Logo image
Logo image

Stres Yönetimi İçin Yedi İpucu

2 dakika
Her şey bizi bunaltıyor gibi göründüğünde, başa çıkmamıza yardımcı olabilecek bu stres yönetimi ipuçlarına başvurabiliriz. Onları burada keşfedin!
Stres Yönetimi İçin Yedi İpucu
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günlük stres yönetimi modern bir “savaş” türü gibi görünse de, bu aslında en eski savunma içgüdülerimizden biridir. Ancak atalarımızın dünyanın tehlikelerine karşı başvurdukları savunma mekanizmaları olan aşırı hareketlilik ve stres günümüzde bizleri zayıf düşürüyor ve hasta ediyor.

Bu nedenle Amerika Birleşik Devletlerindeki Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (American Academy of Family Physicians – AAFP), zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi stres yönetimi anahtarı geliştirdi. Özellikle, bir şeyin bizi bunalttığını veya bunaltacağını hissettiğimizde bu ipuçlarını kullanabiliriz.

Günümüz dünyasının stresi

İçinde yaşadığımız dünya çok hızlı değişiyor ve yeni durumlar yaratıyor. Bu nedenle, hayatımıza baskı yaptıkları için başkalarını suçlamamız nadir değildir. Bununla birlikte, birçok durumda, yapabileceğimizden daha fazlasını üstlenmekten sorumlu olan bizleriz. Bu, kendimiz için belirlediğimiz yüksek beklentilerin altında ezilme hissine yol açabilir.

Yani her şeyde mükemmel olmak istiyoruz ve bu da günlük stresimizi artırıyor. Bu nedenle, başa çıkmamıza yardımcı olabilecek bazı stres yönetimi ipuçlarına başvurmamız gerekebilir.

Some figure

Artık baş edemediğimizde, vücudumuz kendini savunma araçlarını harekete geçirmeye başlar ve bu da sorunu daha da kötüleştirebilir. Stres seviyemizi düşürmeye çalışmak için kaç kez daha hızlı iş yapmayı denedik?

Her gün kaldırabileceğimizden fazla çalıştığımızda dinlenmek bile yardımcı olmaz. Yavaş yavaş, artık baş edemeyeceğimizi hissetmeye başlayabiliriz. Bu endişe, anksiyete, korku ve aşırı gerginliğe yol açabilir. Sonuç olarak, stres her şeyi kontrol altında tutamadığı için fiziksel ve psikolojik sorunlar ortaya çıkar.

“Hayatınızda önemli bir karar vermeden önce her zaman rahatlatıcı bir şeyler yapmak iyi bir fikirdir.”

– Paulo Coelho

Stres yönetimi için ipuçları

Her şey bizi bunaltıyor gibi göründüğünde, aşağıdaki gibi stres yönetimi ipuçlarına başvurabiliriz:

  • Egzersiz yapmak: Günlük stresi yönetmenin sağlıklı bir yolu spor yapmaktır. Egzersiz yaptığımızda strese girmeyiz ve aynı zamanda endorfin salgılarız.
  • Sağlıklı beslenmek: Abur cubur günlük stresi yönetmenin en kötü yollarından biridir. Acıktıysanız, meyve ve sebze yiyin. Gün içine yayılmış beş öğün içeren doğal ve dengeli bir diyet, rahatlık sağlar.
  • İyi uyumak: İyi uyursak, zihnimiz günlük zorluklarla yüzleşmek için daha net ve daha uyanık olacaktır.
  • Meditasyon yapmak: Bu gevşeme tekniği stres seviyemizi düşürmeye yardımcı olabilir. Meditasyon, gerilimi azaltmamıza yardımcı olmak için derin ve bilinçli nefes almaya dayanır.
  • Otokontrol: Her şeyi kontrol edemeyeceğimizin farkında olmalıyız. Elimizde olmayan birçok şeyin olduğunun farkında olursak, kendimiz üzerinde daha fazla kontrol sahibi oluruz.
  • Her seferinde tek bir sorunla yüzleşmek daha iyidir: En küçük olanlardan başlayarak sorunları birer birer çözmeniz gerekir. Çözümler aramamız ve bir sorunu çözdükten sonra diğerine geçmemiz gerekiyor.
  • Gerçekçi olmak: Hiç şüphesiz gerçekçi olmak günlük stresi yönetmenin harika bir yoludur. Kendimizi ne kadar çok tanırsak, yeteneklerimizin ve sınırlamalarımızın o kadar farkında oluruz.

“İnsanların hissettiği stresin çoğu, yapacak çok şeye sahip olmaktan kaynaklanmıyor. Başladıkları işi bitirememekten kaynaklanıyor.”

– David Allen

Some figure

Günlük stresi yönetmeyi öğrenin

Günlük stresle birleştiğinde, zaten bir sorun olan şeyi ağırlaştırabilecek birçok olağanüstü durum vardır. Örneğin, işinizi kaybetmek, boşanmak veya başka bir şehre taşınmak stresle beraber büyüyen sıkıntılardır. Bu durumlarda, bu ipuçları da size yardımcı olabilir.

Bu stratejiler sonuç vermiyorsa veya stres seviyenizi azaltmıyorsa, bir psikologa danışmak en iyisidir. Bu, sağlığınız için çok önemlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.