Hinduizme Göre Sır Olarak Kalması Daha İyi Olan Şeyler

Hinduizme Göre Sır Olarak Kalması Daha İyi Olan Şeyler
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hinduizm, bazen sessizliğin en iyi müttefik olduğunu söyler. Sır olarak kalması daha iyi olan şeyler vardır. Umutlarınız, hedefleriniz ve başarılarınızı gizli tutabilirsiniz.

Hindu felsefesi hakkında sık sık söylenen bir şey, varlığınızı yeniden düşünmeye doğrudan bir davet olduğudur. Sizi çok daha büyük ve aynı zamanda da sorumlu gözlerle görmeye çağırır. Hindistan ve Nepal’de yaygın bu dinin nihai hedefi, insanı kurtuluş yolu boyunca yönlendirmektir. Düşünceleriniz, duygularınız, eylemleriniz ve kelimeleriniz sizi her şeyin uyum içinde olduğu bir bilinç durumuna, dinginliğe götürür.

Bu spiritüel akım, refah ve sakinliğin bulunduğu o iç dengeye kavuşmak için çeşitli öneriler sunar. Hinduizm, ne yapmamanız gerektiği ve nelerden kaçınmanızın doğru olacağını söyleyen pek çok doktrinin özüdür.

Bu felsefi çerçevede, her eylemin bir sonucu olduğunu unutmamalısınız. Örneğin iyi bir Hindu, görev ve sorumluluklarının ne olduğunu bilir. Bu sorumlulukların bütünü, tüm maddi ilerlemelerin manevi olanın ötesine geçtiği “Dharma”dır. Dharma, bu hayatta ve bir sonraki reenkarnasyonda gerçek mutluluğu şekillendiren bağlantıdır. Bu nedenle, kendimize ve başkalarına karşı bir sorumluluk duygusuna sahip olmak için nelerin sır kalmasının en iyi olduğunu bilmek önemlidir.

Hindu Darma Çakra

1. Üçüncü taraflarla ilgili söylentileri, dedikoduları veya olumsuz yorumları doğrulamayın

Birisi size bir dedikodu, başka bir kişi hakkında aşağılayıcı bir yorum veya başkalarının davranışları hakkında eleştirel bir sözle gelirse, bunu engellemek en iyisidir. Olumsuzluk ve hakareti durduran bir duvar olun. Sokrates’in üçlü filtre testini bir kez daha hatırlamak yararlı olacaktır. Yani, duyduğunuz bilgiler iyi, yararlı ya da doğru değilse, bunları doğrulamamak ve sessiz kalmak daha uygundur.

“Mokasenleriyle iki ay yürümediğin adamı yargılama.”

– Sharon Creech

2. Gizli tutulacak şeyler: projeleriniz

Bir hayaliniz, bir hedefiniz, kişisel bir projeniz varsa, dikkatli olun. Zamanı gelmeden başkalarına söylemeyin. Acele etmeyin ve dikkatli olun. Planlarınızın olgunlaşmasına ve gerçekleşmeye yaklaşmasına izin verin.

Bazen, bir arzu veya hedefinizi anlattığınızda,, hayallerinizi paylaşmaktan öte size şüpheciliklerini aktaranlar olur. Ya da daha da kötüsü, sizi eleştirirler. Dikkatli olun ve bir gün ulaşmayı hayal ettiğiniz kişisel hedefleri gizli tutmaktan çekinmeyin.

3. Duygusal başarılarınız, kendi kahramanınız olduğunuz anlar

Kazandığınız savaşları, zaferi hak ettiğinizi ve başarabileceğinizi göstermek için aştığınız kişisel engelleri yalnızca siz biliyorsunuz. Bazen bir insanın, sadece kendisinin anladığı bazı engellerin üzerinden atlaması gerekir (hayal kırıklıkları, yalanlar, terk edime, hüsranlar …). Bu tecrübeler sizi şekillendirmiştir, sizde izlerini bırakmış ve içinizdeki iyiliği ortaya çıkarmıştır.

Bu zaferler, en samimi anılarınız, genellikle yalnızca size aittir. Çünkü bazen bunları yüksek sesle söylediğinizde anlamlarını kaybederler. Anlaşılmazlar ya da sanki kibir ifadelermiş gibi yanlış bir şekilde yorumlanırlar. Bu nedenle sır olarak kalması gereken şeyler arasında başarılarınız da vardır.

sır saklayan kadın

4. Aile hayatınız

Şüphesiz ki gizli tutulması gereken bir şey varsa bu da özel hayatınız, aileniz ve ilişkinizdir. Bu samimi dünya sadece size aittir; Karahindiba tohumlarını rüzgara fırlatır gibi yüksek sesle söylenmemesi gereken dinamikler, miraslar, durumlar ve bağlar vardır.

Bazı şeyleri yalnızca durum öyle gerektiriyorsa ya da nihai hedef bu ilişkilerin kalitesini iyileştirmek için yardım almaksa başkalarıyla tartışabilirsiniz. Ancak ihtiyatlı olmalı ve bu özel durumları anlatabileceğiniz doğru kişiyi seçmelisiniz.

5. Yaptığınız iyilikler

Hayatınızın sır kalması gereken bir başka yönü de yaptığınız iyilikler ve soylu hareketlerdir. İyiliğin seyirciye ihtiyacı yoktur, reklam panolarına yazılmasına veya neon ışıklarda gösterilmesine gerek yoktur. Ve iyilik, kimse görmediğinde gerçekliğini yitirmez.

Gerçek iyilik; görülmeyendir, her gün büyük bir marifetle ve gizli olarak yapılandır.

6. Sahip olmadığınız şeyler

Bazı insanlar sahip olmadıkları şeyler adeta takıntı hâline getirmiştir. Oysa sahip oldukları şeylerle ne kadar zengin ve şanslı olduklarını bir türlü göremezler.

Bundan kaçının, çünkü gizli tutulmasının iyi olacağı bir başaka şey de sahip olmadığınız şeylerdir. En iyi cep telefonuna sahip değilseniz, bir şey söylemeyin. Hiç telefonu olmayan biriyle konuşuyor olabilirsiniz. Bir ilişkide değilseniz, hayallerinizdeki evinize sahip değilseniz, bu sene tatil yapamıyorsanız, bundan şikayet etmeyin. Sanki bu şeylere sahip olduğunuzda kesinlikle mutlu olacakmış gibi konuşmayın.

Bazen insanlar gerçekten gerekli olmayan şeylere sahip değiller diye şikayet ederler.

“Eşyalar insanın kalbine tam bir mutluluk vermekten acizdir.”

– Hindu Atasözü

ağaç gifi

Sonuç olarak, gördüğünüz gibi Hinduizmin bilgeliği insanlara daha önce düşündükleri şeyler hakkında tavsiyelerde bulunur. Hakikaten, ihtiyatlı olmanız ve başkalarına saygı duymanız gerek.

Unutmayalım ki, bu ilham verici dini çerçevenin gösterdiği gibi her eylemin bir sonucu vardır. Bu nedenle, biraz daha düşünün ve hayaller, hedefler ve düşünceler söz konusu olduğunda sessizliğin en iyi arkadaşınız olduğunu anlayın.

İlginizi çekebilir ...
Sessizlik Beynimizi Yenilemek için Hayatidir
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sessizlik Beynimizi Yenilemek için Hayatidir

Sessizlik çağlar boyunca bir çok düşüncenin kaynağı olmuştur. Artık evlerimiz o kadar gürültü ile dolu ki, sessiz bir ortam bulmak imkansız bir hal...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.