Logo image
Logo image

John Steinbeck'ten 5 Ünlü Alıntı

3 dakika
John Steinbeck 'in ünlü alıntıları düşünmeye davet ediyor. Aslında, bu yazar nesri ve maneviyatı ile öne çıkıyor. İşte beş tanesi
John Steinbeck'ten 5 Ünlü Alıntı
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

John Steinbeck 1902’de doğdu. Küçük yaştan itibaren hayatta kalmak için çok çalışmasına rağmen, yazmak onun tek gerçek tutkusuydu. 33 yaşında ilk kez eleştirmenler tarafından Tortilla Flat adlı romanıyla tanındı ve daha sonra Fareler ve İnsanlar ve Gazap Üzümleri gibi başka eserler yaratmasına yol açtı. Yazılarında yaygın olan bir şey onun maneviyatı. Bugün, onun en ilginç alıntılarından beşine göz atacağız.

Steinbeck’in düşünceleri , eserleri sertliği ve gerçekçiliği ile öne çıkan bir yazara yaklaşmamızı sağlıyor. Bazen fikirlerini ifade etme şekli oldukça sert olabiliyordu çünkü Steinbeck’i karakterize eden bir şey varsa, o da onun açık sözlülüğüydü. Gerçekten de gerçeği süslü cümlelerin altına saklamadı. Bütün bunlar ona Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandırdı. İşte onun en ünlü alıntılarından beşi.

Some figure

1. İnsanın ihtiyaçları

“Yaratılan tüm canlılar içinde susmadığı halde içen, aç olmasa da yemek yiyen ve söyleyecek hiçbir şeyi olmasa da konuşan tek canlı insandır.”

John Steinbeck’in beş ünlü alıntısından ilki, insana yönelik güçlü bir eleştiridir. Aslında, yaptığımız şeyleri vücudumuzun bizden istediği için yapmadığımızı, ancak gerçek bir sebep olmadan yaptığımızı iddia ediyor. Gerçekten de, çoğu zaman, aileniz ve arkadaşlarınızla buluştuğunuzda, aynı zamanda bir şeyler de yersiniz. Bu, gerçekten aç olmasanız da, sonunda bunu yaptığınız anlamına gelir. Aynı şekilde, soda içmek her zaman susuzluğunuzu gidermek için yapılmaz, onu tadı ve içeriği için içersiniz.

John Steinbeck konuşmak için konuştuğumuzu iddia ediyor. Örneğin, gerçek anlamı olmayan ve yalnızca ağzımızdan çıkan sesler olan boş sözcükler kullanırız. Sessizliği sevmediğimiz için rahatsız hissetmemek ve kendimizi ilginç kılmak için konuşuruz. Bunu yapan tek canlı biziz.

Some figure

2. Acı veren gerçekler

“İnanılmayan bir gerçek, bir insanı yalandan çok daha fazla incitebilir.”

John Steinbeck’in ünlü alıntılarının bu ikincisi aynı zamanda gerçeği anlama yolumuzun bir eleştirisini de ima ediyor. Sonuçta, kaç kez başkalarından size doğruyu söylemelerini ve yalan söylememelerini istediniz? Ancak, yaptıklarında, genellikle rahatsız hissedersiniz, çünkü kendinizi belirli bir uyandırma çağrısının sonunda veya kendinizle ilgili sevmediğiniz bir açıklamanın sonunda bulduğunuzda yaşadığınız reddedilme duyguları bir yalandan daha kötüdür. Bu doğru çünkü! Şüphesiz bu söz, insanın ikiyüzlülüğünü ima etmektedir.

3. Dinlenmek de bir sanattır

“Dinlenme sanatı, çalışma sanatının bir parçasıdır.”

Steinbeck’in zamanında bile dinlenme, işin önemli bir parçası olarak görülüyordu. Bu, bugün sosyal ağlarınızda okumaya devam ettiğiniz ve yakınlarınızın size sık sık tavsiye ettiği bir şey.

Bununla birlikte, çok çalışmak hala hoş karşılanır ve dinlenmek genellikle zaman kaybı olarak görülür. Bu büyük bir hatadır çünkü dinlenmezseniz işiniz daha da kötüleşir. Aslında üretkenliğiniz azalır ve kendinizi kısa sürede tükenmişlik sendromunun kurbanı olarak bulursunuz.

Dinlenmek, tembel veya çok rahat olduğunuz anlamına gelmez. Aslında bir makine olmadığınız için dinlenmeye ihtiyacınız var ve dinlenmeye, iyi uyumaya, sevdiklerinizle vakit geçirmeye de ihtiyacınız var. Ardından, yenilenmiş bir güçle iş görevlerinize geri dönebilirsiniz. Gerçekten de, Steinbeck’in dediği gibi, dinlenme kesinlikle çalışma sanatının bir parçasıdır.

4. Yolculuk evlilik gibidir

“Bir yolculuk evlilik gibidir. Yanılmanın kesin yolu onu kontrol edebileceğinizi düşünmektir.”

Bu ifade, kontrolden bahsettiği için son derece açıklayıcıdır. Steinbeck, yaşam kavramını, pek hoşlanmayabileceğiniz zor durumların yanı sıra öngörülemeyen olayların ortaya çıkabileceği bir yolculuk olarak kullanır.

Her şeyin kontrolünüz altında olduğunu düşünmek bir hatadır ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle ilişkilerinizde, özellikle evlilikte başkalarını kontrol edemediğiniz gibi, hayatınızdaki diğer unsurların davranışlarını veya gidişatını kontrol etmeniz de mümkün değildir.

Bununla birlikte, kontrolü bırakmak genellikle kolay değildir, ancak yapılabilir. Ayrıca, her şeyi kontrol etmeye çalışmak yerine, işleri akıcı hale getirmek için çok çalışmak gerekir.

Some figure

5. Yaşanacak tek bir hayat var

“Önümüzde yaşayabileceğimiz binbir hayat olabilir, ama geldiğinde, sadece bir tane olacak”.

John Steinbeck’in en güzeli olduğu söylenebilecek ünlü sözlerinden biriyle bitiriyoruz. Bununla birlikte, bu yazar, hayatınızda seçim yapabileceğiniz kaç olasılık ve yol olduğunu görmenizi sağlar.

Gerçekten istediğiniz hayatı yaşamak için birçok seçeneğiniz var. Ancak, yalnızca bir seçim yapabilirsiniz. Nitekim önünüzde binbir ihtimal olsa da sonunda bunlardan sadece birini seçebilirsiniz. Bu nedenle, doğru yapmanız gerekir.

Umarım, John Steinbeck ‘in bu ünlü cümleleri sizi birçok insan için bilinmeyen bu yazara biraz daha yaklaştırmıştır. Aslında, kitaplarında bulacağınız şeylere bir göz atmanıza ve biraz da onun ruhsal ve yansıtıcı kişiliği hakkında bir fikir edinmenize izin veriyorlar. Kitapları okunmaya değer.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Steinbeck, J. (2019). De ratones y hombres. Edhasa.
  • Steinbeck, J. (2019). Las uvas de la ira. Ediciones Cátedra.
  • Steinbeck, J. (2018). El invierno de mi desazón. Nordica.
  • Steinbeck, J. (2002). Al Este del Edén, ed. Tusquets, Barcelona.
  • Steinbeck, J. (1997). Tortilla flat. Penguin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.