Sapyoseksüellik: Zekayı Çekici Bulmak

Sapyoseksüellik: Zekayı Çekici Bulmak
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sapyoseksüellik, zekâyı cinsel çekiciliğin ana faktörü olarak gören insanlar için kullandığımız terimdir. Bu terimin kökü, akıllı ya da mantıklı anlamındaki “sapiens” sözcüğünden gelir.

Sapyoseksüeller, yani zekâyı cinsel bakımdan çekici bulan insanlar, yeni uyaranlara duygusal olarak tepki verirler ve tekrarlayan şeylere fazla ilgi göstermezler. Bunlar, kişilik psikolojisinin deneyime açık şeklinde tanımladığı özellikte olan insanlardır.

İşte bu nedenle, cazibe söz konusu olduğunda zihinlerini açan konuşmaları özellikle çekici bulurlar. Başlangıçta sadece zihinsel olan bu aktivasyon, diğer seviyelere de uzanır. Bunlara fiziksel, duygusal ve erotik seviyeler de dahildir.

Bu fenomen her iki cinsiyette de görülebilir. Yani hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşanabilen bir durumdur. Ama kadınlarda daha yaygın görüldüğü ya da onların bu durumu daha sık dile getirildiği düşünülmektedir. Bunun nedeni kadınların erkekler kadar görselliğe önem vermemesi ve âşık olmak için başka uyarıcılara ihtiyaç duyuyor olmalarıdır.

Sapyoseksüel özellikte bir kişi için yüksek zekâ seviyesi, baştan çıkarma oyununda en temel faktör görevini görür.

düşünceli aşkla bakmak

Erotik Zekâ

Psikiyatr Lister Rossel, beynin temel cinsel organımız olduğu fikrini savunuyor. Ona göre beynimiz, tenimiz ve cinsel organlarımızdan çok daha önemlidir ve daha çok öne çıkmaktadır.   

Ayrıca seksolog Emma Ribas da entelektüel cazibenin bir ilişkiye nitelik kazandırdığına inanıyor. Neden mi? Çünkü zekâ, daha sonra fiziksel düzeye taşınan arzuyu uyandırıyor.

Sapyoseksüeller için sohbet etmek, iki zihnin oynadığı cinsel bir oyun hâlini alır. Sürprizlere ve beklenmeyen şeylere bayılır bu kişiler.

Çoğu zaman, ortaya çıkması için arzuya alan ayırır ve onu gizem sayesinde canlı tutmayı bilirler. İşte bu son kısım,insanların erotik zeka dediği şeydir.

Bununla birlikte, zekâyı cazibeli bulmak bazı riskler taşır. Bu özellikle güvensiz veya benlik saygısı düşük olan insanlar için geçerlidir.

Ancak bu tür kişiler kendilerine değer vermeyi bilmediklerinden bağımlı ilişkilere sahip olabilirler. Diğer bir deyişle, zeki olarak gördükleri kişilere hayranlık duyarlar çünkü kendilerini böyle görmüyorlardır.

Cinsel organlarımız, beynimize önemli ölçüde bağlıdır.

Kendi İçimizde Sevgiyi Bulmanın Önemi

Sosyal medya, hayatımız boyunca var olan kavramlara, yeni terimlerle görünürlük kazandırmaktadır. Sosyolog Francesc Núñez’e göre, ilişkileri tanımlamak için etiketler aramak yeni bir şey değildir. Aslında insanlar olarak sosyal hayatımızda bizi yönlendirecek klişe ve ön yargılara ihtiyaç duyduğumuz bir gerçektir.

Sapyoseksüel, her zaman var olan bir durumu tanımlamanın moda bir yolu haline geldi. Başka birinin zekasını cinsel olarak çekici bulmaktan söz ediyoruz.

Bu terim yeni olmasına rağmen, kişiler arası çekim faktörleri olarak zeka ve zihin arasındaki ilişki çok daha  geriye gidiyor. M.Ö. 380 senesinde filozof Plato’nun eserlerine kadar bu kavramı izlemek mümkün.

ortak sevgi konuşması

Sapyoseksüeller kelimelerin onları baştan çıkarmasına izin veren insanlardır. Onları teşvik eden ve onları daha derinleştiren nitelikli konuşmalar ve diyaloglardan hoşlanırlar. Diğer kişinin iç dünyasında güzellik bulurlar.

Ancak bu, bir sapyoseksüelin karşısındaki kişinin görünümü veya kişiliği gibi diğer faktörleri hesaba katmadığı anlamına gelmez.

Bu insanlar aynı zamanda farkında olmaksızın o kişinin zekasını daha güvenli, istikrarlı bir ilişki ile bağdaştırabilir. Bir şekilde, zekâyı ilişkide doğru karar verme ve koruma ile ilişkilendirilirler.

Sapyoseksüalite, birlikte olmak istediğimiz kişiyi seçmek için kullandığımız diğer kriterlere eklenmesi gereken bir başka özelliktir.

Özellikle de o kişiyle uzun zaman geçirmeyi planlıyorsak ilginç sohbetler yapabileceğimiz biri olması en doğrusudur. O kişinin gizem ve arzuyu nasıl koruyacağını bilmek isteriz çünkü.

“Aşk, bedenin güzelliğiyle başlayan bir ölçeğe benzer. Sonra fikirlere ve özellikle yüksek zekâ gösteren insanlara yönelir.”

– Plato

İlginizi çekebilir ...
Sapyoseksüel Biri Misiniz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sapyoseksüel Biri Misiniz?

Boy pos, sağlık, dış görünüş, mizah anlayışı, para, güç... Bütün bunlar "birini neden çekici buluruz?" sorusunun cevaplarıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.