Logo image
Logo image

Hedeflerinizi Gerçekleştirmek İçin Vizüalizasyona Başvurun

2 dakika
Hedeflerinizi Gerçekleştirmek İçin Vizüalizasyona Başvurun
Son Güncelleme: 15 Eylül, 2017

Sürekli bir koşuşturma içindeyiz. Öyle ki kendimize bakmayı bile unutuyoruz. Hayatın karmaşası, kendi bedenimize dair bilgi eksikliğiyle birleşince o an duyduğumuz duyguları ifade edemiyoruz. Duygusal yüklerimizin uzunluğunu artırmak, bizi gerçeklikle çatışmaya sokuyor. Vizüalizasyon, hayatın getirdiği güçlüklerin ağırlığını kontrol etmek için kullanılan yeni bir teknik.

Son çalışmalar ortaya koyuyor ki bir aktivitenin zihinsel vizüalizasyonu, beyinde o aktiviteyi yapmakla aynı etkiyi yaratabilir. Çünkü zihinsel pratik, fiziksel pratikteki beyin yapılarını etkinleştirir.

Tek sınırınız kendi zihninizdir.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için vizüalizasyonu kullanın

Vizüalizasyon, başarılı insanların hayatlarının her alanında kullandıkları bir tekniktir. Eğer bir şeyi gerçekten başarmak istiyorsanız, hayal gücünüzü kullanın. Sihir gibi gelebilir ama asında bilimsel bir temeli var bu tekniğin. Bu pratiğin önemini göstermek için Formula Bir sürücülerinin ve jimnastikçilerin  bu tekniği kullandığını söyleyelim. Bu yöntemin en ilginç yanı, sadece iyi dozda hayal gücü ve konsantrasyona ihtiyacınız olması.

Some figure

Bir durumu hayalinizde canlandırmak için az ışıklı sakin bir yerde olmanızı öneriyoruz. Gözlerinizi kapayın ve rahat olduğunuz bir manzara ya da oda hayal edin. Ne kadar çok detay hayal edebilirseniz, beyniniz olanların gerçekliğine o kadar ikna olacaktır ve dolayısıyla, bedeninizdeki gerginlikten daha kolay kurtulabileceksiniz.

Zihinsel vizüalizasyon, diğer uygulamalara benzer: dilediğiniz sonuçları elde etmek için tekrar etmek zorundasınız-ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi olur – böylece beyniniz eylemleri ezberler.

Vizüalizasyon, bilginin kısaltılmasını sağlar.

Vizüalizasyon nasıl uygulanır

Her şey hızla ilerlediğinde ve sizin de aynı hızda hareket etmeniz gerektiğinde insanlar genelde bütün enerjilerini stres yaparak harcar. Bu durum, bedenimizde yorgunluk, çaresizlik, depresyon, anksiyete ve enerji eksikliği gibi fiziksel ve psikolojik sorunlar şeklinde kendini gösterebilecek tıkanmalara yol açar.

İşte doğru vizüalizasyon için gerekli adımlar:

  • Aktiviteyi gözünüzde canlandırın. Gördüğünüz şeyi elde edeceğinizi düşünün ve yaratıcılığınız ile zihinsel sentezin size rehberlik etmesine hazır olun. Gözlerinizi kapayın ve o şeyi hayal edin.
  • Arzu edilen sonucu gözünüzde canlandırın. Her şeyin bir gecede değişmesini isteyenler, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bir servet bile kazansanız, gerçekten elde etmek istediğiniz sonucu daha derin bir şekilde keşfetmedikçe daha altı ay geçmeden sıkılırsınız.
  • Düşünce yapınızı değiştirin. Kendiniz ve hayatınızdaki fırsatlar konusunda kötü hissettiğiniz sürece hiç bir şey değişmeyecektir. Pozitif düşünmek, talihsiz zamanları umutlu anlara dönüştürecektir. Yarısı boş bir bardağı, yarısı dolu hâle getirecek, yağmurun ardından güneş yüzünü gösterecektir.
  • Hayal gücünüzü, gerçek dünyaya aktarın. Bir kaç saat gün, ay ya da yılı, olasılıkları hayal ederek geçirdiğinizde değişim yaşanacaktır. Dilediğiniz sonucu getirecek eylemi yapmadan hemen önce bitirmek üzere olduğunuz eylem görüntüsüne açık bir şekilde odaklanın.

Vizüalizasyon yalnızca sakin, huzurlu olduğunuzda ve bütün endişelerden uzak bir şekilde dilediğiniz şeyi açıkça gözünüzde canlandırdığınızda işe yarar. Acele ettiğiniz için ayağınızın takılıp düşmesine izin vermek yerine, hedeflerinizle ilgisiz her şeyi bir kenara koyarak bütün olasılıklar hakkında aktif bir şekilde düşünmeniz gerek. Dolayısıyla dilediğiniz şeyi aktif olarak hayal ederken, rahatlayın ve büyülü bir varlık olan bedeniniz, sizi başarıya götürecek yola hazır olmanız için gerekli gücü bulabilsin.

“Bir domates üzerinde koşturan bir atı hayal edemeyen herkes, aptalın tekidir.”

– André Breton