Logo image
Logo image

Tam Zamanlı Sağlıklı Annelerin Beş Alışkanlığı

4 dakika
Tam Zamanlı Sağlıklı Annelerin Beş Alışkanlığı
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Tam zamanlı anneler harika işler çıkarsalar da, bazen kendilerine bakmayı unutuyorlar. Endişeler, yorgunluk ve aynı anda birçok iş ile uğraşmak, duygusal sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu oldukça sık görülen bir sorun olduğu için, çözüme kavuşturulması adına sağlıklı tam zamanı annelerin beş alışkanlığını bugünkü yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Ama başlamadan önce, bu alışkanlıkların uygulamasında zorluk ile karşılaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Hayat sık sık, en iyi şekilde belirlenmiş planları bile bozan beklenmedik olaylara gebe olduğu için, esnek olmak ve buna göre davranmak çok önemli bir durum haline geliyor. Bu sebeple, bu alışkanlıkların bazılarını hayatınızda uygulayamazsanız ya da değiştirme zorunluluğu hissederseniz, endişelenecek bir durum olmadığını unutmayınız. Elinizden geldiğince kendinize dikkat etmeye özen gösteriniz.

1. Kendinize zaman ayırın

Tam zamanlı annelerin de kendi ihtiyaçlarını gidermeleri için yalnız kalmaya ihtiyaçları vardır. Eğer tam zamanlı bir anneyseniz, günün büyük bir kısmında meşgul olduğunuz aşikardır. Buradaki iyi bir seçenek sabah erken kalkmaktır. Evde herkes uyurken, kendinize ayırabileceğiniz birkaç dakikayı böylece yaratabilirsiniz.

Some figure

Bu yalnız zamandan istifade ederek gününüzü planlayın. Egzersiz yapabilir, bir kitap okuyabilir, rahatlatıcı bir banyo yapabilir ya da sadece hızlı bir kahvaltı da yapabilirsiniz. Buradaki amaç, başka bir gün yapması imkansız olan ve size zevk veren bir iş yapmaktır.

Tam zamanlı anneler, herkese yetişmeye çalışırken, kendileri içinde zaman ayırmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

2. Çocuklarınız ile kaliteli zaman geçirin

Tam zamanlı anneler, günlerinin neredeyse tamamını çocukları ile geçirir. Ama çocuklar ile uğraşmak, onlarla kaliteli zaman geçirildiğini garanti altına almaz. Onlarla oynamak yerine, çocuklarınıza disiplin aşılamaya ya da talimatlar vermeye kalkarsanız, gelişimlerine bir katkınız olmaz. Peki ama çocuklarınız ile geçirmiş olduğunuz zamanın kaliteli olduğundan nasıl emin olacaksınız?

Ne yapıyorsunuz o işi bırakın, bir oturun ve çocuklarınız ile oynayın. Onları dinleyin, gülün ve şapşal şapşal şeyler yapın. Bu sadece gerekli değil aynı zamanda çocuklar için olduğu kadar yararlıdır. Aile bağlarını güçlendirir ve sizi bir zamanlar olduğunuz genç, masum ve her şeye yepyeni bir bakış açısı ile bakan o küçük kıza geri götürür.

3. Çocuklarınız ile boş zamanınızda eğlenin

Eğer bir anneyseniz, çocuklarınız hayatınızın en önemli parçasıdır. Ama daha önce ifade ettiğimiz üzere, kendinize de zaman ayırmanız ve çocuklarınızdan biraz uzak kalmanız da gerekebilir. Örneğin, arkadaşlarınız ile takılabilir ya da eşiniz ile akşam yemeği için dışarı çıkabilirsiniz.

Bir anne olmak ve çocuk sahibi olmak her şeyi onlarla yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Çocuğunuzun her zaman yanı başınızda olması gerektiğini düşünmek, arkadaşlıklarınızı ya da eşiniz ile olan ilişkinizi zedeleyebilir. Yetişkinler olarak, anneler sadece aileleri için değil aynı zamanda diğer ilişkileri içinde zaman ayırmalılar. İdeal olarak, her ikisi içinde zaman ayırmak biraz organizasyon becerisi gerektirse de, aileniz için harcadığınız zamanı diğer ilişkileriniz içinde dengeli bir biçimde yürütmelisiniz.

Some figure

4. Her şeyi yapmaya çalışmayın

Tam zamanlı annelerin birçok sorumluluğu vardır ve başka kimseden yardım istemeden her şeyi kendi başlarına yapmak gibi bir düşünce içerisine girebilirler. Bu durum da, kaçınılması zor olan bir sorumluluk duygusu yaratabilir.

Bazen tam zamanlı anneler her şeyi kendi başlarına yapmaya çalışır ve suçlu hissettikleri için kendilerine hiç vakit ayırmazlar. Toplumunda, bir annenin nasıl olması gerektiği ya da nasıl davranması gerektiğine dair fikirleri vardır. Bu durum, baskıyı da beraberinde getirir. Yine de, hiç bir anne mükemmel değildir ve kendinize bakmak ya da çocuğunuz ile zaman geçirmemek bencillik değildir. Bunun farkına varmak tüm annelerin daha az baskı hissetmesine ve duygusal refahlarının artmasına yardımcı olacaktır.

5. Tam zamanlı bir anne olarak öğrenmeye devam edin

Bazı tam zamanlı anneler, sanki kendilerine ayıracakları boş zamanları hiç yokmuş gibi hissedebilirler. Kendilerini özellikle çocuklarına adarlar ve kişisel hedeflerini bir kenara koyalar. Ama bu durumda bile bir dengenin kurulması şarttır.

İnternet sayesinde, bir insanın kendisini profesyonel manada geliştirmesi ve yeni bilgiler edinmesi mümkün hale gelmiştir. Örneğin, internet dersleri aracılığı ile, evden çalışan anneler bile vardır.

Tam zamanlı annelerin, ailesinin bakımını üstlenmenin yanı sıra kendilerine ait hedefleri de olması gerekir. Bu sayede kendilerini daha motive, mutlu ve başarılı hissedecekler.

Some figure

Özverili bir anne olmak, tatminkar bir iştir. Yine de bu durum, hayatınızın geri kalanını ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Unutmayın ki, siz daha ne olduğunu anlamadan çocuğunuz büyüyecek ve yuvadan uçacak. Peki o zaman ne olacak? Kendinizi biraz başıboş hissedebilirsiniz. Bu sebeple, kendinize birkaç dakika ayırıp, arkadaşların ile ya da eşiniz ile hoş dakikalar geçirmeye veya ilgi alanlarınız ile daha çok bilgi edinmeye bakın.

Peki siz tam zamanlı bir anne misiniz? Bu alışkanlıklardan herhangi birini uyguluyor musunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.