Daha Yaratıcı Olmak Elinizde

Temmuz 6, 2018

Einstein, Picasso, Stravinsky, Freud, Eliot,Graham, Gandhi. İnsanlık tarihindeki bütün büyük başarılar, yaratıcılık ürünüdür. Başka insanların cevabını bulamadığı sorulara cevap bulmak… Bu birçok insanın yaratıcı olmak istemesinin nedeni…

Yaratıcılık bir süreç, kişilik özelliği ve aynı zamanda belirli bir bağlam veya alana ait bir üründür. Yaratıcı şeyler (ürünler) yapan insanlar, bunun için belirli bir yol (süreçleri) izlemiş ve belli bir şekilde (kişilik özellikleri) hareket etmiştir.

Uzmanlara göre daha yaratıcı olmak için alanınızda daha yetkin olmalı ve bazı teknik becerilere sahip olmalısınız. Ayrıca yapmak istediğiniz şey hakkında da çok istekli ve motive olmanız gerek. Son olarak bazı temel yeteneklere ihtiyacınız var. Mesela esnek düşünebilme ve pratik zekalı olmak gibi.rengarenk patlayan ampul

Nasıl daha yaratıcı olabilirim?

Eğer doğru şekilde yaratıcılığınızı kullanırsanız hayatta çeşitli durumlarla karşılaştığınız zaman daha iyi üstesinden gelirsiniz. İşte yaratıcılığınızı artırıp parlatacak bazı ipuçları.

 • Rutinden kurtulun. Monotonluktan kurtulmaya çalışın. Tekrar eden alışkanlıklarınızı bırakın. Daha önce yapmadığınız şeyler deneyin.
 • İçselleştirin. Güvensizliklerinizin ve korkularınızın farkında olun. Bakış açınızı değiştirin, gücünüzün farkına varın. Başka bir insan olmaya çalışın…
 • Bilmek ve ilham almak isteyin. İlginç bulduğunuz konularda okuyun, yaratıcı insanların hayatını okuyun, yeni şeyler deneyin ve yeni yerler görün. Yeni sorular sorun…
 • Hayal gücünüzü kullanın. Yeni senaryolar canlandırın. Hayatın o şekilde nasıl olacağını hayal etmeye çalışın.
 • İlham verici anlar yaratın. Güvenli bölgenizin dışına çıkın, yanılma riskini göze alın ve yeni şeylerle ilgilenin (resim, filmler, insanlar, kitaplar…)
 • Rahatlamak için zaman ayırın. Hayal kurmak, dinlenmek ve oynamak için kendinize zaman ayırın.

“Hiç kuşkusuz ki, yaratıcılık en önemli insani kaynaktır. Yaratıcılık olmasaydı, hiçbir gelişme olmazdı ve aynı kalıpları sonsuza kadar tekrar ederdik.”

Edward de Bono

Daha yaratıcı olmak için teknikler

İşte daha yaratıcı olmayı öğrenmenin en ünlü tekniklerinden bazıları.

 • Robert W. Olsen’in DO IT yöntemi: Problem çözme için yapılandırılmış bir süreç.
 • Bob Eberlee tarafından yaratılan SCAMPER yöntemi: Yaratıcılık ve yaratıcı düşünceyi teşvik eden bir teknik.
 • 3-6-5 yöntemi: Diğer insanlarla çalışmayı içeren basit bir teknik.
 • Zihinsel harita yöntemi: Bilgiyi özetlemek ve fikirleri mantıklı ve yaratıcı bir şekilde ifade etmek için çok etkili bir yöntemrengarenk buruşuk kağıtlar

Yaratıcı çözümler üretmek için 4 araç

Guilford’a göre sorunları yaratıcı şekilde çözmek için sahip olmanız gereken bazı beceriler ve araçlar var.

 • Akıcılık. Buna göre ne kadar fazla fikriniz olursa iyi bir çözüm bulma olasılığınız da o kadar artar. Bu nedenle beyin fırtınası yapmak iyi bir çözümdür.
 • Esneklik. Düşünme şeklinin esnek olması fikir değiştirip özellikle sorunun veya zorluğun üstüne gitmenize yardımcı olur. Daha spesifik olarak, yenilikçi olmanıza yardımcı olacak “sözel doğrulama listeleri” olarak bilinen bir grup yaratıcı araç var.
 • Özgünlük: Bu, rutininizi kırmak ve açık cevapların ötesine geçmek anlamına gelir. Görüntü tabanlı uyarım, fotoğrafik alan gezileri ve nesne tabanlı uyarım, orijinal fikirlere ulaşmak için çok iyi bilinen tekniklerdir. Aynı zamanda analoji ve metaforları da kullanabilirsiniz.
 • Üretim: Bu, alternatifler yaratmak ve bulmakla ilgilidir. Farklı bir işlem yaptıktan sonra yaptığınız yakınsak bir süreçtir. Örneğin, zihinsel haritalama fikirleri, düşünceleri, nesneleri ilişkilendirmek için kullanabileceğiniz görsel ve sözlü bir araçtır.

Ekstrem durumlarda daha yaratıcı oluyoruz. Yaratıcı insanlar gerçekten hızlı sorun çözen insanlardır. Yaratıcı anlamda başarılı olmak hayat kalitesini de artırır. Özellikle de hayatında zor anlar yaşayanlar için gerekli.

Uzun zaman önce, yaratıcılık sadece ara sıra sanatçı ya da bilim insanının sahip olduğu bir özellik olarak görülüyordu. Ancak, günümüzde yaratıcı olmadığınızın söylenmesi, uygulamaya koymadığınızı söylemek gibidir.

Ken Robinson’a göre, hepimizin yetenekleri var, sadece nereye bakacağımızı bilmeliyiz. Steven Spielberg film yerine sayılara odaklanmış olsaydı matematiksel bir deha olur muydu? Daha yaratıcı olmak için kendinize sorun. Eğer yaparsanız, kesinlikle buna değecek muhteşem bir yolculuğa hazır olun.