Logo image
Logo image

Sizi Felç Eden Beş Kaderci İnanç

3 dakika
Kaderci inançlarla ilgili en büyük sorun, ufkumuzu önemli ölçüde sınırlamalarıdır. Onlar, gerçeklerimizle ilgili yanlış sonuçlar vererek bizi yanıltabilmeleri için gerçeklerle kamufle edilen yanlış fikirlerdir.
Sizi Felç Eden Beş Kaderci İnanç
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2021

Birçok insan kendi köklü kaderci inançlarından habersizdir. Bu inançlar bir şekilde bilincimize süzülür ve yıllarca orada kalır. Dünyayı görme şeklimizin normal olduğuna inanır ve fikirlerimizi nadiren sorgularız. Ancak, onlara daha yakından bakarsak, bu fikirlerin gerçekçi ve asılsız olduğunu fark ederiz.

Kaderci inançlarla ilgili en büyük sorun, ufkumuzu önemli ölçüde sınırlamalarıdır. Onlar, gerçeklerimizle ilgili yanlış sonuçlar vererek bizi yanıltabilmeleri için gerçeklerle kamufle edilen yanlış fikirlerdir. Onlarla ilgili en kötü şey, değişme ve hayatımızı farklı yaşama isteğimizi öldürmeleridir.

Bu yanlış inançlar birer birer kolektif bilinçaltımıza yerleşirler. Sadece bu da değil, toplum bu yanlış inançlara sahip çıkar çünkü bunlar hayatın bazı zorluklarını açıklıyor gibi görünürler. En yaygın beş kaderci inanca bir göz atalım.

“’Karma, Karma. Beni Karma’m bu hale getirdi’ deyip durmayın. Gayret, gayret. Purushartha (kasıtlı ve bilinçli eylem) yapın. Tapas (kemer sıkma) yapın. Yoğunlaşın. Arının. Meditasyon yapın. Kaderci olmayın. Eylemsizliğe boyun eğmeyin. Kuzu gibi melemeyin. ‘Om Om Om’u bir Vedanta aslanı gibi kükreyin.”

– Sri Swami Sivananda

1. Beni incitenleri suçlamalı ve cezalandırmalıyım

Bu, ilişkilerimizde çocukça davranmamıza neden olan kaderci inançlardan biridir. Birçok durumda başkalarının eylemlerinin pasif kurbanları olduğumuzu düşünmemize neden olur. Bunun nedeni, kurbanı oynamanın sorumluluk almaktan çok daha çekici olmasıdır.

Some figure

Bu bağlamda, birçok çatışma şiddetin artmasıyla sonuçlanmaktadır. Olaya karışan herkes birbirine zarar verir. Ayrıca, çatışmaya dahil olan taraflardan birinin veya tamamının, sorunu gerçekten çözmekten çok “kazanmak” veya mağduru oynamakla ilgilenmesi yaygındır.

2. Talihsizliğim dış nedenlerden kaynaklanıyor, bu yüzden bu konuda hiçbir şey yapamam

Bu, olumsuz deneyimlerin, kavrayışınız veya kontrolünüz dışındaki görünmez güçlerden geldiğine inanmaktır. Bir nedenden, kötü şansınız size bağlıdır. Başka bir deyişle, bu dış gücü suçlamak, sorumluluktan kaçınmayı mümkün kılar. Sizi rastlantıların veya kaderin kurbanı yapar. Başınıza gelenleri kontrol edemiyorsanız, neden denemeye zahmet ediyorsunuz ki?

Bu durumda da yine, özne olmadığınızı, bunun yerine talihsizliğin nesnesi olduğunuzu varsayıyorsunuz. Eylemleriniz için herhangi bir sorumluluktan ve kendi hayatınızı yönlendirme özgürlüğünden feragat ediyorsunuz. Buna inanıyorsanız, olan biteni dış güçlere bağlayacaksınız. Bu şekilde, kendi eylemlerinizi ve hatalarınızı değerlendirmek zorunda kalmazsınız.

Some figure

3. Sorunlardan kaçınmak, onlarla yüzleşmekten daha kolaydır

Sorun aramak, onlardan kaçınmaya çalışmak kadar aptalcadır. Sorunlara karışmamanızı, işleri basit tutmanızı söyleyen mesajları her zaman duyar ve görürsünüz. Her şeyi olduğu gibi bırakmanızı ve ortalığı velveleye vermekten kaçınmanızı söylerler. Çoğu zaman, bu mesajlar pasifliğe ve konformizme yol açar.

En kötüsü, sorunlarınızdan kaçınmanın genellikle onları daha da kötüleştirmesidir. Olayları zamanında ve olgun bir şekilde ele almak, kalıcı hasara neden olmadıklarından emin olmanıza yardımcı olabilir. Kafanızı kuma gömmek ve bir şeylerin geçmesini beklemek pahalıya patlayan bir karar olabilir. Bir süre için soruna bakmayı bırakabilirsiniz, ancak bunun sonuçları felaket olabilir.

4. İnsanlar yapmaları gerekeni yapmıyorlar: Bir başka kaderci inanç

Bazı insanlar, dünyadaki kötüleri başkalarının eylemlerinin mantıksal sonucu olarak açıklamayı seçerler. Diğer insanlar yapmaları gerekeni yapmazlar ve işlerin yolunda gitmemesinin nedeni budur. Bu kaderci inanç duruma hiç yardımcı olmaz. Aksine, gerçekliğin yorumunu ciddi şekilde çarpıtır.

Bu inanç aynı zamanda sorumluluktan kaçınmanıza da yardımcı olur. Elbette, “diğer” insanlar hakkında haklı olmanız mümkündür. Yapmaları gerekeni yapmıyor olabilirler. Ancak her kötülük, başkalarının hataları veya kötü niyetli davranışlarıyla açıklanamaz.

Some figure

5. Bir kaderci inanç: İşlerin istediğim gibi olmaması korkunç

Kaderci inançlar, benmerkezci insanların kalplerinde kök salma eğilimindedir. İnsanları kendi inançlarını analiz etmekten alıkoyan şey onların benmerkezciliğidir. Hatalı olma olasılıklarını kabul etmeleri çok zor, hatta neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, işler tam olarak istedikleri gibi gitmediğinde hüsrana uğrayan insanları bulmak kolaydır.

Bunun nedeni, bir şeyleri görmenin ve yapmanın tek bir yolu olduğuna inanmalarıdır: Bu yol, onların yoludur. Gerçekler arzularına ters düştüğünde, ufuklarını genişletemez ve kabul edemezler. Bunun yerine gerçekliğe karşı savaşırlar ve ilerleyemezler.

Sonuç olarak, tüm bu kaderci inançlar zarar vericidir. Hayatınızdan sorumlu olanın siz olmadığınız fikrine katkıda bulunurlar. Bunun yerine, hepimizin sahip olabileceği özgürlüğü ve özerkliği ortadan kaldırırlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.