Bambu Gibi Olmak: Sabırlı, Güçlü ve Esnek

Bambu gibi olmak sizin içsel varlığınız üzerinde çalışmanız, toparlanmanız ve ara sıra da "bükülmekten" korkmamanız demektir. Sonunda kendi önceki benliğinize döneceksiniz, hem de her zamankinden daha güçlü.
Bambu Gibi Olmak: Sabırlı, Güçlü ve Esnek
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bambu gibi olmak doğanın kadim bilgeliğine daha yakın olmak anlamına gelir. Sizin ruhunuza özen göstermenizin zaman ve sabır istediğini anlamaktır. Ayrıca rüzgar ne kadar sert eserse essin önemli değildir ya da fırtına ne kadar haşin olursa olsun. Çünkü siz zaten esnek olmayı öğrenmişsinizdir ve her şeyden öte dirençlisinizdir.

Bambu bilinen en mükemmel bitkilerden biridir. O adeta mistiktir. Yaklaşık 1500 farklı çeşidi vardır ve bazılarının yüksekliği 40 metreyi bulur. Hatta 120 yılda bir çiçek açan özel türleri de bulunmaktadır.

Bu muhteşem bitki atmosfere çok oksijen salar ve diğer bitkilerden daha çok karbondioksit emer.

Onun dayanıklılığı birçok felsefi, dini ve psikolojik uygulamalar için ilham verici olmuştur. Bazıları bambu bitkisinde sırlı bir şifre, doğanın ona armağan ettiği yegane bir formül olduğunu iddia etmişlerdir. Ve bu yönleri onun hem güzel, hem de dayanıklı olmasını sağlamıştır.

Örneğin Çin’de bambu bitkisi dört asil bitkiden biridir. Bu bitkiler onlar için en sembolik bitkilerdir: erik meyvesinin çiçeği, orkide, bambu ve kasımpatı bitkileri. Bu bitkilerin her biri bir mevsimi simgeler. Bambu güçlü, taze ve güzel olan yaz mevsimidir.

Bambu güçlüdür. O gökyüzüne dokunduğunda talihsiz bir olayın olmasının ve birinin onu kesmesinin bir önemi yoktur. O nasıl olsa tekrar aynı yerden büyüyecektir.

bambu ve taşlar

Bambu gibi olmak: Mutluluğun anahtarı

Doğa sık sık biz insanlara ilham olmuştur. Eğer Mısırlılar yıldızları, onların hareketlerini ve değişimlerini gözlemleyerek kendilerine ait büyük bir kozmoloji inşa ettilerse, belki şimdi de gerçek mutluluğu keşfetmek için doğaya farklı bir açıdan bakmaya başlamanın zamanıdır.

Bambu gibi olmak zorluklar karşısında bize yardımcı olacak iki gerekli şeyi geliştirmek için bu bitkiyi taklit etmektir: dayanıklılık ve esneklik.

Zaman ve sabır

Toplumun sabır sözcüğüne karşı alerjisi olduğunu kabul etmek zorundayız. Telefonlarımızdaki anlık sonuçlara ve hızlı bildirimlere alışmaya başladık.

Ayrıca, bilinen grip hastalığı için bile hemen doktora gidip antibiyotik istemeye de alışkınız. Mümkün olduğunca çabuk iyileşmek istiyoruz. Çabucak sonuç almak istiyoruz. Ama bazen vücudun iyileşmek için zamana ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız.

Bambu gibi olmak sabra yatırım yapmak demektir. Kendinize bambunun yedi yılda büyüdüğünü hatırlatmak demektir. Bu süre esnasında, o kendi “içsel varlığı” üzerinde çalışır. Köklerini geliştirir, besinleri emer ve kendini hazırlar. Böylece, yeryüzüne çıktığı ve ışığı gördüğü zaman, yabancı hiçbir şey onun yoluna çıkamaz. Bambu bundan sonra durdurulamaz ve o muhteşemdir ve günde 1 metre uzayabilir.

kelebek kadın

Herkesin zirveye ulaşmaya hakkı vardır

İnsanlar sık sık kendi sınırlarımızı kendimizin koyduğunu söylerler. Pek çok durumda insanın belli hedeflere ulaşması mümkün değildir. Toplumumuzun koyduğu engeller ve filtrelerle karşılaşırız ve bu yüzden hayallerimiz sınırlanır.

Bambu gibi olmak zirveye ulaşma hakkımızın olduğu anlamına gelir. Etrafımızda düşmanlar ya da profesyonel başarımızı engelleyen olaylar olabilir. Yine de birçok harika fırsatın bizi beklediğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

bambudan yol

Zaman içinde esnek ve dayanıklı olmak

Bambu kendi başına birçok bitki türüyle birlikte yetişir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayabilir. Üstelik yoğun ormanlar oluşturabilir. Bununla birlikte, bambu asla dirençli ve esnek olmaktan vazgeçmez.

  • Büyük depremlere dayanır. Aslında gövdesi kesildiği zaman sorun olmaz, çünkü bambu kendini yeniler, iyileştirir ve tekrar büyür, hatta öncekinden daha güçlü ve durdurulamaz bir şekilde.
  • Toprağın altında yetişmek ve köklerini büyütmek yedi yılı alır. Onu çok güçlü ve sağlam yapan budur.

Bambu gibi olmak hayata karşı esnek bir tavır almaktır. Bazen sıkıntılar sizi eğip büker demektir. Bununla birlikte eğer güçlüyseniz, kendi önceki benliğinize dönmeniz ve öncekinden daha mutlu ve güzel olmanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.