Logo image
Logo image

İkigai Kuralları

4 dakika
İkigai bir amaca, kişisel bir misyona sahip olmaktan başka bir şey değildir. Basit bir şekilde var olmaktan fazlasını içeren bir yaşam tarzıdır.
İkigai Kuralları
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Geçmişten beri Japon kültürü diğer kültürleri etkilemiştir. Bazı Japon öğretileri günümüzde sınırlarımızı geçiyor. En yaratıcı olanlarından birisi ise ikigai. Bu fikir nispeten yeni, ama çok popüler hale geliyor.Bu Japon konsepti “bir var olma sebebi” anlamına geliyor. Bu makalede, bu konseptin tam olarak ne olduğunu ve ikigainin kurallarının neler olduğunu inceleyeceğiz.

İkigai nedir

İkigai kurallarının kökenleri bir Japon adası olan Okinawa’ya dayanıyor. Dünyanın bu küçük köşesinde, asırlık insanların olduğu en büyük popülasyonlardan birini bulacaksınız. Bu nedenle, Dan Buettner gibi yazarlar, bu bölgenin sırlarını 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren incelemeye başladı.

Some figure

Okinawa insanlarının yüz yaşına kadar yaşamasını sağlayan bir çok faktör vardı. Ancak, tüm bu sırlar arasında en çok bahsi geçen ise ikigai idi. Kendi kelimeleriyle bu, sabahları uyanma sebepleriydi.

İkigai bir amaca, kişisel bir misyona sahip olmaktan başka bir şey değildir. Basit bir şekilde var olmaktan fazlasını içeren bir yaşam tarzıdır. Bu konsepti gerçekleştirmek çaba ve fedakarlık gerektirir, ancak aynı zamanda bir çok ödüller sağlar.

Hayatlarımızın amacını nasıl buluruz?

Japon kültüründe, hayatınızın amacını bulmak için iki temel unsura ihtiyacınız olduğuna inanılmaktadır. Bir yandan, hayatı değerli kılan aktiviteler yapmak gerekiyor. Bu aktiviteler her insan için farklı olacaktır.

Diğer yandan, amacı olan bir varoluşa sahip olmak belirli bir zihinsel durumu ve bir dizi rutini gerektirir. İkigainin kuralları tam olarak da budur. Bunlar yoluyla, değerli bir yaşam için gerekli olan temelleri atmak mümkündür.

İkigai kuralları

Gördüğümüz üzere, Japonlara göre, ikigai kurallarına uymak iyi yaşamın temelidir. Fakat bu kurallar neler ve onları nasıl uygulayacağız? Gelin birlikte inceleyelim.

1. Tutkunuzu bulun

İlk ve en önemli adım hayallerinizi takip etmektir. Gerçekten yapmak istediğimiz bir şeyin yolunu terk edersek, hayatı bir amaç ile yaşamak hemen hemen imkansız hale gelir. Ancak, bazen tutkumuzu keşfetmek ve peşinden gitmek zordur.

Hayallerinizi bırakmanız ve “gerçekçi” olmanız için baskı yapan bir çok şey var. Var olan yolu zaten biliyorsunuz. Toplum, bir diplomanız olması, güvenli bir iş bulmanız ve on beş günlük tatile çıkabilmek için para biriktirmeniz gerektiğini söyler.

Peki ya bu yolu takip etmek istemeyen insanlar ne olacak? Toplum kurallarına uymayan kişiler, her türden sanatçılar, seyahat etmeyi seven insanlar, girişimciler. Hepsi böyle bir hayatı yaşamaya zorlanmış hissederler. Yine de, çoğu zaman uyum sağlar ve yaparlar.

Neyse ki, her geçen gün daha fazla insan kendi yolunu çizmeye cesaret ediyor. 21. yüzyılda hayallerinizi gerçekleştirmek her zamankinden daha kolay. En büyük engel ise korku. Fakat bu korkunun üstesinden gelirseniz, tutkunuzu gerçekleştirmek için daha fazla fırsat bulacaksınız.

