Sahip Olduklarınızı Kaybetmek: Hayatın Vurduğu Darbelerin Altından Kalkmak

Sahip Olduklarınızı Kaybetmek: Hayatın Vurduğu Darbelerin Altından Kalkmak
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen hayat gerçekten ağır darbelerle vurur. Hayat her zaman açık ve renkli değildir, ama yine de sürekli tüm benliğinizle yüzleşmeye devam etmelisiniz. Bazen kafanıza “neden ben?” ya da “bunu haketmiyorum” gibi düşünceleriniz olur, ama bunun hak etmekle ilgisi yoktur. Başınıza gelebilecek şeyler karanlıkla çevrilidir. Ama bütün bu karanlığın içindeki ışığı görmek sizin elinizde.

Herkesin yaşayabileceği en zor deneyimlerden biri de bunamadır. Doğrudan belleğinize ya da en çok sevdiğiniz insanlara karşı işleyen bir hastalıktır. Anladığınız zaman çok fazla anınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Ayrıca kim olduğunuzu da unutursunuz. Ama buna bakmanın başka bir yolu var mı?

“Demans dünya çapında 47 milyon insanı etkiliyor.”

– Dünya Sağlık Örgütü

Bu darbelere sabırla karşı koymalısınız

Bundan alabileceğiniz harika bir ders var. Günlük yaşamınızda bile kullanabileceğiniz bir ders. Hayat size ağır darbelerle vurduğunda ve her şeyi kaybettiğinizi hissettiğinizde, geri çekilme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ya da durumu tersine çevirecek ve mümkün olduğunca çabuk telafi edecek eylemlere girebilirsiniz. Ama sabırlı olmayı unutursunuz.

Genelde belirsizliğe çok iyi uyum sağlayamayız. Gerçek şu ki gelecekte size neler olabileceğini bilmemek, kaygıya neden olabilir. Bu, dipsiz bir çukurun kenarındaymış gibi hissetmenize neden olacaktır. Bu çukurun beklenmedik, olumsuz olayların ve haberlerin getirebileceği kontrol kaybı hissi ile büyük bağlantısı var.

Anksiyete nadiren size yardım edebilir. Darbeler olmadık yerlerden gelmeye devam eder ve onlardan sakınmak için hiçbir şey yapamazsınız. Kesinlikle onları kontrol edemezsiniz.

Peki ne yapmalısınız? Sabrınız ve azminiz olmalı. Her meseleyi bir gecede çözmeyi beklememeli ve olayları daha iyi hale getirmek için küçük adımlara odaklanmaya başlamalısınız. Bu adımları çok fazla çaba ile ve her şeyden önce, büyük bir umut ile alın.

yaşli çift balonda

Öyleyse, hayatın önünüze çıkardığı darbelerle yüzleşmek için sabırlı olmak, umudunu kaybetmiş olduğunuz anlamına gelmez. Bu sadece sevgiyi kullanmaya çalışacağınız ve yarın ne olacağını bilmediğiniz için bu belirsizlikle yaşayacağınız anlamına gelir. Bugün ne olacağını biliyorsunuz. Çünkü burada ve şimdi, gerçekten her şeyin kontrolünüzde olan sizsiniz.

Küçük şeyler her şeye değer

Başka bir ders, önemsiz görünse bile küçük şeylere odaklanmaktır. Bunun nedeni, kendi mutluluğunuzu bu küçük şeylerde bulabilecek olmanızdır. Ama bazen yıllar geçer ve bunu fark ettiğiniz zaman yaşlanmış olursunuz.

Her zaman büyük hayaller peşinde koşarız, bir şeyler biriktirmeye çalışırız ve sayısız zenginlikler dileriz. Ama gerçekten değerli olan şeyler en küçük şeylerin içinde, zorlukların arasında değerli şeyler görebilmektir. Birisi bunama yaşadığında, büyük hayalleri parçalanır. Biriken şeyler artık mantıklı değildir. Geriye ne kaldı? Ve işte bunun büyüsü orda.

yaşlı çift koridorda

Henüz oradayken hayatı yakalayın

Çoğu zaman hayat gözlerinizi açmanız ve değer vermediğiniz şeyleri gerçekten farketmeniz için sizi zorlarmış gibi gelir. Garip olan şey, onların her zaman elinizin altında olmasıdır. Bunlar edinmek için çaba sarf ettiğiniz şeyler değildi. Tam da oradaydırlar, ve siz de sadece onları takdir etmek zorundaydınız! Ama bunu yapmadınız çünkü dikkatiniz başka bir yerdeydi.

“Ne kadar öneri alırsanız alın, sadece ağır darbeler ve düşüşlerle öğreneceğiniz yaşam dersleri var.”

– Anonim

Her ne kadar hayatın size vurduğu darbeler ağır ve acı çekiyor olsa da, kesinlikle taşıdıkları olumlu bir yönü göz ardı etmemelisiniz – onlar gözlerinizi açmanıza yardımcı olurlar. Hepimiz, bizi daha fazla aksamaya ve beklenmedik sorunlara götüren otomatik pilotta yaşıyoruz.

sarılmak

Şimdi olayların gerçekleşmesini beklemeye son vermenin zamanı geldi. Böylece küçük şeyleri ve sahip olduğunuz hayatı takdir etmeye başlayabilirsiniz. Sabrınızı, istediğiniz gibi olmayan bir şeyle yüzleşmek için geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bunlar değerli derslerdir. Sevgi, küçük şeyler için takdir ve bakış açısında biraz değişiklik yapmak, en çok sevdiğiniz kişi ile birlikte çıkacağınız inanılmaz bir yolculuğun başlangıcı olabilir. Onun gerçekleri sizinkine uymasa bile.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.