Logo image
Logo image

Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yazılır

3 dakika
Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yazılır
Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2019

Hiç önceden planlamadan bir seyahate çıktınız mı? Bir amaç olmaksızın gezmek ve macera yaşamak çok heyecanlı görünebilir; fakat sonunda birçok hayal kırıklığına sebep olabilir. Aynısı hayat için de geçerlidir. Bir planınız olmadan amaçsızca gezinip büyük imkanları kaçırabilirsiniz. Kişisel gelişim planının oyuna dahil olduğu yer işte burasıdır.

Bir kişisel gelişim planı yalnızca hedeflerinize giden yolu belirlemekle kalmaz, aynı zamanda gerektiğinde bu hedeflerinizi hatırlatır. Hazırlanmanın seyahat sırasındaki riskleri azaltacağı gibi kişisel gelişim planı da kaybolma ihtimalini ve yanlış yolu kullanma riskini azaltır.

“Çoğu insanın seyahatlerini planlamaya hayatlarını planlamaktan daha fazla özen göstermesini büyüleyici buluyorum. Belki de kaçış değişimden daha kolaydır.”

– Jim Rohn

Başarısız olmayı kimse planlamaz

Kusursuz olmasa da hayat planı size neleri başarmak istediğinize karar verme fırsatı tanır. Aynı zamanda yeteneklerinize, olasılıklarınıza ve erdemlerinize bağlı olarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir yol çizmenize fırsat verir. Ayrıca zayıf yönlerinizi analiz edebilmenizi sağlar.

Some figure

Sonrasında kalkmak ve gelişmek için bu deneyimleri kullanabiliyorsak başarısız olmakta yanlış bir şey yoktur. Ancak çoğu kişinin başarısızlığı olumsuz ve utanç verici olarak görmesinin sebebi bir hedef belirlememiş ya da yolculuklarını planlamamış olmalarıdır.

“Kimse fakir, şişman veya aptal bir başarısızlık örneği olmayı planlamaz. Bunlar hayatta bir planınız olmadığında gerçekleşir.”

– Larry Winget

Kişisel gelişim planı yazmanın önemi

Kişisel gelişim planı hayatınızı değerlendirebilmek, sizin için nelerin önemli olduğunu belirleyebilmek ve sizin için en çok önem arz eden şeyler üzerine çalışmaya başlayabilmek için çok etkili bir yöntemdir. Genellikle gündelik faaliyetlerimizle öylesine meşgul oluyoruz ki önemli şeyleri düşünüp planlamak için nadiren vakit bulabiliyoruz.

Çoğu kişi hedeflerinin ne olduğunu bilmiyor ve karar verenin şans ve tesadüf olmasına izin veriyor. Bir okula kaydolmak kaydolmak (bu hayal ettiğiniz okul olsa bile) veya bir iş kurmak bir planınız olmadan anlamlı değildir.

Önceden planlamanın faydalı olmasının birçok sebebi vardır. En önemlisi, ne yöne gittiğimizi belirlememize yardımcı olmasıdır. Bir hedefiniz olmadan nereye gittiğinizin bir önemi yoktur. Ancak nelere ulaşmayı hedeflediğinizi yazmaya başladığınızda olmak istediğiniz kişi olma şansınız artacaktır.

Kişisel gelişim planının ilk adımı

Kişisel gelişim planı düşüncelerinizi biçimlendirmenize yardımcı olur. Sürekli olarak bir şeyleri planlıyor ve düşünüyoruz, ancak çoğu kez önemli ayrıntıları gözden kaçırıyoruz. Ek olarak, hayal gücümüzün fantezi kurma eğilimi var ve bu da bizim gerçekçi stratejiler üretmemizi engelliyor. Pek çok “planın” yalnızca bir hayal olarak kalmasının sebebi budur.

Some figure

Kişisel gelişim planı sizin için nelerin önemli olduğunu, neyi başarmak istediğinizi, sahip olduğunuz güçlü yönlerinizi belirleyen, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan ve kendinizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri tanımlayan bir süreçtir.

Fakat bir şeyi geliştirmek veya tasarlamak bir öğleden sonra yapılabilecek bir şey değildir. Bunun için zaman ayırmalısınız. Düşünmek ve zaman geldiğinde gerekli adımlar atabilmek için hazırlıklı olmalısınız.

“Planlama şu an hakkında bir şey yapabilmeniz için geleceği bugüne taşır.”

– Alan Lakein

İlk önce hedeflerinizi açık bir şekilde belirlemeli ve en önemli olana öncelik vermelisiniz. Planınızın bir hayal olarak kalmaması için kendinize belli bir süre tanıyın.

Tüm bunlar için güçlü yönlerinizin neler olduğunu anlamalısınız. Bu nitelikler en iyi olduğunuz şeyleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu kendinize güvenmenize ve kendinize olan saygınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda zayıf yönlerinizin ne olduğunu da anlamalısınız ki sizde nelerin eksik olduğuna değil, nelere sahip olduğunuza odaklanabilesiniz. Bu iki faktörle gelişmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yeni yetenekler geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.