Kendine Has İnsanlar: İlham Veren İnsanlar

Kendine Has İnsanlar: İlham Veren İnsanlar
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendine has insanlar sağlıklı ilişkileri öncelik olarak belirler. Onlar kendi yollarını bulma konusunda dürüst insanlardır, ön yargıları yoktur ve bağımsızdırlar. Kendine has insanlar karşılıklı saygı, karşılıklılık ve iki yüzlülükle mücadele eden değerlere inanırlar. Onlar iyiliğin gerçek örnekleridir ve başkalarına daha iyi insanlar olma konusunda ilham vermeye ve motive etmeye hizmet ederler.

Birkaç yıl önce Forbes dergisi bu konuyla ilgili çok ilginç bir makale yayınladı. Makale yazarı, bu günlerde duygusal zekânın nasıl temel bir kaynak olduğunu anlattı. Bu zeka türü, kişisel ve profesyonel düzeyde daha kişisel olarak tatmin olmamıza yardımcı olur. Ancak, bu duygusal yetenek, küçük ve meraklı bir “tuzak” da içerir.

“Kendine has olmak, hassasiyet, şeffaflık ve bütünlük gerektirir.”

– Janet Louise Stephenson

Kişinin kendine has bir kişiliği yoksa, duygusal zeka çok da bir işe yaramaz. Bu, iş piyasası liderlerinde sıklıkla görebileceğimiz bir durumdur. Yöneticiler, denetçiler ve patronlar, atılganlık, empati, duygusal yönetim vb. gibi sosyal becerilerde eğitim alırlar. Ancak, bu eğitimin hiçbiri onları organizasyon düzeyinde etkili hale getirmez. Bir şey eksik kalır.

Kendine has olmayan insanlar, hiçbir zaman bir işletmenin insan sermayesini motive edemeyecektir. Şeffaflık, içtenlik ve yakınlığı kapsayan gerçek bir boyuttan yoksundurlar. Başkalarını nasıl motive edebileceklerini bilemezler. Güvenli ve ilham veren bir bir çalışma ortamı yaratamayacaklar. Onların sözleri ve eylemleri takdire şayan veya ilham verici olmayacaktır.

adam tarlada küçücük kalmış

Kendine has insanlar doğuştan mı böyledir yoksa sonra mı böyle olmuşlardır?

Her yerde duygusal olarak zeki olmayı öğreten kurslar var. Ama gerçekten, kendine has bir insan olmayı öğrenebilir misiniz? İnsanlar böyle mi doğar, yoksa zamanla mı böyle olur? Öncelikle bir kişilik tipi hakkında konuştuğumuzu hatırlamalısınız. Tüm bu tutum, düşünce, davranış ve psikolojik dinamikler, çeşitli faktörlerin sonucudur.

Genetikçi Dean Hamer’in belirttiği gibi, dikkate almamız gereken bazı biyolojik bileşenler vardır. Örneğin, beynin nükleus akümülatörlerinde salınan dopamin miktarını düzenleyen bir gen olduğunu biliyoruz. Bu, örneğin, insanların “genetik olarak” motivasyona yatkın ve yeni deneyimler arayışında oldukları anlamına gelecektir. Mutluluk için daha büyük veya daha az imkan olduğu bile buradan görülebilir.

Bununla birlikte, eğitim faktörleri, sosyokültürel bağlam ve kişisel deneyim hala önemli bir rol oynamaktadır. Kişilik, daha düşük veya daha yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış bir heykel gibidir. Her zaman ona bir şeyler ekleyebilir veya her ayrıntıyı daha iyi şekillendirmek için başka teknikler kullanabilirsiniz.

Kendine has insanlar zaten tanımlanmış bir kişiliğe sahip olabilirler. Ancak, irade gücünüz, açık bir zihniniz ve doğru stratejileriniz varsa da, bunu değiştirebilirsiniz. Pürüzlü kenarlarınızı düzeltebilir ve daha güzel, otantik ve bütünsel bir psikolojik bahçeye sahip olmak için boşlukları doldurabilirsiniz.

kadın komple çiçek olmuş

Nasıl daha kendine has olunur?

