Logo image
Logo image

İş Görüşmesinde Sorulan 5 Tuzak Soru

4 dakika
İş Görüşmesinde Sorulan 5 Tuzak Soru
Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Yeni başlangıçlar her zaman için korkutucu olurlar. Bir işten ayrılmak, ister zorunlu ister kendi isteğinizle olsun çok büyük bir değişim anlamına gelir. İş dünyasına geri dönüş aşamasında bulunduğunuz bir süreçte, iş görüşmelerinde sorulan aldatmaca ve zorlu soruları bilmeniz sizin için gerekli olacaktır.

Biraz garip ve saçma görünebilir ama bu konuda kendimizden emin olmamızın bize faydası dokunacağını bilmeliyiz. Günümüzde bir iş bulmanın neredeyse mucize olarak tanımlanabileceği bir dönemde yaşıyoruz. Ekonomik kriz, zorla işten çıkarmada yaşanan artış ve kötü iş yönetimleri, iş bulma konusunda önümüze çok ciddi engeller olarak çıkmaktadır.

Bu nedenle, bir iş görüşmesine katılma şansı elde ettiğimizde bunun için iyi ve yeterli bir biçimde hazırlanmış olmamız çok önemlidir. Önüne geçmemiz gereken birçok başka adayın da aynı pozisyon için başvuracağı açıktır. Ancak eğer bir iş görüşmesinde sorulan bazı aldatıcı soruları bilirsek ve bunun da ötesinde, karşı tarafın sorduğu sorudaki asıl maksadının farkında olursak, şansımız çok daha yüksek olacaktır. Şimdi bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Bir Önceki İşinizden Neden Ayrıldınız?

Bu soru ciddi anlamda bir ikileme neden olabilir. Bir önceki işinizde güzel bir çalışma ortamı bulamamış olabilirsiniz. Ya da belki de yapmış olduğunuz bir hata nedeniyle işinizi kaybetmiş de olabilirsiniz. Bu aşamada ne söyleyeceğiniz konusunda dikkatlice düşünün (bu soruya hazırlıklı olarak gitmeniz tavsiye edilmektedir). Dürüst olun ancak oldukça kısa bir şekilde cevap verin.

Bir iş görüşmesi esnasında önceki iş arkadaşlarınız ve patronlarınız hakkında kesinlikle olumsuz konuşmayın. Nedenler konusunda açık olun ancak eski yaraları deşerek çok fazla derinlemesine açıklamalarda bulunmaya çalışmayın. Diğer insanlara karşı saygılı olmak (sizinle birlikte olmasalar dahi) oldukça asil ve sorumlu bir profil çizmenizi sağlayacaktır. Bu da kariyer özgeçmişinize olumlu bir puan olarak eklenecektir.

Some figure

Neden Bu Kadar Uzun Süre İşsiz Kaldınız?

Bu soru bir iş görüşmesi esnasında sizin canını en fazla sıkabilecek hileli ve zor bir sorudur. Birçok insan, kimi zaman şanssızlıktan kimi zaman da kişisel problemlerinden dolayı hayatlarının önemli bölümlerini işsiz olarak geçirirler. O halde özel hayatımızla ilgili belirli birtakım detayları neden paylaşmak zorunda olalım ki?

Bu soruya verilmesi gereken cevap oldukça belirsizdir. Görüşmeyi yapan kişi yalnızca sizin hırslı ya da yeterince proaktif bir kişiliğe sahip olup olmadığınız bilmek istiyor olabilir. İstemediğiniz hiçbir şeyi yanıtlamak zorunda değilsiniz. Ancak belki de “ailevi nedenlerden dolayı” ya da “bir hastalık nedeniyle” gibi zekice ve genel cevaplar sizin için yeterli olacaktır.

Takım Çalışmasını Seviyor Musunuz?

Bu soruya verilmesi gereken cevap her zaman için “Evet” olmalıdır. Gerçekte ne düşünüyorsanız düşünün fark etmez: Bir takımın parçası olarak nasıl çalışması gerektiğini bilen bir kişi imajı çizmeniz çok önemlidir. Liderlik, arkadaşlık ve nezaket, birçok işveren tarafından son derece değer verilen ve önemsenen değerler arasında bulunmaktadır.