2. Fiziksel ve zihinsel olarak aktif olun

Bütün gün çalıştıktan sonra çoğu kişinin yapmak istediği şey bağlantılarını kesmektir. Belki kanepeye uzanıp televizyon izlemek, internette dolaşmak veya abur cubur yiyip içmek istiyorsunuz.

Ancak, ikigainin en önemli kurallarından birisi daima aktif olmanız gerektiğidir. Her ne kadar yorgun olursanız olun, hayattaki amacınızı bulmak istiyorsanız, bedeninize ve zihninize iyi bakmalısınız.

Bunu başarmak için temel şeylerden birisi sağlıklı alışkanlıklar edinmektir. Sağlıklı beslenin, spor yapın, yeni şeyler öğrenin. Bunlar yaşamınızda mükemmelliği ve amacı elde etmenize yardımcı olacak alışkanlıklardır.

Some figure

3. Diğer insanlarla iletişimde olun

En önemli ikigai kurallarından biri hayatınızı başkalarıyla paylaşmanız gerektiğidir. Yalnızlık içinde varlığımızın anlamını bulmak çok daha zordur. Bu nedenle, hayatınızın amacının sizin için anlamlı olan diğer insanlarla bağlantıyı da içerdiğine emin olmanız gerekir.

Gördüğümüz üzere, bu üç kural bizi varlığımıza bir anlam yüklemek amacıyla ikigaimizi her gün beslemeye davet ediyor. Bununla ilgili olarak, yazarlar Hector Garcia ve Francesc Miralles kendi ikigainizi güçlü tutmanız için 10 kural önerdiler. Bu listeyi Okinawa’yı ziyaret edip ve uzun süre araştırdıktan sonra derlediler.

İkigai prensipleri:

  1. Her zaman aktif olun. Değerli, sevdiğimiz ve bizi tatmin eden şeyleri yapmak önemlidir. Bu şekilde başkalarına güzellik ve fayda sağlıyoruz.
  2. Sakin olun. Acele etmek hoş değildir. Aklımız bulanıklaşır ve kötü kararlar almamıza neden olur. Soğukkanlılığı ve sakinliği hayatımıza dahil ettiğimiz zaman hayat yeni bir anlam kazanmaya başlar.
  3. Tamamen doyana kadar yemeyin. Bazen denge olduğu sürece bir şeyin azı iyidir. Yediklerimiz de bizi etkiler.
  4. Kendinizi iyi arkadaşlarla kuşatın. Yaşamımızda olan insanlar aradığımız iyilik ve tatmin duygusunu deneyimlemeniz için şarttır. İyi bir sohbet, anıları paylaşmak ve eğlenmek yaşadığınız hayata çok yoğun bir şekilde katkıda bulunur.
  5. Gelecek doğum gününüz için forma girin. Fiziksel sağlık, iyi bir duygusal sağlığa sahip olmanız için şarttır. Ayrıca, egzersiz yapmak mutluluk veren hormonları salgılar.
  6. Gülümseyin. Kendinize ve başkalarına karşı hoş bir tutum ilişkilerinizi güçlendirir. Aynı zamanda bizi rahat hissettirir. Anın tadını çıkarmayı öğrenmekten daha önemli bir şey yoktur.
  7. Doğal ile yeniden bağ kurun. Ruhumuzun pillerini doğa ile temas ederek yeniden şarj etmek bize bir özgürlük ve eşsiz enerji hissi verir.
  8. Şükredin. Şükretmek yaşamın sadeliğinin ve karmaşıklığının değerini bilenlerin asil yüreklerinin bir davranışıdır.
  9. Anı yaşayın. Sahip olduğunuz tek şey şu an, şimdi ve burası. Dolayısıyla geleceği düşünmeyi bırakın. Mutluluk akışınızı arttırmak için kendinizi geçmişin hapishanesinden kurtarmanız gerekir.
  10. İkigainizi takip edin. Her birimizin içinde onu keşfetmemizi bekleyen bir yetenek var. Kendimizi kendimizin en iyi versiyonu olmak için zorlamalıyız.
Some figure

Gördüğümüz üzere, amacımızı ve ikigaimizi bulmak, bu önerileri takip ettiğimiz sürece çok daha kolay olacaktır. Onları şimdi hayatınıza eklemeye başlayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.