İş Mülakatı Sırasında Mutlaka Dile Getirmeniz Gereken Sorular

İşe başladıktan sonra istemediğiniz ve haberiniz olmayan sorumluluklarla karşılaşmak büyük hayal kırıklığı yaratabilir. Bu yüzden görüşmenizi yaptığınız kişiye doğru soruları yöneltmeniz işe alım sürecinizde hayati değer taşıyor.
İş Mülakatı Sırasında Mutlaka Dile Getirmeniz Gereken Sorular

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2022

Oldukça stresli olabilecek iş bulma sürecinizde kendinize güzel bir CV hazırladınız, istediğiniz başvuruları yapıp hayalinizdeki iş için çok uğraştınız ve başvuran adaylar arasından görüşmeye çağrılmayı başardınız diyelim. Bunca çaba harcadığınız iş pozisyonunu kaybetmek istemezsiniz, değil mi? Bu nedenle iş mülakatı sırasında işvereninize doğru sorular sormak çok önemlidir.

Hem işe alınmaya en uygun aday olduğunuzu göstermek hem de işin gerçekten kendinize uygun olup olmadığını anlamak görüşmede soracağınız sorulardan geçer. CV’nizin beğenilip, görüşmeye gittiğiniz iş pozisyonunun hayalinizdeki gibi olup olmadığını anlamak için en büyük fırsatı mülakatınız sırasında yakalayabilirsiniz. İşe başladıktan sonra istemediğiniz ve haberiniz olmayan sorumluluklarla karşılaşmak büyük hayal kırıklığı yaratabilir. Bu yüzden görüşmenizi yaptığınız kişiye doğru soruları yöneltmeniz işe alım sürecinizde hayati değer taşıyor.

Bir İş Görüşmesi Nasıl Olmalıdır?

Daha önce bir iş görüşmesine gittiyseniz, bir dedektif tarafından sorguya çekilmiş gibi hissetmiş olabilirsiniz. Sadece size sorular sorulmuş ve size söz hakkı verilmemiş olabilir. Bir iş görüşmesi kesinlikle bu şekilde olmamalıdır. Sizin de sorular sorup şirketin size neler sağladığını ve sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olup olmayacağınızı öğrenmeniz gerektiğini unutmayın.

İş Mülakatı Sırasında Sormanız Gereken Sorular

İşvereninize sorular yöneltmeniz gerekse bile yanlış ve anlamsız sorular sormanız sizi görüşmede kötü gösterebilir. Sormanız gereken doğru sorular ise şu şekildedir:

Bu Pozisyondaki Birini Hangi Durumda Başarılı Olarak Nitelendirirsiniz?

İşe başlayacağınız pozisyondaki başarı kıstasını öğrenmek istemeniz size hem görüşme sırasında hem de işe başladığınız zaman fayda sağlayacaktır. Bu soruyu sormak işverene gerçekten bu işe önem verdiğinizi gösterir. Başarılı olmak istediğinizi vurgulayarak, diğer adayların arasında öne çıkabilirsiniz. Ayrıca işe başladığınızda sevilen bir çalışan olmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Kimlerle Yakın Çalışıyor Olacağım?

Çalışırken en sık hangi departmandaki insanlarla iletişime geçeceğinizi öğrenmek ve en yakın çevrenizde kimlerin olacağını bilmek size o iş pozisyonu hakkında çok şey söyleyebilir. Unutmayın ki işe uygunluğunuzu düşünürken diğer çalışanlarla olacak olan iş ortamınızı da hesaba katmak daha sonrasında çok işinize yarayacaktır.

çalışma masasında saatine bakan adam

Bu İş Yerinde Ortalama Bir Gün Neye Benziyor?

Haftada birçok gün gideceğiniz iş ortamında ortalama bir günün nasıl geçtiğini bilmek ilerideki günlerinizin nasıl olacağını tahmin etmenizi sağlar. Örneğin, işvereniniz iş yerindeki bir günü çalışanlar için oldukça yoğun ve yorucu olarak anlattı diyelim. Anlattığı şekilde bir iş gününü gerçekten istiyor musunuz? Çalışma saatleri, sizden beklenenler size uygun mu? Bu soruların cevabını mutlaka almalısınız.

İşe Alınmam Durumunda Çalışacağım Projelere Benzer Örnekler Görebilir Miyim?

Bu soruyu sorduğunuzda bir yandan işvereninizi etkilerken bir yandan ileride çalışacağınız projelerin istediğiniz şeyler olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Benzer örnekler rica etmeniz işvereninizin gözünde sizi ilgili ve hevesli bir aday yapacaktır. Bunun yanı sıra diyelim ki üzerinde çalışmayı çok istediğiniz projeler var fakat görüşmede sizin isteklerinize çok uzak şeyler sayıldı. Bunu önceden bilmek karar verme aşamasında yardımcı olacaktır.

Sizin Bu Şirkette Çalışmaya Dair Sevdiğiniz Şeyler Neler?

Bu soruya alacağınız cevap size çalışacağınız yer hakkında çok şey söyleyecektir. Görüşmeyi yapan kişi bu soruya karşı duraksadıysa ya da üzerinde çok düşündüyse bunu kötü bir işaret olarak dikkate almalısınız. İşini seven bir insan çalıştığı yer hakkında sevdiği birçok şey sayacak ve sevgisini belli edecektir.

Sonuç

Evet, yeni bir işe başlamak ya da bir iş görüşmesine gidecek olmak oldukça stresli ve yorucu olabilir ama görüşme sırasında doğru soruları sorarak zorlukları yenme konusunda büyük bir adım atabilirsiniz. Bu sorular hem sizi iyi bir aday olarak gösterirken hem de iş pozisyonu ve şirket hakkında birçok bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır. İlginizi çekebilir ...

İş Arama Kaygısı: Stres ve Sessiz Bir Acı
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İş Arama Kaygısı: Stres ve Sessiz Bir Acı

İş ararken kaygı ve stres, ağır depresyona neden olabilir. Bu gibi durumlarda en çok yardımcı olabilen şey: bilişsel-davranışçı terapidir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.