure

Menstrüasyon Döngüsünün Evreleri

Regl döngüsünün dört evresi mevcuttur. Her evrede, birtakım hormonlar ve nörotrasmitterlar üretilir. Bu üretimi ölçerek, her evrede ne olduğunu isabetli bir şekilde tanımlayabiliriz.

Menstrüasyon döngüsü kadının reglinin ilk gününde başlayıp, bir sonraki reglden bir gün önce sona erer. 21 ila 35 gün arası sürer.

Hormon değişimlerinin duygularınızı etkilemesini engellemek imkansızdır. Hormonlar beynin kimyasal dengesini, dolayısıyla ruh halinizi etkiler.

Menstrüasyon Evresi

Menstrüasyon döngüsünün evreleri kadının ruh halini ve davranışlarını ayın ilgili döneminde etkiler. Mesela, Menstrüasyon esnasında sinir sisteminin hassasiyetini etkileyen bir hormon olan östrojende düşüş yaşanır. Dahası, enkefalinler, endorfinler ve serotonin gibi bazı nörotransmiterların seviyelerinde yükselme gözlenir.

Östrojen seviyesi düştüğünde, bu nörotransmiterlerin seviyeleri de düşer. Bunlar bizi iyi hissettiren nörotransmiterlardır. Ayrıca östrojen düşüşü, cinsel iştahı etkileyen bir hormon olan estradiyol seviyelerinin de düşmesini sağlar. Aynı şekilde, gerginliği ve huzursuzluğu etkileyen bir hormon olan progesteron seviyelerini de düşürür.

Bunu aklınızda bulundurarak, bu dönemi kendinize zaman ayırmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. İçe bakışın tercih edilmesi gereken bir dönemdir. Bu nedenle, yazmak gibi eylemler daha rahat ortaya konulabilir. Ayrıca sükunet ve üstünde düşünmek gerektiren kararların alınması için iyi bir zamandır.

Foliküler Evre

Menstrüasyon döngüsünün ilk evresi foliküler evredir. Uzunluğu kadından kadına değişiklik gösterir. Ek olarak, over foliküllerinin büyümesine de bağlıdır. Reglin ilk günü geldiğinde, yumurtanın işlenmesi ile son bulur. Bu aşamada, vücut östrojen üretimine yol açan, lüteinleyici ve folikül etkileyici hormonlar salgılar.

Bu aşamada östrojen miktarı giderek artar. Bu, biyolojik olarak, enkfalinler, endorfinler ve serotonin gibi nörotransmiterlerde artış olduğu anlamına gelir. 11. gün civarında, ödül sistemi – dopamin hareketi ile ilgili bölgeler – ile ilişkilendirilen bölgeler hareketlenir.

Biyolojik değişimler, psikolojik olarak da yansımalar gösterir. Bu aşamada, mutluluk ve cinsel arzu artar. Aynı şekilde kuvvet ve enerji de estradiyol seviyesiyle birlikte artar.

Bu dönem çeşitli projelere girişmek için eşsiz bir fırsattır. Ödül sisteminin hareketlenmesiyle beraber, bu evre plan yapıp hedeflerinize ulaşmanız için cesaret verir. Bu dönemde, çabanızın sonuç verdiğini hissetmeniz muhtemeldir.

Ovülasyon Evresi

Ovülasyon evresi, menstrüasyon döngüsündeki bir sonraki evredir. Yumurta olgunluk sürecinin sonuna geldiğinde, hipofiz bezi luteinize edici hormonların salgılanmasını arttırır; böylece yumurtlama başlar. Yumurta 12 ila 36 saat arasındaki bir dönemde sperm tarafından döllenebilir. Döllenme olursa, bu hamilelik ile son bulur. Olmazsa, bir sonraki ayın regline zemin hazırlar.

