İş Ararken Size Yardımcı Olabilecek Beş İpucu

İş aramanın sağlık açısından pek çok faydası da vardır, çünkü işsizlik ve sağlık arasında negatif bir ilişki vardır. Birçok akademik çalışma da bu gerçeği desteklemektedir.
İş Ararken Size Yardımcı Olabilecek Beş İpucu
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hiç iş aramak zorunda kaldınız mı? İş piyasasında çalışmak üzere mevcut olan pozisyonlardan daha fazla iş arayan insan olduğu için, bugünlerde bir iş bulmak zor olabilir. İş ararken size yardımcı olabilecek ipuçlarını bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

İş aramanın sağlık açısından pek çok faydası da vardır, çünkü işsizlik ve sağlık arasında negatif bir ilişki vardır. Birçok akademik çalışma da bu gerçeği desteklemektedir. Çalışmanın da birçok psikolojik faydası vardır ve diğer insanlarla ilişki kurmamızı sağlar.

İşsizliğin bir kişinin sağlığı üzerindeki etkileri

İşsizliğin fiziksel ve zihinsel sağlığa zararlı etkileri olabilir, örneğin:

Ölüm oranının artması

Birçok çalışma işsizliği artan ölüm oranıyla ilişkilendiriyor. Bilim insanları, işsizlerde herhangi bir sebepten ölme riskinin %63 arttığına dikkat çekmişlerdir.

İntihar

İşsizlik ve artan intihar oranı arasındaki ilişki bir süre önce sağlam temellere dayandırılarak kurulmuştu. İşsizlik, intihar için risk faktörlerinden ön sıralarda gelen biri. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Avrupa’da %3’lük işsizlik artışının intihar sonucu ölümlerde %4,45’lik bir artışla sonuçlanacağını gösterdi.

İş ararken düşen sağlık algısı

Kendilerine yönelik sağlık algısı anketlerinin sonuçlarının analizi de, işsizliğin bireylerin kendi sağlıklarına ilişkin algılarını etkilediğini göstermektedir.

İtalya’da bir bölgede kendilerine yönelik sağlık algısı seviyelerini değerlendiren bir araştırma, nüfusun sağlık algısı düşüşü yaşadığını iddia ettiği bölgelerin işsizlik oranlarının daha yüksek olduğu bölgelerle çakıştığını ortaya koydu.

İş ararken faydalanacağınız bilgiler.

Zayıf ruh sağlığı

Ruh sağlığı sorunları da işsizlikle ilişkilidir. Bu nedenle, işsiz insanlar duygudurum bozukluklarından muzdarip olma eğilimindedir. Ne yazık ki, depresyon, bu listenin başında geliyor.

İş ararken alkol tüketiminin artması

İşsizlik çeşitli şekillerdeki bağımlılığa da yol açabilir. İşsiz kalmak, bu anlamdaki bir yangını ateşleyen kıvılcımdır. İşsiz bir kişi kendini iyi hissetmediği için, içerisinde bulunduğu durumdan kaçmaya çalışabilir. Bu nedenle, kumar gibi hızlı adrenalin patlamaları sunan veya alkol gibi gerçeklik algılarını değiştiren uyaranlara karşı daha savunmasız hale gelebilirler.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırma, işsizlerde alkol tüketiminin arttığını gösterdi. Avrupa’da yapılan bir araştırma da, işsizlikte % 3’lük bir artışın alkolizm kaynaklı ölümleri % 28 artıracağını bildirdi.

Gördüğümüz gibi, bunlar işsizliğin sağlığımız üzerindeki zararlı etkilerinin sadece birkaç temsili örnekleridir.

İş ararken size yardımcı olabilecek beş ipucu

İş aramak, bir bina inşa etmek gibidir. İnşa etmeye nereden başlamalıyız? İlk önce temelden başlamamız gerektiği aşikar görünüyor. İyi bir temel inşa etmezsek bina çökebilir.

İş aramaya gelince, en önemli şey kendinizi tanımaktır. “Ne önerebilirsiniz?” veya “Neden birisi sizi işe almak istesin?” gibi sorulara cevap vermelisiniz. İş yerinde nasıl biri olduğunuzu bilmeli ve profesyonel hedeflerinizi anlamalısınız.

Kendinizi bilin

Nasıl çalıştığınızı daha iyi anlamak için basit bir egzersiz yapabilirsiniz. Bu egzersiz kendinizi daha iyi tanımanıza ve neleri geliştirmeniz gerektiğini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda yapılacak bir çeşit egzersiz, güçlü ve zayıf yönlerinizi yazmaktan oluşur. Güçlü yönlere örnek olarak “organize olabiliyorum“, “başkalarını dinlemeyi seviyorum” ve “aynı anda birçok şey yapabilirim” sayılabilir. Aynı güçlü yönler, sizde yoksa zayıf yönler haline gelir.

Para kazanmak için ne yapmalısınız?

İş ararken olumlu bir tavrınız olsun

İş aramak kolay değildir. Bazen biraz ilerleme kaydettiğinizi hissedebilir, ancak daha sonra başa dönebilirsiniz. Yolda inişler ve çıkışlar bulacak olsanız bile en önemli şey pes etmemek.

İyi bir tutum geliştirmek için olumsuz düşüncelerden kaçınmak, gülümsemek ve küçük şeylere kıymet vermek çok önemlidir. Ek olarak, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamak da önemlidir. Unutmayın, siz eşsiz ve harika bir varlıksınız.

Azimli olun

Ulaşmak istediğimiz herhangi bir hedef, bizim açımızdan bir çaba gerektirir. Ve çaba azim ve sebat gerektirir.

Azimli olur ve sebat edersek kendimiz hakkında daha iyi hissederiz. Sebat etmenize yardımcı olmak için, bir iş bulmanın size ne kadar fayda sağlayacağını zaman zaman hatırlayın.

İş ararken sabırlı olun

Sabırlı olmamak ruh sağlığımız için zararlıdır. Sabırsızlık büyük hayal kırıklığı yaratabilir ve karamsarlığa yol açabilir.

Nasıl daha sabırlı olunacağını öğrenmek faydalıdır. Sabırla bir iş ararsak, hedefimize ulaşana kadar yavaş yavaş ilerlemeye devam edeceğiz demektir.

İş ararken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir plan yapın

Planlama, sabır ve sebat kadar önemlidir. İş aramanın başlı başına bir iş olduğunu ve bir plan gerektirdiğini söylüyorlar.

Bağlantısız birçok şey yapmak faydasızdır çünkü bunlar bizi istenen sonuçlara götürmez. Başarılı olacağımızdan emin olmak için bir iş aramadan önce bir plan oluşturmalıyız.

Bu beş ipucu, daha hızlı bir şekilde iş bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca işsiz olduğunuz için utanmamanızı ve iş aradığınız gerçeğini tanıdığınız kişilerle paylaşmanızı tavsiye ederiz. Bu birçok fırsata yol açabilir.

Şu anda bir iş arıyorsanız da, iyi şanslar dileriz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.