Logo image
Logo image

Hedeflerinize Engel En Önemli 5 Düşman

2 dakika
Hedeflerinize Engel En Önemli 5 Düşman
Son Güncelleme: 20 Aralık, 2016

İster öğrenci olun, ister profesyonel ya da anne baba, herkesin başarmak istediği bir hedefi vardır ya da sağlık ve fit olmakla ilgili planları… Çoğu zaman amacınız için mücadele etmenin bir adanmışlık meselesi olduğunu ve ona ulaşmak için her gün ne yaptığımızla doğrudan ilgili olduğunu unuturuz.

Bu sebeple hedeflerinize giden yolda ayağınıza dolanabilecek faktörleri öğrenmek faydalı olacaktır:

1. Tembellik

Bütün gün üzerinizde pijamalarınızla dolaşmanın ve yatakta dönüp durmanın size pek de faydası olmayacaktır. Bu alışkanlıklarınızı 2-3 güne indirgemek gerekir.

Uyanma alıştırmaları neredeyse mucizevi bir şeydir. Radyo iyi bir yardımcı olabilir, güne hoş bir başlangıç olur ve size gün boyu eşlik eder. Gün içinde yorgun hissederseniz, her şeyi hallettikten sonra yatıp uyumanın ne güzel bir his olacağını düşünün.

Some figure

2. Bir gece önceden hazırlanmamak

Bir önceki gece 20 dakikanızı dahi almayacak birkaç alışkanlık, hayatınızı şaşırtıcı şekilde kolaylaştırabilir. Karşılaşacağımız “küçük” sorunların neredeyse %50’si bir önceki gün yapacağımız hazırlıkla önlenebilir.

Giymek istediğiniz o gömlek ve pantolonun temiz ve ütülü olduğundan emin olun. Kıyafetlerinizi uyandığınızda görebileceğiniz yatağın karşısında bir sandalyeye asın. Giymekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Gün içinde ihtiyacınız olacak evrakları, aletleri ve çantanızı önceden toplayın.

Öğlen bitecek cep telefonu bataryasını, 11.00’de teslim etmeniz gereken evrakları ve akşam yemeği için alışverişte alınması gereken şeylerin listesini unutmayın. Almanız gereken ilaç varsa ya da önemli telefon görüşmeleri yapmanız gerekiyorsa alarm kurun. Gününüz şüphesiz daha keyifli geçecektir.

3. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak

Başkaları hakkında düşünerek çok fazla zaman ve enerjiyi boşa harcarsınız. Kendi kıyas noktanız sadece sizsiniz; herkesin her gün karşılaştığı küçük sıkıntıları ve sorunları vardır.

Some figure

4. “Davetsiz düşünceler için bir zaman” ayırmamak

Sizin de işte ya da okulda tam bir şeyin ortasındayken dikkatinizi dağıtan düşünce bombardımanıyla karşılaştığınız oluyor mu? Üstelik büyük olasılıkla o an çözemeyeceğiniz düşünceler… Tatiller, dün o müşterinizle yaptığınız tartışma, haftalık alışveriş, faturalar, telefon hattını iptal ettirmek…

Bu şeyler hakkında düşünmek için gün sonunda bir zaman ayırmak iyi olacaktır. Bu düşünceler kafanıza doluştuğunda, bunları yazın ve “Bununla sonra ilgileneceğim” deyin. Sonra çok meşgul olmadığınızda bunları ve çözümlerini ve haftanın hangi zamanında bunlarla ilgileneceğinizi düşünün.

Some figure

5. Motivasyon eksikliği

Elimizdeki işi bitirebilmek için motivasyon şarttır! Yaşadığınız sıkıntılar bir yana, geriye bakıp ne kadar aşama kaydettiğinizin farkına varmaktan daha iyi bir şey yoktur. Gereğinden fazla stres yapmayın, endişelenmeyin ve meşgul olun. 

Kendinizi bu yukarıdakilerden kurtardığınızda hayalinize erişmenin çok yakın olduğunu görebilirsiniz.

Öyleyse durmayın!

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.