Logo image
Logo image

Hiçbir Şey Yolunda Gitmiyor: Ne Yapabilirim?

4 dakika
Her şey ters gittiğinde, bu durumdan kaçmayın. Bir dakika durun ve nerede olduğunuzu ve içinizde neler olup bittiğini kendinizce not alın. Bazı kararlar alma zamanı gelmiş demektir.
Hiçbir Şey Yolunda Gitmiyor: Ne Yapabilirim?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Benim için hiçbir şey doğru gitmiyor. Ne kadar uğraşırsam uğraşayım, her şey ters gidiyor.” Birçok insan böyle hissediyor. Sanki tüm umutlarınızı ve hayallerinizi belirli bir hedefin omuzlarına yerleştiriyorsunuz ve sadece bir veya başka nedenden ötürü bu hayallerinizin çöktüğünü görmek ister gibisiniz. Ve bu nedenler genellikle tamamen kontrolünüz dışında gelişiyorlar, değil mi?

Anton Çehov, insanların duygu ve düşüncelerini kontrol etmenin ne kadar zor olduğunu ancak en zor zamanlarda bunu anladıklarını söyler. Sanki her problem, hata veya başarısızlık zihninizi sersemletiyormuş gibi. Ve, sonuçta, bu durumdan o kadar rahatsız olursunuz ki, büyük bir kaygı kara deliğinin içine düşmenin eşiğine gelirsiniz.

Zor zamanlarda dengede kalmak kolay değil. İşler istediğiniz gibi olmadığında, hüsrana uğramış ve çaresiz hissedersiniz. Dahası, bu durumlarda, olumlu düşünmeye çalışmanın ve kendinize her şeyin yoluna gireceğini söylemenin de pek faydası yoktur. Çünkü doğru zihinsel yapı çerçevesinde olmadığınızda motive veya umutlu hissedemezsiniz.

Bu tür durumlarda ne yapabilirsiniz? Kullanabileceğiniz bir çeşit strateji var mı? Beraber bakalım.

Some figure

Hiçbir şey yolunda gitmezse ne yapmalısınız?

Daniel Gilbert, son yıllarda ün kazanan bir Harvard psikoloğu. En çok bilinen eserlerinden biri, Stumbling on Happiness (Mutluluğu Tesadüfen Bulmak – Türkçe’ye “Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler” adıyla çevrilerek yayımlanmış). Bu kitap, zorluklarla nasıl başa çıktığımızı anlattığı ilginç bir kitap. Nitekim, bu konu ile ilgili uzmanlar bu konudaki bireysel farklılıklarla çok ilgileniyorlar.

Bazı insanlar trafik kazası geçirebilir veya belden aşağısı felçli olabilir ve iyimser kalabilir. Ayrıca, bazı diğerleri de, eşleri onları aldattıklarında affederler ve ilişkilerinde daha mutlu oldukları bir durum da ortaya çıkabilir. Öte yandan, başkaları işten çıkarıldıktan sonra yoluna devam edemez, aldatıldıktan sonra depresyona girer veya migrenin dünyanın sonu olduğunu düşünür. İnsanlar neden zorlukları ve problemleri bu kadar farklı şekillerde ele alıyor?

Daniel Gilbert, beynin her olayı daha esnek, yapıcı ve olumlu bir şekilde işlediği bir mekanizma olan psikolojik bağışıklık sisteminden bahsediyor. Bazı insanların “daha iyi savunma mekanizmaları” var. Öte yandan, bazı insanların bu tür durumlara olan tepkileri daha az etkili olacaktır.

Ancak, özellikle işlerin yolunda gitmediği o hassas anlarda, siz de, aslında bu sistemi harekete geçirme yeteneğine sahipsiniz. İsterseniz bu tür durumlarda başvurabileceğiniz stratejilere beraber bir göz atalım.

Hiçbir şey yolunda gitmediğinde, yavaşlayın

Herkes hiçbir şeyin yolunda gitmediği zamanlardan geçer. Dış koşullar bunun için suçlu ilan edilebilir. Ancak, bu suçlama, algınızın çarpık olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Peki bu ne anlama geliyor? Pekala, içsel sıkıntınız yüzünden o kadar kör olabilirsiniz ki hiçbir şey göremezsiniz, olumlu şeyleri bile.

İşlerin sizin için sürekli ters gittiğini hisseden insanlardan biri olabilirsiniz. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, yaptığınız her şeyin yanlış gittiği bir hayat yaşıyorsunuzdur. Bununla birlikte, altta yatan bir depresyon veya anksiyete bozukluğundan da muzdarip olabilirsiniz. Yavaşlayın ve iç benliğinizle bu konuda konuşun, çünkü içeride neler olup bittiğini öğrenmeniz gerçekten önemli. Aslında bu konuda yardım istemenin zamanı da gelmiş olabilir.

Hedeflerinizi yeniden tanımlamanın zamanı geldi: İhtiyacınız olan şey, istediğiniz şeyden daha önemli

Sizin için hiçbir şey iyi gitmediğinde, arzularınız hakkında da düşünme zamanı gelmiş olabilir. Hedefleriniz gerçekçi mi? Onlara ulaşabilecek misiniz? Şimdi onlara ulaşmak için en uygun zaman mı? Bazen hayalini kurduğunuz şey, şu anda gerçekten mümkün olanla uyumlu değildir. Ve bu nedenle, bazen, ara verip yarın ne istediğinizi değil, gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu düşünmekten başka seçenek yoktur.

İşleri belli bir perspektife oturtmak için birinden yardım alın

Hiçbir şeyin istediğiniz gibi olmayacağını düşündüğünüzde bir endişe ağına kapılmak çok kolay olacaktır. Yavaş yavaş, kaderin size karşı komplo kurduğu ya da daha da kötüsü, hiçbir şeyi doğru yapamayacağınız sonucuna varırsınız. Bu aşırı düşünce durumlarına ulaşmak oldukça tehlikeli.

Ayaklarınızı yere basmanın bir yolu, birinden yardım almak olacaktır. Hem deniz feneriniz hem de çapanız olarak hareket edebilecek biri. Bir şeyleri perspektif haline getirmenize yardımcı olabilecek ve olumsuzluğa kapılmamanız gerektiğini size gösterebilecek biri. Sonunda, tüm fırtınalar geçecektir.

Hiçbir şey istediğiniz gibi gitmediğinde, düşünmeyi bırakın ve sadece hissetmeye çalışın

Hayal kırıklıkları, başarısızlıklar ve kötü sürprizlerden başka bir şey olmadığında, zihniniz aşırı hızlanır. Asla dinlenemezsiniz ve beyniniz 7/24 çalışır. Bu tür durumlarda tek başarılı olacağınız şey daha fazla endişelenmek ve kötü kararlar almak olacaktır.

Bu nedenle, kendinizi bu tür durumların ortasında bulduğunuzda, düşünmeyi bırakıp sadece hissetmek en iyisidir.

Bunu başarmak için zihninizi sakinleştirmek ve vücudunuza odaklanmak adına egzersiz yapmak için belirli aktiviteler ve görevler ortaya koyabilirsiniz. Yürüyün, müzik dinleyin, resim yapın, arkadaşlarınızla konuşun, geziye çıkın, meditasyon yapın veya dinlenin. Kendinize “sadece olduğunuz gibi olmanıza” izin vermek kafanızdaki zihinsel gürültüyü azaltacaktır. Bu şekilde, yeniden başlayabilir, geri adım atabilir ve işleri belli bir perspektif içerisinde tutabilirsiniz. Kendinize, bu anlamda, bir şans vermelisiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.