Logo image
Logo image

Kendiniz İçin Ne Yapabilirsiniz? Proaktif Olun

2 dakika
Kendiniz İçin Ne Yapabilirsiniz? Proaktif Olun
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayatta belli bir düzeye gelince mutlu olmamız gerektiğine inanmak sıkça yaptığımız bir hata. Maalesef mutluluğu sadece gelecekte görmek ve bunun için şartlar koymak çok tehlikeli bir davranıştır.

Elimizde tuttuğumuz bu teşvik ya bizi bir adım ileri götürür ya da hayal kırıklığı yaratır. Şimdi kendinize şu soruyu sorun: kendiniz için ne yapabilirsiniz? Kendi hayatınızda nasıl proaktif olabilirsiniz?

Size garanti edilen tek anın şu an olduğunu düşünün. Hayat şu an akıyor. Artık gelecekte mutlu olmak için şartlar koymak yok, artık geçmişe bağlı zincirlerinizi kırın. İşte yaşamak bu. Şu anda ve şimdi. Bu, şu ana bir şans vermek ve proaktif olmaktır.

İnsanlar bazen kendilerini henüz bulmadıkları söyler. Ancak kendi, insanın bulacağı değil yaratacağı bir şeydir. Evrende geliştirebileceğiniz tek bir alan vardı, (bazen nasıl olduğunu anlamasanız bile) o da sizsiniz.

“Ormanlara gittim yaşamak için. Çünkü hayatı temel ihtiyaçlara göre hemen yaşamak istedim. Bir şey öğretip öğretmeyeceğini görmek istedim. Hayat olmayan şeyi yaşamak istemedim; yaşamak çok güzel gerekmedikçe bunu bırakmak istemem. Derinlemesine ve iliklerime kadar hissederek yaşamak istedim.”

– Henry David Thoreau

Proaktif olun ve kendi mutluluğunuzu yaratmaya başlayın

Biri sizi mutlu ettiğinde kendi kendinizi de mutlu edebilecek kabiliyetiniz olduğunu görürsünüz. Mutluluk genelde onu aradığımızda ortaya çıkar. Eğer proaktif olur ve elimizdeki imkanlarla mutluluğu aramaya koyulursak eninde sonunda onu buluruz.

Some figure

Hayatta nadiren fırsatlar elde edersiniz, genelde fırsatları yaratmak gerekir. Bir şeyin işe yarayıp yaramadığından kesinlikle emin olamayız, ama kayıtsız kalmanın işe yaramadığını biliyoruz. Bir sonraki adıma geçmek için ihtiyacımız olan her şeye sahibiz. Öyleyse proaktif olun ve gidip o fırsatları bulun.

Güzel şeylerin- evlilik, çocuklar, lotoyu kazanmak- olmasını beklemek yerine onlara yaklaşacak adımları kendiniz atın. Küçük şeylerden söz ediyoruz. İyi bir kahvenin kokusu, ev yemeğinin lezzeti, sevdiğiniz bir şeyi paylaşmak, arkadaşlarla güzel zaman geçirmek ve dahası…

“Mutluluk çoğunlukla birine kalan servettense her gün başımıza gelen ufak şeylerde gizlidir.”

– Benjamin Franklin

Kendiniz olun

Başka biri olmaya çalışmak olduğunuz kişiyi harcamaktır. İçinizdeki kendi kişiliğinizi kucaklayın. Olduğunuzu bildiğiniz kişiyi kucaklayın, en iyi halinizi yaratmaya çalışın. Eğer unu yapmazsanız olduğunuz kişiye öyle uzak kalırsınız ki artık birer yabancı olursunuz.

Büyümek isteyen insanların karşılaştığı en büyük engellerden biri de neyin değiştirilemeyeceğini kabullenmeyi öğrenmektir. Bazen çaresi bulunmayan bir şeyin etrafında dolaşmaktansa onu kabul etmek daha faydalıdır.

Kulağa ne kadar sert ve üzücü gelse de dünyada her zaman aşamayacağımız sınırlar olacaktır. Bu nedenle bu durum sadece kabullenmekle değil bazı şeyleri mükemmel olmadıkları halde hatta kendimizi bile böyleyken sevmektir.

Some figure

Her ne kadar bazıları kendini hayatta sadece kariyerine adasa da pek az kişi önüne çıkan engelleri düşe kalka aşmaya gönüllüdür. Bu yüzden kendiniz olun, proaktif olun, hata yapmaktan korkmayın, seçimlerinizi kendiniz yapın ve motivasyonunuzu koruyup artıracak adımlar atmaktan utanmayın. Çünkü motivasyon yolunuzu aydınlatacak ışık ve ilerlemenizi sağlayacak enerjidir.

“Kendin olmak için cesaretin varsa başkaları da senin için çabalar.”

– John Updike

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.