Tutum ve İlham: Ganalı Öğretmen Öğrencilerine Kara Tahtada Bilişim Teknolojileri Öğretiyor

Onun hiçbir kaynağı olmayabilir, ama motivasyonu var. Hiçbir bilgisayarı olabilir, ama o tebeşir, bir kara tahta, ve yüksek enerji ile öğrencilerine bilişim teknolojilerini öğretme arzusu var.
Tutum ve İlham: Ganalı Öğretmen Öğrencilerine Kara Tahtada Bilişim Teknolojileri Öğretiyor
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bu Ganalı öğretmenin sınıfında Microsoft Word’ün arayüzünü kara tahtada çizerek öğretmesi internette inanılmaz derecede popüler oldu. Bu girişim, dünyayı nasıl değiştirebileceğiniz (ya da geliştirebileceğiniz) için bazen sadece doğru tavıra ve iradeye ihtiyacınız olduğunu düşünmeye davet ediyor.

Bu hikayenin kahramanı Owura Kwadwo, bir bilişim ve iletişim teknolojisi (ICT) öğretmen. Kumasi, Gana’da küçük bir okulda eğitim veriyor. Bu, birçok eğitim kaynağı ve hatta interneti olmayan kırsal bir bölgedir. Bu garip görünebilir, ama öğrencilerin müfredatı temel bilişim teknolojileri becerilerini öğrenmeyi de içeriyor.

Yaptığınız şeye dair tutkunuz, hayatta, tek gerçek limitin kafanızda olduğunu öğretir.

İmkansız bir görev mi? Tabii ki hayır. Koşullar büyük olmasa bile, insan olarak herhangi bir engeli aşmak için tutumumuzu kullanabiliriz. Ayrıca, bunu yaparken diğer insanlara da ilham verebiliriz. Onlara, hayatın neleri kaçırdığımız hakkında olmadığını, sahip olduğunuz şeylerle yapabileceklerimizden ibaret olduğunu gösterebiliriz.

Bu tam da Bay Kwadwo’nun öğrencileriyle her gün yaptığı şey. Sınıfında motive olmayan tek bir çocuk bile yok. Hepsi, teknolojinin yaşadıkları ülkenin ilerlemesine yardımcı olacağını biliyor. Sonra, zamanı geldiğinde, ellerinde bir bilgisayar olursa, kesinlikle nasıl kullanılacağını bilecekler. Sonunda, bu öğretmenleri sayesinde gerçekleşecek.

ganalı öğretmen sınıfında

Ganalı öğretmen bilgisayar olmadan bilişim teknolojileri dersi veriyor

Görüntülerin dünyada ne kadar kolay ve hızlı yolculuk edebilir olduğu şaşırtıcı. Herkesin onları görmesi sadece birkaç dakika sürüyor. Birkaç ay önce, dünya Çin’in bir eyaletinde, her gün okuluna 3 kilometre yürüyen Wang Fuman isimli çocuğa hayran kaldı. Bu bölgede, Ocak ayında sıcaklıklar eksi 10 dereceye kadar düşebilir. Bir gün, Wang saçları ve kaşları donmuş ve yanakları kırmızı şekilde okula geldi.

Sınıf arkadaşları onu kahkahalar ve gülümsemelerle karşıladı. Sonra öğretmeni, çoğumuzun habersiz olduğu bir gerçekliği paylaşmak için fotoğrafını çekmeye karar verdi. Gana’daki bu küçük sınıfta da aynı şey oldu. Ama buradaki ana karakter soğuk hava değil, ironidir. Bilgisayarı olmayan bir bilişim teknolojileri profesörünün hikayesi. Burada, her sene konuya yetkin olduklarını göstermek için sınava girmesi gereken, bu yüzden de bilişim teknolojileri dersi alan öğrenciler var.

