Hedeflerimize Ulaşmamıza Engel Olan Nedir?

Şubat 12, 2019

Hedef aslında nedir? Neden yeni bir şeye başlarken hedefler belirleriz? Hedeflerimize ulaşmak için ne kadar motive kalabiliyoruz? Yeni bir sayfa açmak, değiştirmek istediğimiz şeyler için en büyük motivasyonlardan biri gibi görünür. Gelecek yıl için hedefleriniz nelerdir?

Hedeflerin, tüm insanların her sene denedikleri fakat gerçeğe dönüştüremedikleri kilo vermek ya da sigarayı bırakmak gibi popüler olanları dışında farklı tipleri de vardır. Bunlar da muhtemelen daha kişisel ve anlamlıdırlar, peki bunları gerçekleştirebilmek için neler yapabiliriz? Çözümlerden biri hedeflerimize ulaşmak için onları görebileceğiniz bir yere yazmaktır. Tüm yıl boyunca hedeflerinizi görebilmeli ve eyleme geçirmelisiniz. Bir diğer deyişle, hedeflerinizin yanına gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan aşamaları yazmalısınız.

İsteklerimizi hayata geçirmek, onlara anlam ve tutarlılık katar ve elde etmek istediğimiz şeylerin tohumlarını ekmek gibidir. Bu anlamda arzularımızı görmek unutmamamızı sağlar ve böylece önemlerini yitirmezler.

Pensilvanya Scranton Üniversitesinin araştırmasına göre, insanların yüzde 92’si hedeflerine ulaşmakta başarısızdırlar. Yukarıda bunun bazı sebeplerinden bahsetmiştik, bu durum başarmak istediklerimizi planlayıp, hayallerimizi netleştirmememiz ve harekete geçmememizle özetlenebilir.

süper kahraman kız

Motivasyon: hedeflerimizin lokomotifi

İstediklerinizi başarmanın sırrı, motivasyonunuzu sürekli aktif tutabilmekte gizlidir. Hayal ettiğim şeyi gerçekten istiyor muyum? Başarmak için gerekenlere sahip miyim? Gerçekleştirebilmek bana mı bağlı? Başarabileceğime ihtimal veriyor muyum?

Bu sorulara cevap verebilmek motivasyonunuza bağlıdır. Eğer yapabileceğimin farkındaysam, ulaşmaya çalıştığım şeyi gerçekten istiyorsam, uğurunda çok çalıştığım hedeflerime ulaştığımı hayal edebiliyorsam ve her gün koyduğum küçük hedefleri gerçekleştirerek gelişme görebiliyorsam; kendimi, verdiğim emek ve yoluma çıkan engelleri aşabildiğim için ödüllendirildiğimi hissederim.

İçimizden gelen motivasyon hedeflerimize ulaşmak için en büyük enerjini kaynağımızdır. Sonradan unutacağınız, oluşturmak için zaman ve emek harcadığınız listeler yalnızca sizi hayal kırıklığına uğratır ve kendinize olan güveninizi zedeler. Hazırladığınız listelerin duvarlarınızdaki bir başka süslemeye dönüşmesini veya bir çekmecenin içinde kaybolmasını istemiyorsanız kendi içinizdeki tutarlılığınız ile kaynaklarınıza ve seçeneklerinize göre oluşturduğunuz gerçeklikleri kapsayan derinlikli hedefler belirlemelisiniz. Şimdi de biraz kişisel gelişimden bahsedelim.

hedef yazan eller

Bu yıl hedeflerim neler olabilir ?

İşte size bir ipucu; şu zamana kadar hedef olarak belirlediğiniz ama gerçekleştirmediğiniz her şeyi bir kenara bırakın. Büyük olasılıkla bu hedeflerimize ulaşmak için başarısız olmamızın asıl sebebi kendimizde direnci ve yeterli isteği bulamamamız veya hedeflerimizin yeterince somut ve ulaşılabilir olmayışıdır. Belki de gerçekleştiremediniz çünkü istekleriniz fazla genel isteklerdi ve siz de unuttunuz. Ne de olsa hedefler bir noktada gerçeklikle buluşmalıdır.

Size önerimiz, her gün sizi gülümsetecek bir sebep bulmanız fakat bu yalnızca klasik “mutlu olun” temennilerinden biri olmamalı. Mesela hedefleriniz kilo vermek yerine yalnızca hafta sonu veya en aktif geçirilen üç gün yemek dışında atıştırmalık yemek şeklinde olmalıdır.

Bu yıl daha önce hiç yapmadığınız bir şey yapın. Fakat bunun uçaktan atlamak, dağa tırmanmak ya da her yıl çok uzak bir ülke gezmek gibi büyük aktiviteler olmasına gerek yok. Yalnızca yeni bir yemek denemek, farklı insanlarla konuşmak, daha önce yürümediğiniz yollardan yürümek veya ilginizi çekmeyen bir film izlemek gibi daha önce yapmamış olmanız yeterlidir.

Hedeflerin büyüsü bizi yeni bir insan haline getirmelerinde ve önümüze çeşitli mücadeleler çıkarmasında gizlidir. Peki sizin bu yıl hedefleriniz nelerdir ?