Logo image
Logo image

Kendinizi Sabote Etmenizi Engellemenin 5 Yolu

3 dakika
Kendinizi Sabote Etmenizi Engellemenin 5 Yolu
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendinizi sabote etme alışkanlığından kurtulmak kolay değildir. Birçok insan tam hedefine ulaşmak üzereyken tereddüt eder. Johann Wolfgang von Goethe “hedefe yaklaştıkça, zorluklar artacaktır” demiştir. Fakat bu zorlukların hepsi dışarıdan gelmez; bir kısmı benliğimizin derinliklerinden gelir.

Kişisel, profesyonel veya sosyal hayatınızda değişiklik yapmaya çalışırsınız. Sigarayı bırakmaya, terfi almaya veya ailenizle barışmaya karar verdiniz diyelim. Hedefiniz ne olursa olsun, kendinizi sabote etme eğiliminiz varsa yapmak istediğiniz şeyleri engelleyecek tuzaklara dikkat edin. Kendinizden başlayın.

Kendinizi sabote etme sebebiniz

Konfor alanınızdan çıkmak hiçbir zaman kolay değildir. Korkutucudur. Ne de olsa, daha önce hiç gitmediğiniz yollara gidiyor ve daha önce hiç olmadığınız bir insan gibi oluyorsunuzdur. Bu nedenle korkudan ötürü kendinizi sabote edersiniz.

Bunun en büyük nedenlerinden biri, psikolog ve yaşam koçu Marta Torres’e göre, benlik kavramıdır. Kendinizi nasıl gördüğünüzdür. Benliğinizle ilgili ne düşünüyorsunuz? Kendinizi algılayış biçiminizi değiştirmek kolay olmayabilir fakat iyi olan hangi şey kolaydır ki? Çok zaman geçmeden kendinizi sabote etmeye başlayacaksınızdır.

Kendinize güvenmemeniz ve inanmamanız hedeflerinize ulaşma yeteneğiniz olmadığını düşündürtür size. Fakat, kendinizi ortalama birisi olarak görmek yerine kendinizi sıkı inançları olan, kıymetli birisi olarak görürseniz başarı yolunda ilerlemeye başlayacaksınız.

Some figure

Kendinizi sabote etmeye son verin

Kendinizi sabote etmenizi engelleyecek pratik ipuçlarına bir göz atalım şimdi. Kendinizi, bir şeyi yapmamak için bahaneler üretirken buluyorsanız, mesela zamanınız olmadığını söylüyorsanız, veya önemli şeyleri erteliyorsanız kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz. Eğer anlık bir mükafatı kabul edip uzun vadeli olandan vazgeçiyorsanız gözlerinizi açın! Kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz.

Marta Torres’e göre, kendinizi sabote etmeniz ile savaşmanın ilk adımı kendinizi iyi tanımaktır. Zararlı inanışları belirlemek ve onlar hakkında bir şeyler yapmak için mükemmel bir yoldur.

Yapabileceğinizi bilin

Barack Obama “Evet, yapabiliriz!” cümlesini ünlü etmiştir. Sonraasında diğer siyasi ve toplumsal hareketler de bunu benimsemiştir. Peki neden? Çünkü kendinizi sabote etmenizi engellemek istiyorsanız ilk netleştireceğiniz şey hedeflerinizin ulaşılabilir olduğunu bilmektir. Bu da kendinize gerçekten ulaşılabilir hedefler koymanız anlamına gelir.

Ancak aklınızdan negatif inançları kaldırdığınızda ve her şeyi yapabileceğinizi fark ettiğinizde kendinizi sabote etmeye son verebilirsiniz. Fakat hedeflerinizin gerçekçi ve mantıklı olmasına dikkat edin. Aksi takdirde tek sonuç hüsran olacaktır.

İstekli olun

Sadece istekli insanlar hayallerini gerçekleştirebileceklerinin farkına varabilirler. Dolayısıyla, kendinize bir hedef belirlerken düşünün: Bu gerçekten de istediğim bir şey mi? Diğer seçeneklerim neler? Bunu yapmak için yeterince istekli miyim?

Nasıl istekli olabileceğinizi bilmiyorsanız nihai hedefinize doğru yolu çizecek ufak hedeflerden oluşan bir aksiyon planı yaratmaya çalışın. Kişisel projeleriniz ve ilerlemeniz hakkında bir günlük tutun. Güvendiğiniz insanlarla planlarınızı konuşun. Bu kendinizi daha da fazla adamanızı sağlayacaktır.

Some figure

Sabırlı olun

Ancak sabırlı insanlar hedeflerine ulaşır. Neden mi? Çünkü yolun uzun olduğunu bilirler. Bebek adımlarıyla ilerleyip her bir aşamadan zevk almanız gerektiğini bilirler. Acele etmek, eğer hedefinize ulaşamazsanız, sizi hüsrana uğratacaktır ve büyük ihtimalle benlik kavramınızın daha da kötüleşmesine sebep olacaktır.

Kolay olmadığını hatırlayın

Yapmaya değer hiçbir şeyin kolay olmayacağının da farkında olmanız önemlidir. Karşınıza çıkabilecek her zorluk ve engele karşı hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Bu sayede her problemle pozitif ve yapıcı bir şekilde yüzleşmeye hazır olursunuz.

Dengenin önemini unutmayın

Kendinizi sabote etme alışkanlığından kurtulmanın temel bir parçası da istikrardır. Fiziksel, ruhsal ve duygusal, tüm yönlerden istikrara sahip olursanız hayatınızla ilgili yapmak istediğiniz şeyi yapabilecek azme sahip olursunuz.

Bu adımları takip edin ve doğru yolu bulun. Kendinizi sabote etmek sadece geçmişinizin bir parçası olarak kalacaktır. İşin aslı, iyi bir benlik kavramınız olduğunda bu hiç de zor değildir. Sabır, azim ve kararlılık ile sizin önünüzde engel olabilecek hiçbir şey kalmayacaktır.

“Hedeflere ulaşılamayacağı belli olduğunda hedefleri ayarlamayın; ancak eylem aşamalarını ayarlayın.”

– Konfüçyüs


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Baldwin, M. (2002). Autosabotaje. Edaf.
  • Bateman, T. (1998). De la idea a la acción o cómo superar el autosabotaje. Harvard Deusto business review, (87), 4-8.
  • Pinillos, I., & Fuster, A. (2012). Guerreros de la mente: Claves para superar las amenazas de nuestro mundo interior. GRIJALBO.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.