Bir fark yaratmak

Şimdi, birinci dünya ve üçüncü dünya ülkeleri arasındaki bilinen farklar hakkında konuşabiliriz. Muhtemelen hepimizin bildiği bir şeyden bahsetmek yerine, insanlara odaklanacağız. Küçük hikayelere, isimleri olan insanların hikayelerine odaklanacağız. Owura Kwadwo, kendisinin hiç kullanmadığı bir programı öğrencilerine öğretiyor. Ama bu, öğrencilerin bir temel ofis aracı ile aşina olmalarını zorunlu kılmıyor.

tahtada Word dersi veren öğretmen

Her gün, renkli tebeşirler ve bir tahta yardımıyla, Word programının bir bölümünün ayrıntılı, hassas çizimini yapıyor. Öğrencilerini sevdiğini ve öğrenmelerine yardım etmek için elinden geleni yapacağını söylüyor. Bu okuldaki tüm öğretmenler öğrencilerine yardım etmek için birçok şey yapıyor, ama bu öğretmen bunun çok ötesine geçmiş. Çok hızlı bir şekilde her işlem, fonksiyon ve komutayı anlatmak için onları tahtaya çiziyor. O, öğrencilerinin bilişim teknolojileri konusunda bilgi sahibi olmasının, onları diğer tüm konularda ileri götüreceğini biliyor. Daha sonra hayatta iş sahibi olma vakti geldiğinde, çok daha rekabetçi olabilecekler.

Tutum ve ilham

Bu öğrenciler gerçekten bilgisayara hakim olmayan bir öğretmen ve bir kara tahta ile Microsoft Word kullanmayı öğrenebilir mi? Birçok kişi muhtemelen hayır diyecek. Ama bu çocuklar merak ve motivasyon dolu. Her gün, hayal güçlerini kullanmalarına ve zihinlerini birinci dünya ülkelerindeki çocuklara göre çok daha ileri götürmelerine yardımcı olan bir görsel uyarıcıları var. Onların hayal ettikleri şey önlerinde bir bilgisayar olması. Ve vakti geldiğinde bunu nasıl kullanılacaklarını bilecekler.

Bill Gates gibi, teknoloji alanında önde gelen isimlerin de bu alandaki bilgilerini bilgisayar kullanmadan edindiklerini hatırlamak gerek. Onlar bir bilgisayar olmadan ders aldı ve yine de alanında üstün başarı gösterdi. Bu Ganalı öğretmen en önemli şeyi yapıyor: öğrencilerinin ilgi göstermesini sağlıyor. Bu bağlamda, eğitim hakkında bildiğimiz bir şey varsa, bu da öğrencilerini teşvik etmenin en iyi yolunun motivasyon ve tutum olduğudur.

çocuk beyni

Mutlu son

Owura Kwadwo kalbinden ve gerekliliklerden dolayı eğitim veriyor. O, bilişim teknolojileri dersini bir bilgisayar olmadan vermenin bir araba olmadan araba sürmeyi öğretmek gibi olduğunu biliyor. Zor ama imkansız değil. Eğer tüm çabanızı ortaya koyarsanız, komutların fonksiyonlarını anlamaları için resimler ve renkli tebeşirler ile bunları görselleştirirerek öğrencilerin ilgisini çekerseniz, bu mümkün.

Bu yüzden, sadece birkaç günde bu Ganalı öğretmenin fotoğrafları popüler oldu. Bunu gören Microsoft onlara bir bilgisayar göndermek için okul ile temasa geçti. Onun hikayesine gelen cevap olağanüstü. Şimdi sadece önümüzdeki haftalar Gana’daki bu köy ve diğerlerinin ihtiyaç duydukları kaynakları elde edeceğine dair umut var. Bazen, küçük hikayeler ve mütevazı insanların tutumları dünyayı gerçekten değiştiren şeylerdir. Onlar, doğru tutum ile başarmanın mümkün olduğunun kanıtı. Bu konuda gözlerimizi ve önümüzdeki kapıları açıyorlar.

İlginizi çekebilir ...
Başarıyı Beklemeyin, Onu Kendiniz Yaratın
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Başarıyı Beklemeyin, Onu Kendiniz Yaratın

Hayatınıza bir anda başarı getirecek sihirli bir şeyler olmasını bekleyemezsiniz. Davet yoksa kapıdan içeri girecek bir başarı da yok demektir. Eğe...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.