Logo image
Logo image

Kendinizi Zehirli Kişilerden Kurtarmak

3 dakika
Kendinizi Zehirli Kişilerden Kurtarmak
Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2017

Zehirli kişiler, çevrenize sizi baskı ve kontrol altına alan ama ihtiyaçlarınız ve hislerinize dikkat etmeyen kişilerdir. Kendilerine odaklanırlar ve sizinle hiç ilgilenmezler. Başka insanları bütün ve özerk bireyler olarak değil araç olarak görürler.

O halde “Kim buna dayanabilir?” diye sorabilirsiniz. Maalesef, bu tür muamele görmeye yıllarca, hatta bütün ömürleri boyunca katlanan insanlar var.

Çevrenizdeki zehirli kişileri teşhis etmek

Zehirli kişiler, öz güveni düşük olan kişileri kör eder çünkü biri size benzemediğinde, kendinizi onun yerine koymanız güçtür. Bu duygusal durumla karşılaştığınızda karşınızdaki kişinin zehirli olup olmadığını anlamak çok zordur ve hatta onları kızdırmak için nerede hata yaptığınızı sormanıza yol açar.

Zehirli kişi için ideal bir durumdur bu. İlişkiyi ya da hislerinizi incitmekten korkmazlar. Sizin öz güveninizi kullanarak kendi egolarını şişirirler.

Nerede hata yaptım? Düşünüp duracaksınız. Hayatınızdaki zehirli kişilere göre siz hiç bir şeye değmezsiniz. Yanlış giden her şey sizin hatanızdır. Bu görüşü öylesine benimsersiniz ki kafanızın içindeki kendini değerlendiren sesi dinlemediğinizin farkına bile varmazsınız.

Kimi zaman çevremizdeki zehirli kişiler yüzünden depresyon veya anksiyete gibi duygusal durumlar ortaya çıkabilir. Bu kişiler partnerimiz, ailemiz, arkadaşlarımız ya da iş arkadaşlarımız olabilir.

Zehirli insanlardan kendimi nasıl kurtarırım? 

Zehirli insanlardan kendinizi uzaklaştırmak için onların iznine ihtiyacınız yok. Öz güveninizi artırmak için çalışmalı ve bu zararlı kişilerden kendinizi kurtarmalısınız. İlk başta ne kadar canınız yanarsa yansın bunu başarmalısınız. Hayatınızın gözlerinizin önünde uçup gitmesine izin vermeyin ve kontrolü ele alarak sonsuz bir sarmala düşmekten kurtulun.

Öz güveniniz dipteyse, iyileşmeniz biraz zaman alacaktır ama ilk adımı atmış bulunmaktasınız.

Kendinize dair değerlendirmeniz sonucunda düşük bir not aldığınızı fark ettiğinizde, tutunabileceğiniz bazı gerçekler şöyle:

  • Kendinize değer vermek için başkalarının övgüsüne dayanamazsınız. Hepimiz birbirimizi ne kadar takdir ettiğimizi söylesek, muhteşem bir dünyada yaşıyor olurduk. Ama insanlar bunu ne sıklıkta yapıyor ki? En son bir yere gittiğinizde “Çok iyi gözüküyorsun!” ya da “Büyüleyici bir insansın” ya da “Gülümseyişin çok hoşuma gidiyor, günümü aydınlatıyor” dedi?
  •  Kendinizi başkalarıyla karşılaştırarak çok fazla zaman harcadığınızda, kendinize dair korkunç bir imaj oluşturabilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında herkesin durumu daha iyi gözükmektedir ama hepimizin kendi problemleri var.
  • İçgüdülerinize güvenebilirsiniz. Şüphe, öz güveninize darbe indirir. Kendi kararlarınıza ya da algılarınıza güvenememek, kendinizi kusurlu hissetmenize yol açabilir. Yargılama bu noktada bir kartopu gibi yuvarlanmaya başlar.

Pür dikkat olun

Pür dikkat sözünü duymuşsunuzdur: O anda düşüncelerinizi ve duygularınızı gözlemlemek ve yargılamadan oldukları gibi kabul etmek demektir.

Gün boyunca pür dikkat olmanın bir yolu var. Kendi yargıcınız olmaya başladığınızda frene basmak önemlidir. Endişeli düşüncelere daldığınızda, büyük bir “dur” tabelası hayal edin. Kendinize şöyle deyin: “Kendimi şu anda değerlendirmeme gerek yok. Bu bir sınav değil. Sürekli olarak gerçekleştirmem gereken hedefler belirlememe gerek yok. Tek yapmam gereken şey, yaşamak.”

Zehirli insanlar bu mantradan nefret edecektir ama bu durum kendinizi daha da çok sevmenizi sağlamalıdır. Zehirli insanlar sizi takdir etmezler. Bu yüzden kendinizi takdir etmenizi de istemezler. Kendi ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı göz ardı edip tüm vaktinizi onların ihtiyaç ve arzularına ayırmanızı isterler. Göz dağı vererek bunu başarırlar. Siz bütün bir varlıksınız, sevgi ve saygıyı hak eden değerli bir insansınız.

Yumurta kabukları üzerinde yürümeyi bırakın ve kendinizi zehirli insanlardan uzaklaştırma cesaretini gösterin. Gerçek dost ve sevdikleriniz, sizi olduğunuz gibi kabul ve takdir eder ve asla değersiz ya da önemsiz hissetmenize izin vermez. Faydasız tek şey, kendinizi zehirli insanlara maruz bırakmaktır. Şimdi mutlu olun! Daha fazla beklemeye ihtiyacınız yok!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.