Yaratıcı Görselleştirme ile Başarıyı Yakalama

Yaratıcı Görselleştirme ile Başarıyı Yakalama

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2017

Yaratıcı görselleştirme, arzu edilen hayal ve hedefleri gerçekleştirmeye yardımcı olmak için hayal gücünün kullanıldığı bir teknik şeklinde tanımlanabilir. Zihnin becerileri vasıtasıyla başarıyı kendinize çekme ve hayatınızı iyileştirmek için bir yöntemdir. Sizi çevreleyen koşulları değiştirebilmek ve böylece sözü edilen şeyleri gerçeğe dönüştürmek amaçlanır.

Düşünce gücünü kullanmanın doğal bir yoludur ve düşündüklerinizi çekerek hayal gücünü gerçeğe dönüştürebilir. İdeal dünyanızı şekillendirmenin bir yoludur bu.

Sınırlandırıcı düşünceleri aşmak 

Yaratıcı görselleştirme sayesinde muhteşem şeyler başarabilirsiniz fakat bu herkes için işe yaramaz çünkü her bireyin değiştirmekte zorlandığı belli alanlar vardır. Düşünce ve inançları yüzünden bazı sınırlarla karşılaşırlar ve hayatları, bildikleri şeylerle kısıtlanır.

Bu nedenle, zihninizi açık tutmak önemlidir çünkü zihninizi açtıkça daha büyük fırsatlar elde edersiniz. Sınırlarınızın ötesine gitmek zorundasınız. Elbette bazı şeyleri değiştirmek zaman alacaktır ama buna harcayacağınız zamana değer çünkü güzel neticeler alacaksınız. Tek yapmanız gereken zihninizi açmak ve pozitif düşüncelere sahip olmak.

Çoğu insan aynı düşünceleri düşünüp defalarca tekrarlıyor. Bu yüzden aynı durumları yaratıp duruyorlar. Neyse ki farklı bir gerçeklik yaratmak için farklı durumlar hayal ederek bu düşünceleri değiştirebiliriz.

Yaratıcı görselleştirme gerçekleştirmek için atılacak adımlar 

Bir hedefe ulaşmak için yaratıcı görselleştirme yöntemine başvurmak istiyorsanız, belli adımları izlemelisiniz:

  • Gerçekten başarmak istediğiniz kesin bir hedefiniz olsun. 
  • Düşüncelerinizi kendinizin ve başkalarının iyiliği için kullanın. Asla birine zarar vermek için kullanmayın. Yarattığınız her şey, duruma dahil olanlar için iyi olmalı ve çevrenizdekilere zarar vermemelidir.
  • Dikkatinizin dağılmayacağı sakin bir yere gidin. Rahatlayın ve birkaç kez derin nefes alın.
  • Elde etmek istediğiniz şeyi açık ve ayrıntılı bir şekilde hayal edin. Bütün duyularınızı kullanın, isteğinizi buna ekleyin ve bu hedefin sizde uyandıracağı duyguları hayal edin.
  • Bunu günde en az iki kez ve on dakika kadar hayal etmelisiniz ve her gün sabırla çalışmalısınız.
  • Ortaya çıkan fırsatları tanıyabilmek için daima açık görüşlü olmalısınız. Yaratıcı görselleştirme sizin için kapıları açacaktır ama hiçbir şey kendiliğinden olmaz. Harekete geçip durumdan en iyi şekilde istifade etmek için önlemler almalısınız.
  • Daima olumlu bir tutum takının. Pozitif düşünce ve kelimelere yer verin. Şüphe ya da negatif duygular ortaya çıkarsa, onları pozitif düşüncelerle değiştirin.
  • Hedef ve hayallerinizi gözünüzde canlandırmayı bitirince, mesela şöyle bir cümleyi tekrarlayın: Olan her şey tatmin edici ve dahil olan herkes için uyumlu bir şekilde olsun.

Resim: Jose Antonio Cotallo Lopez


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.