Logo image
Logo image

İş Yerinde Sizi Motive Edebilecek 4 Film

3 dakika
İş Yerinde Sizi Motive Edebilecek 4 Film
Son Güncelleme: 15 Eylül, 2017

“Sevdiğiniz bir meslek seçin böylece hayatınızda bir gün bile çalışmak zorunda kalmayacaksınız.” Konfüçyüs 2500 yıl önce bu sözü söylemişti. Öyle görünüyor ki bu tavsiye hala geçerliliğini yitirmedi. Mesleğinizi seviyor musunuz? İş yerinde daha fazla motivasyona mı ihtiyacınız var? Aşağıda bahsedeceğimiz filmler size yardımcı olabilir.

Profesyonel ve kişisel gelişimin bir arada yürümesi gerektiğini unutmayın. Genellikle bir haftanın kırk saatini çalışarak geçiriyoruz. Pek çok kişi ise bundan çok daha uzun saatler çalışıyor. Bu yüzden, bu tempoyu sürdürmek için motivasyonun hayati olduğunu düşünmek mantıklı ancak motivasyonu o kadar uzun süre taze tutmak kolay değil.

İş hayatınızı kişisel hayatınızdan ayrı tutmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, eğer iş yerinde ciddi problemler yaşıyorsanız, bu sorunlar sizin hayatınızın diğer alanlarına da yansıyacaktır. Ancak eğer doğru mesleği bulursanız ve gereken motivasyona sahip olursanız, bu, işinizle ilgili gelişiminize fayda sağlayacaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve tüm yeteneklerinizi ve hünerlerinizi ortaya çıkarabileceğiniz bir işe sahip olmak sizi en iyi şekilde motive edecektir.

İş yerindeyken sizi motive edebilecek filmler

Filmlerin inanılmaz bir sanat dalı olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Bizi eğlendirmelerinin yanında, bazı filmler kendimizi iyi ve mutlu hissetmemizi de sağlar. Bugünün listesinde yer alan filmler kesinlikle ikinci gruptan ve hepsi de bir şekilde işle ilgili.

Jerry Maguire (1996) – yönetmen, Cameron Crowe

Tom Cruise’un hayat verdiği Jerry Maguire karakteri her şeye sahip olduğunu düşünen bir adam. Seçkin atletleri temsil eden bir menajer. Her şey darmadağın olup, yeniden başlaması gerekinceye kadar mükemmel bir hayata sahipmiş gibi görünüyor.

Some figure

Bazen hiçbir şey, yeniden başlamak kadar cesaret verici değildir. Zirvede olduğunuzu ve her şeyin harika gittiğini düşünebilirsiniz ancak bir projeye en baştan başladığınızda, bu başlangıcın sebebi ne olursa olsun, küçük başarılar bile olsa, kazandığınız her başarıdan farklı bir zevk duyarsınız. Her şey ortaya koyduğunuz çabaya bağlıdır, bu da başarıyı daha keyifli ve övgüye değer bir hale getirir.

Umudunu Kaybetme (2006) – yönetmen, Gabriele Muccino

İnanmak ve bir hayale sahip olmak başarıya götüren ilk adımdır. Will Smith’in oynadığı, bir gerçek hayat hikayesi kahramanı olan Chris Gardner da böyle düşünüyor. Küçük yaştaki çocuğunuzun gözleri önünde ilerlemek için zorluklara katlanmak hiç kolay olmasa da, Gardner’ın bu zor koşullara rağmen sahip olduğu fedakarlık ve çok çalışma gücü, amacına ulaşmasını sağlıyor.

Başarı, ekonomik, kişisel, duygusal vb. olabilir. Önemli olan ne istediğinizi tam olarak bilmenizdir. Bu filmde, geleceğiyle ilgili hayali tam anlamıyla belli olan bir adamı izliyoruz, gerçeğe dönüştürmek için tüm olumsuzluklara karşı savaşıyor. En kolay şeyin havluyu atmak gibi göründüğü anlara rağmen hiçbir şey ve hiç kimse onu durduramıyor.

“Daha çok çalışarak elde edilen, daha fazla sevilir.”

– Aristotle

Sosyal Ağ (2010) – yönetmen, David Fincher

Bu popüler film, Facebook’un ünlü yaratıcısı Mark Zuckerberg’in gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Harvard Üniversitesi’ndeki öğrenci yurdunda sosyal ağı geliştirdiği günlerden başlayıp, sonrasında gelen telif hakkı davasına kadar uzanıyor.

Bu, başarıyı yakalamak için meşru yolları kullanmak gerektiğine dair iyi bir örnek olmayabilir ancak kesin olan bir şey var: O da Zuckerberg’in meydan okumaya karar verdiği ve doğru akordu bulana kadar tüm akordları denemekten çekinmediği. Eğer yeni bir girişimin eşiğindeyseniz ve motive olmaya ihtiyacınız varsa, aradığınız film bu olabilir.

Some figure

Erin Brockovich (2000) – yönetmen, Steven Soderbergh

Bir kez daha, gerçek hayat hikayesine dayanan bir filme odaklanıyoruz. Bu film, çocuklu, işsiz ve bekar bir kadının, Erin Brockovich’in hikayesini anlatıyor. En sonunda, yalnızca iş bulmakla kalmıyor, aynı zamanda yaşamak için başka bir sebep de buluyor.

Julia Roberts’ın canlandırdığı Erin Brockovich, mesleğini, başkalarına yardım etmek için kullanan bir hukuk asistanı. Sosyal adaletin sağlanmasıyla ilgili hayır işlerine kendini adayan Brockovich, tüm zorluklara rağmen doğru olduğunu düşündüğü şey için savaşıyor. Bu yolda karşısına çıkan engebelerin ve tuzakların üstesinden gelmesi gerekiyor.

“Mutlu kişi, kölesi olmadan, yaptığı işin keyfini çıkaran kişidir.”

– Benito Pérez Galdos

Bahsettiğimiz filmler hakkında önemli bir detay, hepsinin, Mark Zuckerberg, Chris Gardner, Erin Brockovich gibi işlerini hala severek yapan gerçek hayattan karakterlerle ilgili olması. Kendinize şunu sorun, işinizi sizi motive ediyor mu? Unutmayın eğer kendinize inanırsanız, göstereceğiniz çaba ve hayal gücünüzün de desteğiyle, hiçbir şey sizi durduramaz.

Bu yazımıza da göz atın: İş Hayatında Başarı İçin Gerekli Beceriler

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.