İç Huzur Üzerine Düşünmek ve Onu Elde Etmek İçin Manevi Sözler

Manevi sözler, insanları içten içe derinden etkileyen ve dönüştüren bir enerji kaynağıdır. Onlara bir göz atın!
İç Huzur Üzerine Düşünmek ve Onu Elde Etmek İçin Manevi Sözler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 24 Temmuz, 2021

Bu yazımız, hayatınız üzerinde düşünmenize yardımcı olacak on manevi ifade içeriyor. Farkında olmasanız da, maneviyat sizi kendinize ve her şeyin özüne bağlayan bir güçtür.

Kişi bunu birçok şekilde tanımlayabilir: Bir enerji, dünyayı görme biçimi, yaşam felsefesi, iç gözlem egzersizi ve benzerleri olarak ifade edebiliriz. Ayrıca, manevi zeka, sorunları çözmek ve izlemeniz gereken yolu belirlemek için maneviyatınızdan faydalandığınız zamandır.

“Ruhun bilgisi, yaratıcılığın, liderliğin ve mutluluğun gerçek sırrıdır. Sıradan bir insanı dahi yapan şey manevi zekadır. Bir dahi ruhsal zekasını kaybettiğinde oldukça sıradan hale gelir.”

– Awdhesh Singh

Maneviyat tam olarak nedir?

Birçok tanım vardır ve hepsi geçerlidir. Çünkü maneviyat kişiseldir. Bu bir bakıma inanç meselesidir; sizi kendinize ve şeylerin ve insanların özüne bağlayan enerjidir.

Ayrıca, tüm canlı varlıkların ötesindeki bir şeyi somutlaştıran ve ona bağlanan bir parçanızın farkındalığı olduğu da söylenebilir. Aynı zamanda inanç ve dinle ilgilidir.

su kenarında mum

Manevi zeka

Bu kapasite, hayatınıza anlam vermenizi sağlar. Örneğin Buddha, “içgörü” veya Vipassana (olguların derin gerçekliğini kavramak ve şeyleri olduğu gibi görmek için nüfuz edici bir bakış açısı kapasitesi) terimini kullanarak bundan söz etmiştir.

Spiritual Intelligence: The Ultimate Intelligence (2001) kitabının araştırmacıları ve yazarları olan Danah Zohar ve Ian Marshall, bu kavramı “Anlam ve değer sorunlarıyla yüzleşmenize ve onları çözmenize, hayatınızı daha anlamlı bir bağlamda görmenize ve aynı zamanda hangi eylemin veya yolun hayatınız için daha değerli olduğunu belirlemenize izin veren kapasite” olarak tanımladılar.

Gördüğünüz gibi, maneviyat ve manevi zeka; kendini tanıma, aşk, yaşam ve ölüm gibi kavramlar üzerinde düşünmenize izin verir.

Manevi ifadelerin amacı

Ruhsal yönünüzü ortaya çıkardığınızda bir şeyler olur: İnsanlarla, şeylerin özüyle ve hepsinden önemlisi kendinizle daha çok bağlantı kurarsınız. Maneviyat ise, görünenin veya gereksiz olanın ötesine geçmenizi sağlayan bir yetenektir.

Aşağıdaki manevi ifadeler aracılığıyla bu kavram üzerinde düşünün:

“Bu anda kalırsan, hayat sana her istediğini yapman için bolca zaman verir.”

Deepak Chopra

Yararlanabileceğiniz (ve belki de kullanmanız gereken) zaman, zaten var olan zamandır: Bu, içinde bulunduğumuz bu andır.

“Bizler ruhsal bir deneyim yaşayan insanlar değiliz; bizler insani bir deneyim yaşayan ruhsal varlıklarız.”

– Teihard de Chardin

Aslında herkes bir dereceye kadar bir maneviyat barındırır ve onunla yaşar.

“Bir mum nasıl ateşsiz yanmazsa, insan da manevi bir hayat olmadan yaşayamaz.”

Buddha

Spiritüel yaşam genellikle kişinin kendisiyle ve “göremediği” ile bağlantı kurması için gereklidir. Gerçeklikten kopmanıza ve içinize bakmanıza izin verir.

“Ruhsal yolculuk bireyseldir, son derece kişiseldir. Organize edilemez veya düzenlenemez. Herkesin belli bir yol izlemesi gerektiği doğru değildir. Kendi gerçeğinizi dinleyin.”

– Anonim

Herkesin kendi yolu vardır ve onu yolda ilerlerken belirlemelidir. Hiçbir yol birbirine benzemez, tıpkı hiçbir insanın birbirine benzemediği gibi.

“Maneviyat, daha fazla inanç ve varsayım benimsemek değil, içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarmaktır.”

– Amit Ray

Nitekim maneviyat da inanç ve düşüncelerle ilgilidir. Bununla birlikte, aslında, onunla bağlantı kurmanın, o somut olmayan parçanızla bağlantı kurmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bu ancak kendinizi tanıdığınızda olabilir.

“Tasavvur, kişinin kendi içindeki bir şeye hayat vermesidir.”

– Anonim

İçsel doğgunluk, tutkulu olduğunuz şeyle bağlantı kurmayı içerir ve tutku genellikle özünüzle bağlantı kurmayla ilgilidir.

“Din insana içsel bir güç, ruhsal bir ışık ve tarifsiz bir huzur getirir.”

– Alexis Carrel

Bu alıntının yazarı Nobel Tıp Ödülü sahibidir. İçsel güç, bu ışıkla ve insanların sürekli aradığı bu huzurla ilgilidir ve bu size belirli bir zihinsel denge sağlar. Birçok insan bu gücü inançları sayesinde hisseder.

“Yaşamın ruhsal boyutunun açılması, şimdiki ana şükran duyarak olur.”

– Eckhart Tolle

Şükran, sahip olduklarınız ve olduğunuz kişiyle bağlantı kurmanıza ve bunun için minnettar olmanıza izin veren kapasite ve bir değerdir.

günbatımında huzurlu kadın

“İnsanlar sadece görmeye hazır olduklarını görürler.”

– Ralph Waldo Emerson

İnançlarınız, olaylara bakış açınızı genişletmenize yardımcı olur ve size yardımcı olur, ancak aynı zamanda onu sınırlar. Dolayısıyla maneviyat, bazen “dünyevi” olandan sapsa da bu inançlarla ilişkilidir.

“Başkalarını tanıyan kişi bilgedir. Kendini bilen kişi aydınlanır.”

– Tao Te Ching

Başkalarını bilmek size öğrenme ve bilgi sağlar, ancak kendinizi tanımak gibisi yoktur.

En sevdiğiniz manevi söz hangisi? Başka sözler biliyor musunuz? Bu kavram hakkında öğrenmeye devam edin ve her şeyden önce, ihtiyacı hissediyorsanız, kendinize özgü bir şekilde manevi olun.

İlginizi çekebilir ...
Maneviyat, Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Maneviyat, Stresle Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

Son birkaç yılda yapılan farklı çalışmalar maneviyat ve inancın stresi yönetmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Dua ve meditasyon buna örnektir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.