Logo image
Logo image

En Etkili Motivasyon Yöntemleri

3 dakika
En Etkili Motivasyon Yöntemleri
Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Mutlu olmak için bir neden bulamadığınızda uykuya dalmak ve hayatta hedefleriniz olmadığında yatağınızdan kalkıp işe gitmeniz zorlaşır. Böyle zamanlarda dibe batmamak için bazı motivasyon yöntemlerini bilmeniz gerekir.

Bu umutsuzluk ve bitkinlik hissi bazen “asteni” ile ilişkilendirilir. Yorgunluk, stres ve cesaretsizlik, bunu önlemek için bir şey yapmaya çalışmazsanız, depresyonun başlangıcı olabilir. Mevsimsel değişiklikler gibi şeyler, bunlarla iyimserlik ve pozitiflikten yararlanarak başa çıkmayı bildiğiniz sürece ruh halinizi olumsuz etkilemek zorunda değildir.

En etkili motivasyon yöntemleri, üzerinize düşen görevi yerine getirmeniz gereken yöntemlerdir. Değişmek istediğinizi söylemek yeterli değildir: kelimelerden eyleme geçmelisiniz. Her birimizin içinde muazzam bir güç var, ama onunla ne yapacağımızı seçmek bizim sorumluluğumuzdur.

“…Güçlü kişiler, yapabileceklerini yapar, zayıf kişiler ise çekmeleri gereken acıyı çeker.”

– Thucydides

Some figure

Motivasyon Yöntemleri

1. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizin bir listesini yapın

İşinizi, yapılacak işleri, ilişkileri, hayallerinizi ve dinlenmeyi dengelemek bazen neredeyse imkansız bir görevdir. Oturup kısa ve uzun vadede elde etmek istediğiniz şeylerin bir listesini yapın.İlk önce daha gerçekçi ve erişilebilir şeylere odaklanın; sonra daha büyük düşünmenize izin verin

Çaba ve kararlılık olağanüstü niteliklerdir. Hepimiz biliyoruz ki şans kendi başına  gelmez: bunun için hazırlıklı olmanız gerekir. Hedeflerinizi belirlemek çok önemlidir. Her şeye dair algınızı değiştirebilecek şeyleri takip etmeniz için sizi harekete geçirecektir.

2. Motive olmuş gibi hareket edin

Aptalca gelebilir ama “mış gibi yapmak” bazen en doğru şeydir. Sınıfındaki en zeki öğrenci dahi olsa çocuğunuza aptal derseniz, böyle davranmaya başlayacaktır. Pygmalion Etkisi olarak adlandırılan bu durum, her birimizin en iyi ve en kötü yönlerini ortaya çıkarmaktan sorumludur.

Hayata gerçekten aşık olmuş gibi davranın. Nazik olun, olumlu düşünün ve başkalarına neşe yayın. İlk başta çok zor olabilir ve kendinizi ikiyüzlü hissedebilirsiniz, ama bunu yaptıkça işe yaradığını, yansıttığınız imaj hâline geldiğinizi göreceksiniz.

3. Yaptığınız şeye konsantre olun

Yorgunluk ve ilgisizlik çoğu zaman aşırı çalışmaktan gelir. Mevcut olan en iyi motivasyon yöntemlerinden biri, yaptığınız şeylere odaklanmaktır. Bir sonraki aktiviteyi ya da öncekini düşünmeyin. Oyalanmayın ya da eve gidince bitiririm demeyin.

Önünüzdeki işi bitirin ve elinizden gelenin en iyisini yapın.Muhteşem sonuçlar göreceksiniz, yükünüz daha hafif gelecek ve işinizi daha erken bitireceksiniz.

4. Espriyi silah olarak kullanın

Gülmek en iyi doğal ilaçlardan biridir. “Mutluluk hormonu” olarak adlandırılan endorfin hormonunu salgılar. Güzel bir gülme seansından sonra, rahat ve olumlu hissedersiniz ki bu meseleleri görme şeklinizi etkiler.

Kendinizi eğlenceli ve iyi bir mizah anlayışına sahip insanlarla çevirin. Stand-up şovlarına gidin, komedi filmleri izleyin, iyi bir hiciv kitabının tadını okuyun. Hayatın eskisi kadar karanlık gelmediğini göreceksiniz. Mutlu olmak bir seçenek değil, zorunluluktur.

Some figure

5. Farklı bir yere gidin

Tebdili mekanda ferahlık vardır derler. Her gün içinizden gelen bir şey yapmaya karar verin. Sizi rutininizden çıkaran bir aktivite yapın. Daha önce dinlemediğiniz bir şarkı dinleyin, hiç düşünmediğiniz bir yere gidin, arkadaşlarınızla sürpriz bir buluşma ayarlayın. Ya da değişik bir şey yiyin.

Monotonluk çok tehlikeli olabilir. Zihninizi ve duygularınızı aktif tutmaya çalışın. Sizi ilgilendiren bir şey öğrenmeye başlayın, kalbinizi heyecandan hızla çarptıran bir şey yapmak için kendinize meydan okuyun. Yaşamaya başlamak için asla geç değildir.

6. Kendinizi şımartın

Kendinizi sevin. Ancak sadece yüzeysel ve mecazi bir düzeyde değil. Vücudunuza iyi bakın ve ona tapınağınızmış gibi davranın. Kendinize zaman ayırın, rahatlayın ve zihninizi boşaltın. Bir bardak kahvenin yanında güzel bir roman okuyun, spor yapın ve özgür hissedin.

Başkalarınıza davranmayı öğrendiğiniz gibi davranın kendinize: nezaketle, iyilik ve zarafetle. Problemlerimizin çoğu, başkalarına böyle davrandığımız hâlde kendimize iyi davranmıyor olmamızdan kaynaklanır. Kendinizi olabildiğince çok şımartın.

Motivasyon her an gerçekleşebilir, ama bunun için tüm olasılıklara açık olmalıyız. En etkili motivasyon yöntemleri, olumlu bir tutum sürdürmeyi, yeni şeyler yapmayı ve hedeflere odaklanmayı merkeze alır. İlk başta biraz çaba gerektirebilir, ama zamanınıza değer olan her şey çaba gerektirecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.