Logo image
Logo image

Arzuladığınız Hayatı Yaşamak İçin Başkalarının İznine İhtiyacınız Yok

3 dakika
Arzuladığınız Hayatı Yaşamak İçin Başkalarının İznine İhtiyacınız Yok
Son Güncelleme: 24 Şubat, 2017

Dilediğinizi yapmakta özgür müsünüz? İstediğiniz yaşamı sürmek için izin almaya mı ihtiyacınız var? Peki ya size kendinizden başka kimsenin iznine ihtiyacınız olmadığını söylesem?

Neyi nasıl yapacağınıza karar verecek olan sizsiniz. Başkalarının onayını beklemeyin.

“Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başka birinin hayatını yaşamakla harcamayın vaktinizi. Dogmaların yani başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşamanın etkisinde olmayın. Başkalarının düşüncelerinin gürültüsü, sizin iç sesinizi bastırmasın. En önemlisi, kalbinizi ve önsezinizi dinleyecek cesarette olun.”

– Steve Jobs

Some figure

Olması gereken dünya

Kesin kuralların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Mesela, daha güze olmak için daha az çikolata daha çok salata yememiz öğretiliyor. İdeal bir dünyanın olduğuna ve ona erişmenin görevimiz olduğuna inanarak büyüyoruz. 

Gerçek ise çok farklı. Peşinden koşmamız gerektiği öğretilen dünya, gerçek değil. Ancak mükemmel bir ev ve aileniz olursa, mutlu olabileceğinize inanmaktan vazgeçme zamanı. 

Hayatta gerçekten neyi istediğinizi biliyor musunuz? Birçoğumuz, hayallerimizin peşinden konuştuğumuza inanarak yaşıyoruz, oysa peşinden koşmamızın öğretildiği şeylerin ardında koşturuyoruz.

Bunu anladığınızda, istediğiniz hayata sahip olmak için öncelikle ne istediğinizi bilmeniz gerektiğini göreceksiniz. o zaman kendinize bir yol belirleyip hedefler koymak kolaylaşacaktır.

Kendinize ne istediğinizi en son ne zaman sordunuz?

Kabul edilmek için yaptığımız şeyler inanılmaz. Hoşunuza gitmeyeceğini bildiğiniz bir partiye gitmek ya da birinin sizin için “önerdiği” bir alanda okumak vs.

Çocukluktan itibaren belli davranışların kabul edilip diğerlerinin uygunsuz olduğu öğretilmiştir. Sonuç olarak, kabul edilmek için doğru olanı yapmanız gerektiğini düşünerek büyürsünüz.

Hayatınızı bu şekilde yaşarsınız, aslında ilgilenmediğiniz ya da istemediğiniz sorumluluk ve hedeflerle dolarsınız. Zamanla, özünüzü kaybeder ve nerede olduğunuzu bile hatırlamazsınız.

Hiç kendinize ne istediğinizi sordunuz mu? 

Döngüyü kırın

Başkalarınca belirlenmiş bütün hedeflere ulaştığınızda kendi hayallerinizin peşinden gidebileceğinize inanmak kolay.

Ama bütün o “yapmalıyım”lar bir kar topu halini alır, durmadan büyür. Peki ama buna nasıl engel olursunuz? Bunun sihirli bir formülü yok ama şu adımlar size yardımcı olabilir:

  1. Hayatınızı düşünün ve mutlu musunuz yoksa farklı bir hayatınız olsun ister miydiniz, bunu analiz edin. Dış sesleri bir kenara bırakın ve kendinize odaklanın. Şu an istediğiniz her şeyi seçebilecek olsaydınız, ne yapardınız düşünün. Eğer şu anki hayatınıza devam ederek mutlu olacağınızı düşünüyorsanız, o zaman onu yapın. İstediği hayata sahip bir avuç şanslı insandan birisiniz.
  2. İstediğiniz hayata sahip olmanızı engelleyen şeylerin bir listesini yapın. Önceki adımda farklı bir hayat istediğinizi fark ettiyseniz, o hayatın nasıl olacağını bir düşünün. Sonra sizi mutsuz kılan şeyerin bir listesini yapın.
  3. İstediğinizi elde etmek için hangi alternatiflere sahipsiniz? Artık ne istediğinizi ve ona ulaşmaktan sizi neyin alıkoyduğunu bildiğinize göre bu iki dünyayı birleştirecek alternatifler aramaya başlayabilirsiniz. Kendi hayatınızın sahibi olmak ve ailenizle daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, boş zamanınızda bir iş kurma imkanını analiz edin.
  4. Yolunuzu izleyin. Bütün sürecin en karmaşık kısmı budur. Yukarıda sözünü ettiğimiz alternatifleri yürürlüğe koymaktan ibarettir. Çoğu insan bunu yapmamayı tercih eder çünkü konfor alanlarından çıkmaktan korkarlar. Gerçekte, bu süreci izlemediğinizde hiçbir şey olmayacaktır. Ama izlerseniz, inanılmaz sonuçlar elde edeceğinizden emin olun.
Some figure

İhtiyacınız olan tek izin

Öyle anlaşılıyor ki dilediğinizi yapabilmek için birinin iznine ihtiyacınız var. Bu kişi, hayatınızdaki en önemli kişidir ve hep aklınızın bir köşesinde olmalıdır. Aksi halde bu kişinin sesi bir şeylerin yolunda gitmediğini söyleyerek zihninizi ezecektir.

Bu önemli kişinin kim olduğunu tahmin ettiniz mi? Tahmin edemediyseniz, sizden bahsediyorum.

Evet, hayatınızın kontrolünü ele almak için ihtiyacınız olan tek şey, bütün bunları yapmaya karar vermektir. Yolun kolay olmasını beklemeyin, asla kolay olmayacak.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.