Her Yerde İlham Bulabilmek İçin İpuçları

Nisan 1, 2019
İlham, hayatta önünüze çıkan bilgileri içeri alma biçiminizdir. İlham bulmak için, beynin bir makine değil, plastik ve hassas bir gerçeklik olduğunu unutmamalısınız.

İlham, bilişsel, duygusal ve özveri safhaları içeren bir durumdur. İlham bulabilmek çok önemlidir, çünkü söz konusu bireyde güçlü bir refah hissi üretir ve yaratıcı sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.

İlhamın tam olarak ne olduğunu tanımlamak kolay değildir. Hakkında, hemen hemen, yaratıcı bir eylemi gerçekleştirmek için zihinsel olarak uyarılma süreci olduğunu söylenebilir. Bu nedenle, ilham bulmak, bu uyarımın ortaya çıkması için uygun koşullar yaratmaktan oluşur.

Bu, her ne kadar güzel bir tanım olsa da yine de yeterince somut değildir. İlham, yaşamın bilgi havuzunda nefes alıp vermeye benzer. Bütün bu doğruluk eksikliği, ilhamın karmaşık, derin ve harika bir fenomen olduğunu düşünmenize neden olabilir. Bu bağlamda, nasıl ilham bulabilirsiniz? Aşağıda sizinle bu konu hakkında bazı ipuçları paylaştık.

“Hayalleriniz doğrultusunda güvenle ilerleyin. Hayal ettiğiniz hayatı yaşayın.”

– Henry David Thoreau

İlham

İlham, yaşamın ya da gerçekliğin önemli bir yönü hakkında bir aydınlanma yaşadığınız durumdur. Bilgiyi içeren entelektüel bir olgudur. Bununla birlikte, belirli bir eylemi gerçekleştirmek için inanç, arzu veya tutkuya dönüşen gerçek anlamda mutluluğu da içerir.

İlhamın mutlak sevinç anlarının yaşanmasına yol açtığını söyleyebiliriz. Zihninizi ve kalbinizi açan ve sürekli olarak büyüyen bir güçtür. İlham aldığınız zaman, bütün evrenle gerçek ve doğrudan bir bağlantı hissedersiniz. Acılar tamamen sizi terk eder ve geriye yalnıza keyifli bir huzur kalır.

Aslında, Northwestern Üniversitesi’nden sinirbilimciler Marcos Jung-Beeman ve Edward Bowden ve Drexel Üniversitesinden John Kounios ilham hakkında ilginç çalışmalar yayınladılar. Bu çalışmalarında, aydınlanma ya da tezahür adında beynin belirli bölgelerinde kelimenin tam anlamıyla parlayan bir bölgenin varlığına dair kanıtların varlığına odaklanırlar.
ilham bulmanın anahtarı

İlham ve motivasyon

İnsanlar ilham ve motivasyonu birbirine karıştırmaya eğilimlidirler; ancak burada, tamamen farklı iki kavramdan bahsediyoruz. Motivasyon, bir çeşit fayda elde etmek veya acıdan kaçınmak amacıyla sizi hareket etmeye iten bir güçtür.

Başka bir deyişle, motivasyon, sevincin peşinde olmak ve acının önlenmesidir. İstediğiniz şeyi elde edeceğinize inandığınız için ya da kötü bir şeyin olmasına engel olmak için kendinizi motive hissedebilirsiniz.

İlham, öte yandan, bir adım daha ileri gider. İlham aldığınızda, zevk ve acı bir önceki senaryoda olduğu kadar önemli değildir. Peşinde olduğunu sonuç uğruna acıya katlanmanızı sağlayacak kudrette bir güçtür. İlham çok daha büyük bir ödülün peşindedir. İnsanların özgürlük uğruna hayatlarını vermelerine ya da bir neden veya amaç uğruna bütün aşağılanmalara tahammül etmelerine neden olur.

İlham bulabilmek

İlham bulabilmek, çok fazla çaba ve direnç talep eden bir süreçtir. Bununla birlikte, ona yaklaşmanın ve sonunda ulaşmanın yolları vardır. Bunlardan ilki meditasyon. Meditasyonun beynin çalışma şeklini değiştirdiği kanıtlanmıştır. Öyle ki, yaratma sürecini kolaylaştırır ve ilhamla sonuçlanır.
okumak

Kurgusal kitaplar okumak ya da sanatla uğraşmak da ilham bulmanın başka yollarıdır. Tüm bu faaliyetler her zamanki rutininizi kırar ve sonunda yeni perspektiflere yol açar. Ve bu yeni perspektifler er ya da geç ilham halini karakterize eden derin aydınlanmalara neden olur.

Yeterli miktarda dinlenmek de çok önemlidir. İyi uyumaya ve arada sırada kafanızı dağıtmaya çalışın. Kendinizi sıkışmış hissettiğinizde yeni ortamlara girmeyi deneyin. Sınır koymadığınız bir molaya çıkın ve sonrasında faaliyetlerinize geri dönün. Bu, ilham bulmanızı ve yaşama bakış açınızı değiştirmenizi sağlayacaktır.

  1. Romo, M. (1997). Psicología de la creatividad. Barcelona: Paidós.