Bu günlerde, eğitilemeyen psikolojik veya duygusal bir boyut yoktur. İnsanların değişim için şaşırtıcı (ve çoğu kez küçümsenmiş) bir kapasitesi vardır. Kişisel bir değişime bağlı ve bundan sorumlu olduğunuz sürece, ilerlemek mümkündür. Kendine has bir kişiliği nasıl şekillendireceğimize bakalım şimdi.

Samimiyeti geliştirin

Samimiyeti geliştirmek, bir alışkanlık ve kişisel bir yükümlülük olmalıdır. Bununla birlikte, bu uygulamanın dikkate alınması gereken bazı ince yönleri vardır.

  • Her şeyden önce, kendine has insanlar ihtiyaçlarının farkında olmak için zaman ayırırlar. Kendilerini daha iyi tanımak, kendi sınırlarını ve değerlerini daha iyi tanımak için uygun bir düşünce yapısını teşvik ederler.
  • Aynı şekilde, kendine has insanlar nasıl iletişim kurduklarına ve ne söylediklerine dikkat ederler. Onlar samimiyeti bir koz olarak kullanır ama aynı zamanda saygıda da kusur etmezler. Fikirlerini iddialı bir şekilde ifade etmede iyidirler.
  • Öte yandan, kendine has insanlar kimseyi fikirleri ile ikna etmeyi veya dönüştürmeyi istemezler. Görüşlerini doğrudan ifade ederler, ancak söylediklerini kabul etmek için kimseye ihtiyaç duymazlar.

İç motivasyon

Kendine has ve otantik insanlar, ideallerine ve inançlarına göre hareket ederler. Başkalarının onayına ihtiyaçlar duymazlar. Başkalarının beklentilerini yerine getirme ihtiyacını da hissetmezler. Tahmin edebileceğiniz gibi, kendine has olmak da belirli bir cesaret gerektiriyor.

Duygusal kurtarma becerileri

Hayal kırıklıklarından, başarısızlıklarından ve kaybetmekten sonra kalakalmak son derece kolaydır. Ancak, bu olumsuz duygularla başa çıkmayı reddederseniz, kendi yolunuzu bulmakta zorluk çekersiniz. Kendine has insanlar dirençlidir. Onların esnekliği, hatalarından ders almalarına, onları kabul etmelerine, onlardan öğrenmelerine ve gelişmelerine izin verir. Ardından, bir sonraki aşamaya mümkün olduğunca çabuk geçebilirler.

suda duran bir sürü nilüfer

Başarısızlıktan korkmuyorlar, gelecek için bir vizyonları vardır

Kendine has insanların içsel bir pusulası vardır ve yürürken gittikleri yolu oluştururlar. Bir gün başarısız olurlarsa, yeni bir yol açarlar. Karşıya geçmek için farklı bir köprü kurmaya çalışırlar. Beklenmedik ve kafaları karışık hissederlerse, durup dinlenirler. Gelecek, her zaman olasılıklar ve umutlarla doludur. Kendine has insanlar orada umut bulurlar, hayallerini geleceğe yatırırlar.

Cömertlik ve sosyal farkındalık

Az sayıda insan, kendine has insanlardan sosyal farkındalık manasında daha yetkindir. Eğer gerçekten onlar gibi olmak istiyorsanız, o zaman onları taklit et. Sonuçta, bu konuda yalnız değiliz. Diğer insanlar sizin birer parçanız. Ve siz de onların bir parçasısınız. Saygı, uyum ve karşılıklılık, duygusal refahınız için temel oluşturur.

Bunu yapabilmek için ön yargılarınızı unutmak zorundasınız. Bu, bir özgünlük seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi eleştiriden ve güncel olmayan perspektiflerden kurtarın. İnsanları nesnelleştiren kalıplaşmış kalıpları ve etiketleri bırakın. Kendinizi paylaşımlı deneyime açın ve çevrenizdekilerden öğrenin.

Bu duygusal ve sosyal becerileri geliştirmek cesaret, alçak gönüllülük ve kişisel bütünlüğü gerektirir. Bunu uygulamaya koymaya çalışın!

İlginizi çekebilir ...
Özgün Bir Romantizm İçin 24 Tavsiye
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Özgün Bir Romantizm İçin 24 Tavsiye

"Romantik bir insan değilim işte!" dediğimiz olmuştur. Fakat romantizm, bizi başka bir insanı en derin şekilde sevmeye yönelten güçlü duyguların if...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.