İlk Cinsel Deneyim İle İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Ağustos 2, 2019

İlk cinsel deneyimi unutmak zor bir şeydir. Bu deneyim, sevgiliniz ile yeni duygulara ve yaşamınızla ilişkili yeni yollara kapı açar. Yine de, sözde daha özgür zamanlarda yaşadığımız gerçeğine rağmen (kimileri ise bu günleri çaresiz olarak adlandırır), cinsellik hala bir tabudur. İnsanların en eski iletişim yöntemlerinden biri olan söz aracılığı ile, etrafa cinsellik hakkında yaydıkları birçok yanlış fikir vardır.

Cinsellik ile ilgili en göze çarpan yanlış genelleme, ilk cinsel deneyim ile başlar. Bu tamamen yanlış bir tutumdur. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren, bizler cinselliğe yönelmiş olan varlıklar olmuşuzdur. Bazı uzmanlar, insanların farklı durumlarda yaşadıkları “erotik türden zevkler” olduğunu iddia ediyorlar. Örneğin bir bebek, annesinden süt emdiği zaman, ya da büzgen kaslarımızı sıkıp serbest bıraktığımızda. Ayrıca, kendi bedenlerimize dokunmak ya da cildimizin farklı dokular ile temasından ortaya çıkan duyuları hissetmek gibi basit şeyler de zevk verici olabilir.

“Seks konusunda güvenilir hiç bir şey yok. Asla da olmayacak. ”

– Norman Mailer

Cinsel organlar, cinsellik ile ilgili birçok boyuttan sadece biridir. Bu nedenle, tam anlamıyla, “ilk cinsel ilişki” sadece ilk deneyimin bir türüdür. İnsanoğlu için, aynı cinsel bölgede bile birçok ilk meydana gelebilir.

Bütün bunlar, toplumun özellikle ilk cinsel deneyim hakkında söylediği sayısız efsane ve gerçeklerin açık bir örneğidir. Bu durumlara yol açan bazı yaygın yanlış anlamalara bir bakalım şimdi.

İlk cinsel deneyim ve yaş

İlk kez cinsel ilişkiye girmek için “yanlış” bir yaş yoktur. Sadece birkaç yıl öncesine kadar, toplum, evlenmesi ve çocuk sahibi olması için, 14 yaşında bir kızın yeterli erginliğe eriştiğini düşünürdü. Aslında bu, dünyanın birçok yerinde hala geçerlidir. Bunun tersi de doğrudur. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, 18 ve 34 yaşları arasındaki erkeklerin% 42’sinin bakir olduğunu öğrenmek, sizi şaşırtabilir.

kadın ve erkek tarlada

İstatistiksel olarak, ilk cinsel yakınlaşmaların yaş ortalaması 17’dir. Bu oran, kültürden kültüre ve hatta aynı kültürdeki farklı sınıflara veya sosyal gruplara göre değişkenlik gösterir. Cinsel olarak erken, daha geç veya daha sonra aktif olmak kişisel bir tercihtir. Ortalamanın dışında olmak, anormal olduğunuz anlamına gelmez (kelimenin olumsuz anlamında).

İlk cinsel ilişki muhteşem olmalı

Bu en yaygın ve en yanlış efsanelerden biridir. Gerçekte olan şey genellikle tam tersidir. Tecrübesizlik ve kaygı, bizleri oldukça garip davranmaya itiyor. Birisinin ilk kez, ilk cinsel deneyimini yaşıyor olduğu gerçeğinden başka bir şekilde unutulmaz olması nadirdir. Bu da sadece cinsellik açısından değil aynı zamanda hayatın diğer birçok yönüyle doğrudur.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların % 85’i, ilk cinsel deneyimlerini derin bir hayal kırıklığı ile yaşadıklarını söylüyor. Ayakları yerden kesilmiş ya da kendilerini cennetteymiş gibi hissetmemişlerdi. Bu kadınlar, cinselliği keşfedip, kendilerini biraz daha iyi tanıyıp, sevgilileri ile fiziksel mutluluk topraklarına hareket etmeliler, hepsi bu.

Erkeğin her şeyi yapması gerekiyor

Maçoluk ve korku ile bezeli bir karışım, bu efsaneye yol açar. Hem kadınlar hem de erkekler böyle düşünür. Eğer, erkeğin, kadından daha fazla tecrübesi varsa,  belki de bir ‘avantajı’ vardır. Bu durumda belki de, odadaki gerilimi en aza indirmek için daha büyük bir sorumluluğu vardır. Kadın daha fazla deneyime sahip olduğunda da aynısı geçerlidir. Bununla birlikte, daha deneyimli bir sevgili, diğer kişinin duygularını veya hislerini üstlenemez ve bu durum ilk  cinsel ilişki içinde geçerlidir.

kadın erkek el ele

Hem erkekler hem de kadınlar, ilk cinsel deneyimlerini gönül rızası ile yaşayamayabilir. Aynı şey, sonraki tüm deneyimler için de geçerli olabilir. Hiçbiri, baskı altında olmamalı. İnançlarınızla olası çelişkileri çözmeden önce bu adımı atmak iyi bir fikir değildir. Her iki tarafın da diğerinin, her iki kişiye ait olan bir sorumluluğu üstlenmesini beklememesi gerekir.

İlk kez cinsel ilişkiye girmeye hazır olup olmadığını anlamanın iyi bir yolu var. Duygularınızı, ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı sevgilinize açıkça ve doğrudan ifade ederseniz, deneyimin keyifli olması daha olasıdır. Aynı zamanda birlikte büyümeniz için de bir fırsat olabilir. Öte yandan, rahat değilseniz veya kafanız karışmışsa, belki de henüz doğru zaman değil.

Alkol ve uyuşturucu yardımcı olur

Alkolün etkilerinden biri de sizi engellerden kurtarmasıdır. İşte bu yüzden birçok genç, alkol veya başka bir ilacı tüketerek, ilk kez cinsel ilişkiye girme korkusunu ortadan kaldırmaya çalışır. İlk cinsel deneyim, diğer tüm yeni deneyimler gibi, korku ve şüphe getirir. Bu konuda kendinizi ne kadar rahat hissetseniz de, engellerle de  karşılaşabilirsiniz.

adam alkol içiyor

İlk cinsel deneyimden önce, bir psikoaktif madde tüketmek sadece deneyimi yanlış icra etmenize hizmet edecektir. Bu ilaç türü, duyularınızı etkiler ve sizi açıkça farklı hisler yaşamaktan alıkoyar. Ayrıca davranışınızı değiştirir ve sonuç olarak, kendi bilginize çok fazla katkıda bulunmaz.

İlk cinsel deneyim, ATM’den para çekmek gibi değildir. Çok daha samimi sonuçları vardır, ama unutulmaz da değildir. İdeal olarak, cinsel partnerler arasındaki güven ve beğeniyi artıran sevgi dolu ve tatmin edici bir deneyimdir. İyi bir deneyime sahip olmanın anahtarı, deneyimi özgürce ve bütün benliğinizle uyum içinde yaşamak arzusudur. Gerisi, hislerinizin ve sezgilerinizin akışı ile ilgilidir.