Bu süreçte ne oluyor? Bu süreçte, östrojen seviyeleri yükselir ve foliküler dokunun bozulmasına izin veren enzimler salgılanır. Bu, yumurtanın olgunluğunun bilmesini ve bırakılmasını sağlar. Bu dönemde, östrojen artışının yanı sıra oksitozin ve serotoninin etkisi ile cinsel arzu ve enerjide artış yaşanır. Dahası, kadının hamile kalma şansı arttığından üreme için uygun bir dönemdir.

Bu dönemi uygun değerlendirmek için, üretime başka bir açıdan yaklaşabilirsiniz. Mesela, enerjinizi yaratıcı olmaya ayırabilirsiniz. Bu ilerleme kaydetmeniz gereken projelerinizde yardımcı olacaktır. Ayrıca, size ihtiyacı olanlarla sevginizi paylaşabilirsiniz. Böylece, hedeflerinizde ilerleyebilir ve diğerleri ile bağ kurabilirsiniz.

Luteal Evre

Menstrüasyon döngüsünün son evresi luteal evredir. Yumurtalamadan sonra, korpus luteum ayrılır. Bu, yumurtalıkların içinde gelişmekte olan yumurtalığı içinde bulunduran bir yapıdır. Eğer döllenme olmadıysa, korpus luteum progesteron üretmeyi durdurur. Böylece rahmin iç duvarı bir sonraki dönemde dökülecektir.

Menstrüasyondan bir hafta önce, östrojen ve progesteron seviyeleri düşer. Menstrüasyon öncesi sendromu genellikle bu dönemde ortaya çıkar, ve belirtileri:

 • Üzüntü
 • Huzursuzluk
 • Dikkat eksikliği
 • Anksiyete
 • Kötü ruh hali
 • Sırt ağrısı
 • Baş ağrıları
 • Uyku sıkıntısı
 • Batın ağrısı
 • Aşerme
 • İshal ya da kabızlık
Some figure

Belirtiler aşırı ise sorun haline gelebilir. Öte yandan, premenstrual disforik bozukluk da baş gösterebilir. Araştırmalar kadınların %3 ila %8’inin bu sendromdan mustarip olduğunu gösteriyor.

Uriel Halbreich ve ekibi tarafından yapılan ve Psychoneuroendocrinology dergisinde yayınlanan bir araştırma hastanın yaşam kalitesini bu sendromun ciddi ölçüde etkileyebildiğini gösteriyor.

Duygu Çığına Rağmen

Duygu çığına rağmen, bu dönemden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Taşıdığınız bütün yüklerden kurtulmanın tam zamanı. Düşünce ve duygularınızı ifade etmek iyi bir fikir olabilir. Bu daha az gergin hissetmenize sebep olacaktır. O nedenle, size her ne zarar veriyorsa bundan kurtulmak için harika bir fırsat.

Menstrüasyon döngünüzü kendinizi daha iyi anlamak, bedeniniz ve zihninize dikkat göstermek için bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Mesela, foliküler evreyi kararlar ve içgörü için kullanabilirsiniz. Ovülasyon evresi bir ifade dönemi olabilir. Luteal evre bir özgürleşme dönemi olmalıdır. Son olarak da, Menstrüasyon evresi duygusal gelişim evresi olabilir.

Menstrüasyon döngüsünün evrelerinin her biri, bedeninizde ve zihninizde yansımalar gösterir. Bunların farkında olmak, kendiniz hakkında daha fazlasını bilmek demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Halbreich, U., Borenstein, J., Pearlstein, T., & Kahn, L. S. (2003). The prevalence, impairment, impact, and burden of premenstrual dysphoric disorder (PMS/PMDD) Psychoneuroendrocrinology, 28, 1-23.
 • Guyton, A.C., & Vela H. (1969). Fisiología Humana (Vol. 1). Interamericana: España.
 • Gray, Miranda., & Steinbrun, N. (2007). Luna Roja: los dones del ciclo menstrual. Gaia Ediciones.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.