Logo image
Logo image

Duygusal Parazitlerden Kurtulmak

2 dakika
Duygusal Parazitlerden Kurtulmak
Son Güncelleme: 12 Nisan, 2017

Bazı insanlar üzerinize ağırlık yüklüyorsa, bu yükü omzunuzda değil kalbinizde taşımaya başlayın. Onların problemlerinin, hayatınıza yük olmasına izin vermeyin ve taşımanız gereken bir sırt çantası haline getirmeyin.

İnsanlar bundan çok daha fazlasıdır. Yani, hayatınızın büyük bir parçasıdırlar ama aynı zamanda kendi hayatlarının ‘her şeyi’dirler. Bu nedenle, herkes kendi yükünü taşımalı ve başka insanlara yaslanmamalıdır.

Bunu yaparsak, yani kendi varlığımızdan sorumlu olduğumuz takdirde, sorunlarımızı çözebiliriz, duygularımızı anlarız ve başkalarına dayanmadan çatışmaların üstesinden gelebiliriz.

Some figure

Duygusal parazitler

Duygusal parazitler; hislerimiz, duygularımız ve düşüncelerimizi huzursuz eden insanlardır. Bunlar illa ki kötü insanlar değildir. Sadece kendi komplekslerine gömülmüş kişilerdir ve hiçbir şeyi kendileri yapmazlar.

Yani iki tür duygusal parazit var diyebiliriz. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Bağımlı parazitler

Bazı kişiler bir parçamıza tutunarak üzüntülerini bize anlatmakla ömürlerini geçirir. Bu tür insanlar, yaşadıkları sıkıntıdan kurtulabilmek için bize ihtiyaç duyar. İyi hissettiklerinde ise artık onlardan haber duymayız.

Bu demektir ki bu kişi kendini mutlu hissettiğinde, üzgünken onlara yardım etmiş kişiyi unutuverirler. Ne var ki duygusal durumlarını tekrar onaylatma ihtiyacı duyduklarında, yine ortaya çıkarlar. Bu davranış, canımızı yakıp bizi kullanılmış hissettirmesinin yanında bulaşıcıdır da. Çünkü bu davranışlar, kişinin negatif durumlarını yayar ve bizi mahvederler.

Yakınmaları, hayal kırıklıkları ve kötümserlikleri bitmek tükenmek bilmez. Çoğu kez kendi düşüncelerinden çıkmak için fikirlerimize ihtiyaç duyarlar. Bakış açıları öyle siyahtır ki kendi perskpektifimizi sorgulamamıza neden olurlar.

Some figure

Saldırgan parazitler

İkinci grupta, saldırgan parazitler vardır. Bunlar reddedemeyeceğiniz vaatlere dayalı çekicilikleri, liderlik veya ikna becerilerinden faydalanırlar.

Bu kişiler bizi yavaş yavaş aldatır ve hayatımızı işgal eder. kurbanları üzerindeki etkiyi hiç düşünmeksizin sizden giderek daha fazla şefkat isterler.

İlişkiler söz konusu olduğunda kendi ihtiyaçlarını düşünürler ve bunu bilinçli bir şekilde yapmazlar. Kendi arzu ve isteklerini tatmin etmek, her şeyden önce gelir. Aynı şekilde, faydalandıkları kişinin dileklerini yok sayarlar.

Hep daha çok sevgi ve ilgi isteyerek durumu katlanılmaz hâle getirirler. Böylece, diğer kişide güvensizlik ve öz saygı eksikliğine yol açan bir güçsüzlük ve değersizlik hissi doğar.

Bekleneceği üzere bu durum, enerjimizi emerek bizi yorar ve mahveder. Genelde durumun farkına vardığımızda ‘kendimizi detoks etmek‘ için biraz zaman ayırırız ama geri döndüğümüzde enerjimiz tekrar boşa harcanır.

Some figure

Parazitlerden kurtulup kendi yolunuzda yürüyün

İnsanları omuzlarınızda taşıyormuş gibi hissediyorsanız, yapacağınız en doğru şey bu ilişkilerin sizde yol açtığı tüm duygusal dengesizlikler üzerinde kafa yormaktır.

Duygusal parazitin size duygusal durumlar iletip yaydığını unutmayın. Bu yüzden, psikolojik olarak yorgun ve bitap hissetmeniz mümkündür.

Önemli olan şey, parazitinizle ilgilenirken göz ardı ettiğiniz kendi kişisel ihtiyaçlarınızı tekrar fark emektir. Bunu başarınca, ihtiyaçlarınıza öncelik verin. Bu, o kişiyi sevmekten vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Sadece duygusal dengenizi sağlamak için kendinizi belli şeylerden koruyorsunuz, o kadar.

Karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını karşılayamadığınız için kendinizi yetersiz ya da suçlu hissetmeyin. Herkes kendi hayatından sorumludur ve geri kalanımız, yalnızca o hayatın bir parçasıdır, hepsi değil. Unutmayın, herkes kendi yükünü taşımalı ve kurtarıcı rolünü üstlenmemelidir. Bizler yalnızca kendi mutluluğumuzdan sorumluyuz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.