Logo image
Logo image

Haydi Artık Kabul Edin: Güzelsiniz

3 dakika
Haydi Artık Kabul Edin: Güzelsiniz
Son Güncelleme: 02 Haziran, 2017

Her birimiz, duyarlılığımız ile, duygularımızı ifade ediş biçimimiz ile, paylaştığımız sevgimiz ile ve kalbimizin en içinden gelen hareketler ile güzellik yaydığımız için, güzel insanlar hayatımızın her alanında vardır.

Doğa, insana has olan ve tüm insanların içinde var olan güzellik lütfü ile zenginleştirmiştir bizi. Güzellik belirli bir azınlık zümreye ya da yüksek tabakadaki bireylere ait bir özellik değildir. Güzellik dediğimiz kavram, her birimizin içinde var olup, araştırılmaya ve keşfedilmeye açıktır.

“Güzellik, insanın etrafında var olan doğayı, insanları ve fikirleri takdir etmek ve bunlara karşı duyarlı bir şekilde hareket etmektir.”

– Jiddu Krişnamurti

Az biraz güzel insan diye bir şey yoktur; sadece kendi tabiatları hakkında daha meraklı olan ve içlerindeki her güzelliği gözlemleyebilen ve ifade edebilen insanlar vardır. Böylelikle, bu insanlar, hayatlarını, sahip olma yetilerinin olduğu iyiliği ve sevgiyi takdir edebilecek bir tür tecrübe şekline çevirebiliyorlar.

Kendinize bir bakın: siz güzel bir insansınız

Kendinize bir bakın: hayatı boyunca, birçok farklı yoldan geçmiş birisini görürsünüz. Doğumunuzdan bu yana zorluklarla dolu bir yolculuk yaşadınız. Acı, keder ve yalnızlıkla karşı karşıya kalıp, yüzleşmek zorunda olduğunuz bir çok zorlu karar arifesinde, size verilen zaman dilimi içerisinde elinizden gelen her şeyin en iyisi yaptınız.

Kendinizle, kararsızlığınız ile, duygularınız ve hisleriniz ile uğraşmak zorunda kaldınız. Yaşadığınız ve tecrübe ettiğiniz her şey, bugün sizi siz yapan ve bu hayat yolu boyunca yaşarken öğrendikleriniz ile dünya hakkında biraz daha fazla bilgiye nail oldunuz. Sizi çevreleyen güzelliği takdir etme hassasiyetini kazandınız.

“Karşılaştığım en güzel insanlar, yenildiği zaman anlayabilen, acıyı tatmış, inandıkları uğruna mücadele etmiş, sevdiği birini kaybetmiş, ve düştüğü kuyulardan çıkmasını bilmiş olanlardır.Bu insanlar, kendilerini merhamet, alçakgönüllülük ve derin sevgi ile dolduran, takdir etme, duyarlılık ve hayata bakış açısı ile yaşarlar. Güzel bir insan olmak için, emek harcamak gerekir.”

– Elisabeth Kubler-Ross

Some figure

Kendinizi bir dinleyin; çok şaşıracaksınız

Kendinizi bir dinleyin, yaşadığınız her şeye değer vermek ve onlara anlam katmak, her anınızı takdir etmek, onları, eşi benzeri olmayan hediyeler olarak görmek gibi özel bir duyarlılık kazandınız bu hayat yolunda. Sadece kendinizi dinlemeniz, kendinize iyi bakmanız ve kendinize güvenmeniz yeterlidir. Dışarıda gözünüzün algılayabildiği tüm güzellik, içinizden geldiği için öyledir.

“Herkes güzel olmak istiyor, ama nasıl güzel olunacağını bilmiyor. Güzelleşmek için hala yüzüne makyaj yapıyor, saçlarını kesiyor, bu elbiseyi ya da diğerini deniyor, tüm diyet şekillerine başvuruyor ve bunları sadece güzel olmak için yapıyor. Ancak sorun, bunların çok fazla yardımcı olmayacağını bilmemeleri. Güzellik içeridedir. Oradaki güzellik keşfedildiği an, bedeninize, aklınıza ve sizin bir parçanız olan her şeye yayılır. İç güzelliğinizi keşfettiğiniz, artık her şey güzelleşir.”

– Osho

Kendinizi dinleyip, içinizdeki sesi duyduğunuzda, aklınızın sizi yönlendirmesine izin verip ve ihtiyaçlarınıza dikkat ettiğinizde, tüm güzelliğinizi daha iyi tanıyacağınız kesindir. Güzel bir insan olmak, sizin dışınızdaki herhangi bir şeye ya da bir başkasına bağlı değildir. Bu sadece sizin elinizde olan bir durumdur.

Some figure

Güzelliğinize minnettar olun

Sahip olduğumuz karakter ve bu hayatta sahip olduklarımız için minnettar olmak, bir alçakgönüllülük ve merhamet işaretidir. Kendimizi olduğumuz gibi kabul edebileceğimiz, kendimizi bağışlayıp, sevmediğimiz ve kendimiz hakkında reddettiğimiz her şeyi kabul edebileceğimiz bir yere ulaşmak için çalışmalıyız.

Güzellik dediğimiz kavram, tutumunuzda, düşüncelerinizde, fikirlerinizde, inançlarınızda, yani başkalarıyla paylaştığınız her şeyin içindedir. Sorunların üstesinden gelme ve yaşama arzunuzda, yaşadığınız tüm duygu ve hislerde, kalpten yaptığınız her şeyde ve sizin ile ilgili her şeyde güzelliği görmek mümkündür.

Kendinize bir bakın, dinleyin ve artık kabul edin; güzel, sevimli ve duyarlı bir insansınız. Saygıyı, beğenilmeyi ve tam anlamı ile anlaşılmayı hak ediyorsunuz. Kendinizi heba etmeyin veya asla kendinizi zorlamayın. Bir birey olarak değeriniz her türlü koşulun da üstündedir. Siz hayatın kendisisiniz ve onunla ilgilenmeniz sizin elinizdedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.