Hayatınızı Değiştirecek Bir Sabah Rutini

Güne başlarkenki alışkanlıklarınız ve aktiviteleriniz gün boyunca motivasyonunuzu ve üretkenliğinizi belirleyebilir. Bu yazımızda hayatınızı değiştirecek bir sabah rutini keşfedeceksiniz.
Hayatınızı Değiştirecek Bir Sabah Rutini
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Pek çok insan verimliliklerini ve motivasyonlarını arttırmak isterler. Farklı projeler yapmak ve kişisel gelişimleri üzerinde çalışmak isterler. Ancak, aynı zamanda, bunun için zamanları olmadığını hissederler? Peki, ya size başarının anahtarının uyguladığınız sabah rutini olduğunu söylesem?

Bu, Hal Elrod’un Sabah Mucizesi: 08.00’den Önce Hayatınızı Değiştirme Garantili 6 Dakika adlı kitabında öne sürdüğü şeydir.

Pek çok insan yetersiz zamanları olan bir saatte uyanır ve güne otopilotta başlarlar, yaptıkları şeylerin tam olarak bilincinde olmazlar. Sabahki sorumluluklarınızı gerçekleştirmek için yorgunluğunuzun ve motivasyon eksikliğinizin üstesinden gelmek zaten yeterince zordur.

Kısaca, bazen sabahlarımız ile başa çıkamayız ve tamamen düzensiz oluruz. Ancak, Elrod’un metodu, daha derin bir değişim yaşamak için bir saat erken kalkmanız ve bu 60 dakikayı kendi kişisel gelişiminize adamanız gerektiğini söylüyor.

Saatinin alarmını kapatan bir kadın.

Sabah Rutini İçin Altı Alışkanlık

Aşağıda, Sabah Mucizesi‘nin yazarının sabah rutininize eklemeniz gerektiğini öne sürdüğü altı alışkanlığı paylaşacağız. Biraz su içtikten ve rahat spor kıyafetleri giydikten sonra başlamaya hazır olacaksınız.

1. Sessizlik

Telaşlı hayatınızda, sessizlik için hiç yer yokmuş gibi görünüyor. Büyük ihtimalle televizyonu açarak bundan her şekilde kaçmaya çalışıyorsunuz, çünkü sessizliği sıkıcı ya da rahatsız edici buluyorsunuz. Ancak, sessizlik size kendinizi daha iyi tanımak için yararlanabileceğiniz bazı sükunet anları sağlar.

Bundan dolayı, sabahlarınıza birkaç dakikalık bir sessizlik ile başlayın. Bu dakikaları bilinçli ve derin bir şekilde nefes almak için, meditasyon yapmak için ya da basitçe hatırlamak ve hayatınızdaki tüm güzel şeyleri için teşekkür etmek adına kullanabilirsiniz.

2. Olumlamalar

Düşünceleriniz (hem bilinçli hem de bilinçsiz olanlar) dilin etrafında döner. Bu, içsel kalıplarınızda bir değişim yaratmak için elinizdeki en değerli araçlardan bir tanesidir.

Bundan dolayı, sizi olmak istediğiniz halinize daha da yakınlaştıracak derin ve anlamlı olumlamaları tekrar etmelisiniz. Bunları şimdiki zamanda, olumlu bir şekilde ve birinci kişinin ağzından yazın. Bunlar, hayatınızın iyileştirmek istediğiniz herhangi bir alanı ile ilgili olabilir.

Örneğin, “Tüm ilişkilerim sağlıklı ve uyumlu”, “Kendine güvenen bir insanım”, “Yaptığım işin beni doldurduğunu hissediyorum,” gibi cümleler kullanabilirsiniz. Tekrarlar sayesinde bilinçdışınız bu mesajları yakalayacak ve bunların üzerinde çalışmaya başlayacaktır.

3. Görselleştirme

Yaratıcı görselleştirme istediğiniz şeyler ve bunlara nasıl ulaşabileceğiniz gibi konular üzerine odaklanmanıza yardım eden bir tekniktir. Bunu yapmak için her sabah birkaç dakikanızı kendinizi deneyimlemek istediğiniz durumlarda hayal ederek geçirin.

Kendinizi bu şeyleri yaşarken hayal edin ve kendinizi bu senaryoların içinde hissetmek için tüm duyularınızı kullanın. Bu zihinsel prova sizi görselleştirdiğiniz şeyleri başarmanız için gereken yola çıkaracaktır.

4. Egzersiz, Uyguladığınız Sabah Rutini İçin Önemli Bir Madde

Güne bir tür egzersiz ya da fiziksel aktivite ile başlamak pek çok açıdan yararlıdır. Sağlığınızı iyileştirir, benlik saygınızı yükseltir ve günün geri kalanı için size enerji verir.

İstediğiniz gibi egzersiz yapmayı seçebilirsiniz: her sabah birkaç dakika yeterli olacaktır.

5. Okumak

Hepimizin okumak istediği kitaplar vardır ama sanki bunu yapmak için hiç zamanımız yokmuş gibi görünür. Sizin durumunuz da bu olabilir, ya da öğrenmek istediğiniz veya eğitimini almak üzere olduğunuz alanlar olabilir. Ancak, tüm sorumluluklarınız sizi hayatınızın bu önemli parçasını ertelemeye ve görmezden gelmeye iter. 

Bu, bu şeyi yapmanızın tam da zamanı. Bundan dolayı, her sabah birkaç dakikanızı okumak istediğiniz şeylere ayırın.

6. Yazmak

Yazmak sizi kendiniz ve duygularınız, arzularınız ve korkularınız ile bağlar. Size perspektif ve açıklık sağlar. Bundan dolayı her sabah birkaç dakikanızı yazmaya ayırmalısınız.

Ana başarılarınızı, ilerlemenizi, ya da önceki günkü deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Ya da bu zamanı başınıza gelen en pozitif şeyleri veya olacağını umut ettiğiniz şeyleri yazarak hayatınıza minnettarlık ve optimizm katmak için de kullanabilirsiniz.

Günlük tutan bir kadın.

Sizin İçin Özel Bir Sabah Rutini

Yukarıdaki adımları kendi kişiliğinize ve içerisinde bulunduğunuz spesifik koşullara uyması için adapte edebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Bunları hangi sırada yapacağınızı ve her bir adım üzerinde ne kadar zaman harcayacağınız seçebilirsiniz.

Ayrıca, sessizliği nasıl kullanmak istediğinizi ve her gün günlüğünüze ne yazacağınızı da seçebilirsiniz. Sadece istikrarlı olduğunuzdan ve yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları uyguladığınızdan emin olun!

İlginizi çekebilir ...
İş Motivasyonu İle İlgili 3 Teori
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İş Motivasyonu İle İlgili 3 Teori

İş motivasyonu teorileri doğru uygulandığında üretkenliği oldukça artırabilir. Bunların 3'ünü keşfetmek için okumaya devam edin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Elrod, H. (2016). Miracle Morning. First.
  • Gawain, S. (1991). Visualización creativa. Sirio.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.