Karen Horney ve Psikanaliz Teorileri

Bu yazıda Karen Horney'in psikanaliz teorilerini keşfedin!
Karen Horney ve Psikanaliz Teorileri

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2021

Karen Horney’nin psikanaliz üzerine teorileri, Freud’un çalışmasına doğrudan meydan okudu. Kayda değer bir isim, ve 20. yüzyılın birkaç kadın psikanalistinden biriydi.

Horney, Freud’un cinsiyet teorisinin zihinsel gelişim için belirleyici olduğu konusunda hemfikir değildi, bunun yerine kültürün bir kişinin kişiliğini şekillendirmede büyük bir rolü olduğuna inanıyordu.

Psikanaliz üzerine teorileri, çocuklukta terk edilmişlik duygusunun zihinsel gelişimi etkileyebileceğini belirtmektedir.

Horney’nin en dikkate değer eserlerinden bazıları arasında, Zamanımızın Nevrotik Kişiliği (The Neurotic Personality of Our Time) ve Nevroz ve İnsan Gelişimi (Neurosis and Human Growth) sayılabilir.

“Neyse ki analiz, iç çatışmaları çözmenin tek yolu değil. Hayatın kendisi hala çok etkili bir terapist olmaya devam ediyor.”

– Karen Horney

karen horney ve ailesi

Karen Horney’nin ilk yılları

Bu psikanalist, 16 Eylül 1885’te Almanya’nın Hamburg kentinde Karen Danielson olarak doğdu. Babası bir donanma kaptanıydı ve annesi bir ev hanımıydı. Beş kardeşi vardı.

Karen’ın annesi kocasını sevmiyordu ve bu genç Karen’ı gerçekten etkiledi. Annesi onu cinsiyet rollerini kırmak için tıp okumaya teşvik etti.

Free University of Berlin’de çalışırken onu psikanalizle tanıştıran Karl Abraham ile tanıştı.

Kavram değişikliği

Karen, Oskar Horney ile evlendi. Ancak evliliği cinsel açıdan tatmin edici değildi ve bu onu depresyona soktu. Abraham, meselelerinin babasına karşı duyduğu ensest arzunun etrafında döndüğünü düşündü, ancak Karen bu fikri inkar etti. Bu onun psikanaliz hakkındaki görüşlerini değiştirmesine neden oldu.

II. Dünya Savaşı başladığında Amerika Birleşik Devletlerine taşındı.

karen horney

Karen Horney’nin psikanaliz teorileri

Freud’un penis kıskançlığı teorisini tamamen reddetti. Her şeyden önce, kadınların aşağılık kompleksinin ve cinsel çekingenliklerinin anatomik yatkınlıklardan kaynaklanmadığını düşünüyordu. Bunlar, kesinlikle, kadınlıklarını reddeden kısıtlayıcı eğitimin sonucuydular.

Horney, nevrozun tezahüründe çocukluğun belirleyici olduğu konusunda hemfikirdi. Bu bağlamda, ebeveyn sevgisinin veya eksikliğinin zihinsel sağlığı belirlediğine de inanıyordu.

Her şeyden önce, ebeveynlerin çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını karşılamaması durumunda, çocuğa hissettirdiği düşmanlık nedeniyle hayal kırıklığı ve utangaçlık oluşabileceğini belirtti. Düşmanlık, kendine zarar verme eğilimlerine yol açar ve arkadaş edinmeyi zorlaştırır. Ve tüm bunlar kaygıya yol açabilir.

yaşlı karen horney

Psikanalizden hümanizme

Amerika Birleşik Devletlerinde Ulusal Psikanalizin İlerlemesi Derneğini (National Association for the Advancement of Psychoanalysis) kurdu. Erich Fromm, Harry Sullivan ve Margaret Mead gibi isimler düzenli ziyaretçilerdi.

Erich Fromm ve onun hümanist felsefesi Horney üzerinde büyük bir etki yarattı. Bununla birlikte, ilişkileri kıskançlık ve anlaşmazlıklarla karakterize edildi, bu yüzden birlikte çalışmayı bıraktılar.

Karen Horney, hümanizmin kurucularından biri olarak kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Anna O. ve Psikanalizin Başlangıcı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Anna O. ve Psikanalizin Başlangıcı

“Psikanalize öncülük eden, histerinin katartik tedavisi, harika bir hastanın ve açık fikirli bir doktorun ortak keşfiydi.” - Sandor Ferenczi


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.