Dengeli Bir Motivasyonu Öğrenmenin En İyi Yolu

Ağustos 2, 2019

Napoleon Hill bir keresinde şöyle demiştir: “Bir insanın zihni ne düşünebilir ve neye inanırsa, onu başarabilir.” Ama nasıl? Herhangi bir yöntem kullanılarak yapılabilir mi? Muhtemelen hayır. Ne olursa olsun, gerçekten yararlı olabilecek bir yöntem var. Bunun adı da dengeli bir motivasyondur.

Dengeli bir motivasyon tam olarak da isminin ifade ettiği anlama gelir: zevk aldığımız şeylerde bir denge bulmak. Bazen, bizi hedeflerimize daha çok yaklaştıran kıstasın, asıl yaptığımız iş ya da süreç değil, bizim egomuz ya da sonuç olduğuna inanırız. Bu düşünce, şu anda yaptığınız ve yapmak istedikleriniz arasında dengeyi kaybetmenize neden olabilir.

“Tüm başarıların başlangıç ​​noktası arzudur.”

– Napoleon Hill

Dengeli bir motivasyona sahip olmanın önemi

Bu olayı açıklamak için, UPAD Psikoloji ve Koçluk Okulunun teorilerine bir bakalım. Bu kurum, çocukların gerçek motivasyonlarını bulmalarına yardımcı olmak ve hedeflerinden ve belirledikleri doğru yoldan uzak durmamak için çeşitli teknikler geliştirmiştir.

çocuk resim yapıyor

Günün sonunda, hedeflerimize ulaşmak için bir dizi öğrenme sürecinden geçmeliyiz. Bu süreç boyunca, motivasyonumuzu akılda tutmamız önemlidir, böylece deneyime her zaman önem verebiliriz. İki olası yolun birbirlerinden ayrıldıkları yer burasıdır: Bu yollardan biri egoya, diğeri ise sıkı çalışmaya çıkar.

  • Egoya yönelme, insanları başkaları için daha iyi hale getirme amacı taşır. Kişinin değeri insanlar ile olan ilişkilerine dayanır. Her zaman her şeyin en iyisi olarak diğerlerini etkilemeye çalışırlar.
  • Sıkı çalışmaya yönelme, insanları kendileri için daha iyi hale getirmeye odaklanır. Fiziksel bir seviyeden psikolojik bir seviyeye kadar kendi yeteneklerini geliştirmeye çalışırlar

Her iki yönelim de uyumludur ve bir arada bulunabilir. Bu birliktelik çoğu durumda gelişir, ancak bunlardan biri her zaman daha baskın olur.

Motivasyon yönetimi ile ilgili güncel durum

UPAD’ın tecrübesine göre, sonuca yönelik motivasyon, diğer ikisi yerine şu anda önerilmekte olan olan motivasyon şeklidir. Peki bu ne anlama geliyor? Hedefe ulaşılması en önemli olaydır, hedefle ilgisi olmayan her şeyi alakasız hale getirir. Süreç ve zaman, mutlaka üzerinde durmanız gereken kaynaklardır. Hedefimize ulaşıp ulaşamamamıza bağlı olarak, daha sonra başarılı ya da başarısız olarak sınıflandırdığımız bir durum olacaktır.

Bununla birlikte, UPAD’ın uzmanlarına göre, sıkı çalışmaya yönelik motivasyona odaklanmak çok daha olumlu olacaktır. Neden mi? Çünkü bu durumda asıl amaç kendini geliştirme olacaktır. Motivasyonun çabaya odaklanması, bireyin kendine daha çok güven duyduğu anlamına gelir. Birey hedeflerine ulaşamazsa bir sorun teşkil etmez, çünkü yine de çok değerli ve çok önemli bir şey elde eder;  kendine değer vermeyi.

Bu bize, hedeflerimize ulaşmanın önemli olmasına rağmen, dikkate alınması gereken başka önemli dersler ve deneyimler olduğunu da gösterir: sebat, takım çalışması, daha iyi olmak için sürekli çaba ve sıkı çalışma. Bu yaklaşımı izleyerek, hedefimize ulaşamasak bile, bu sürecin bir zaman kaybı olduğunu düşünmekten daha ziyade, bunun tam tersini, yani kesinlikle faydalı olacağını düşünürüz.

“Zevk ve eylem, zamanın çabuk geçmesini sağlar.”

– William Shakespeare

adam uçurumlardan atlıyor

Motivasyonu yönetmek

Günümüzde gözlem yapmak, bir kişinin motivasyonel yönünü bulmak için önem arz etmektedir. Hedeflerinin ne olduğunu öğrendikten sonra, benzer bir çabayla başarılmış olanın değerini artırmaya yönelik güçlendirme veya yeniden yapılandırma yapılabilir. Bu durumu bir futbol maçı ya da sevdiğiniz diğer bir sporun müsabakası gibi görebilirsiniz. Hangisi daha iyi: sadece sonuca odaklanmak mı veya hedefe ulaşmak için sürece odaklanmak mı?

Birisi yalnızca sonuca odaklanırsa, kişi bunu başarmak için herhangi bir yöntemin ya da sürecin geçerli olduğunu düşünebilir. Doğru yöntemi seçebilirler, fakat ya seçemezlerse?

Öte yandan, hedefimize nasıl ulaşabileceğimize odaklanırsak, o zaman muhtemelen o hedefe ulaşırız. Çünkü deneyim, hedeflerimize ulaşmak istediğimizde yaşadığımız bir öğrenme süreciyle beraber gelir. Bu deneyim bize asla unutamayacağımız ve kendimizi çok daha eksiksiz ve memnun hissedeceğimiz dersleri öğretecek.

Şimdi ne düşünüyorsunuz? Dengeli bir motivasyona sahip olmanın faydası olduğunu düşünüyor musunuz? Özellikle çocuklar ve gençler için çok daha çekici olduğu için, öğrenme söz konusu olduğunda hayati bir önem taşıyor.