Benzer şekilde, bu özelliğe sahip olmak ihtiyaç duyulduğu anlarda kendi başına nasıl çalışmanız gerektiğini de bildiğiniz anlamına gelmektedir. Bir gurubun parçası olarak çalışabilmek ne kadar önemliyse, bağımsız bir biçimde çalışma becerisi de aynı oranda önemli ve aranan bir özelliktir. Hepimizin birtakım garip farklılıkları ve değişik yönleri bulunmaktadır. Eğer bu yönlerden olumlu bir biçimde yararlanmayı başarırsak, bunlar bizim lehimize önemli birer artı puan niteliği taşıyacaktır.

“Çalışma ve ahlak, üzerinde özgürlüğün sağlam sistemi yükselen temel dayanak değerlerdir.”

– Francisco de Miranda

Güçlü Yanlarınız Nelerdir?

Görüşmenizi yapan kişi tarafından sorulabilecek bu tür bir aldatıcı soru karşısında da çok dikkatli olmanız gerekir. Dürüst olmalısınız ancak bunun dozajını da fazla abartmayın. Hiç kimse görkemli ve ihtişamlı bir havaya sahip süper bir insandan pek hoşlanmaz. Alçak gönüllü olmaya çaba gösterin. Kendini işine adamış bir çalışan olduğunuz konusunda net olun ve ayrıca kendinizi geliştirme konusunda istekli olduğunuzu da mutlaka gösterin.

Güçlü olduğunuz özelliklere ek olarak size aynı zamanda zayıf olduğunuz yönleriniz de sorabilirler. Bu konuda da dürüst olmalısınız. Ancak yine de yangına körükle gitmenin hiçbir anlamı yoktur: Unutmayın ki bir işe girmek istiyorsunuz. Bu bağlamda hatırlamamız gereken önemli bir detay, aslında en fazla aranan ve değer verilen özelliklerden birinin de ne zaman susup ve ne zaman harekete geçmesini bilmenin çok önemli olduğudur.

Some figure

Sizce Bu İş İçin Ne Kadar Ücret Almalısınız?

Bu soru belki de, iş görüşmelerinde sorulabilecek en eğlenceli, beklenmedik ve şaşırtıcı sorulardan biridir. Bu soruya cevap olarak çok yüksek rakamlar söyleyen ve sonuçta söyledikleri rakamı kendilerine maaş olarak alan insanlar bulunmaktadır. Ancak diğer taraftan, diğerlerinin böyle bir şansa sahip olamadığını da belirtmek gerekir.

İş görüşmenizi yapan kişi iyi ve sevimli bir kişi de olsa şakalar yaparak kelime oyunları oynamayın. Ona kabul edilebilir, mantıklı ve adil bir rakam sunun. Uçuk kaçık bir miktar önermeyin. Bu davranışınız karşı tarafça takdir edilecek ve sizi iş görüşmesi yaptığınız pozisyon için başvuran diğer adaylarla karşılaştırırken mutlaka dikkate alınacaktır.

Aldatıcı sorular, iş arayan insanlar için gerçekten de birer kabus gibidir. Bu sorunla yüzleşebilmek için yapılması gereken en iyi şey sakin olmak ve rahat bir tavır içerisinde bulunmaktır. Yani endişelerden uzaklaşmak çok önemlidir. Bu bağlamda, olası cevaplara yönelik bir hazırlık yapmış olarak iş görüşmesine katılmak önemle tavsiye edilmektedir.

İş görüşmesi sırasında, sizinle görüşme yapan kişilerin karşısında içten, açık, dürüst, kısa ve öz olun. Ukala bir tavır takınmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu arada öz olmanın bir erdem olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Özellikle geçmişinizde kendinizle pek de gurur duymadığınız ve utanç kaynağı olabilecek bölümlere ilişkin konuşmaktan uzak durmanız önemlidir. Eğer sizlere önerdiğimiz bu ipuçlarını takip ederseniz, hayallerinizdeki çalışma ortamının sizin olacağına dair hiçbir şüpheniz olmasın!