Günlük Duygusal Zorlukların Üstesinden Gelmek

Günlük Duygusal Zorlukların Üstesinden Gelmek
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Duygusal zorlukların üstesinden gelmek muhtemelen bir defadan daha fazla yapmak zorunda kaldığınız bir şeydir. Bir hafta boyunca sizi gergin hale getiren duygusal heyecanlar yaşamak zordur ve geceleri uykunuzu kaçırır. Bu işinizle, önemli kişisel kararlarla, ailenizin sağlığıyla, beklenmeyen masraflarla ilgili olsa bile…

Sebepler çeşitli olabilir, ama olaylardan etkilenerek yaşadığımız duygular daima aynıdır: ıstırap, tedirginlik ve rahatsızlık. Duygusal zorluklarla başarılı ve uygun bir şekilde baş etmek nasıl olabilir? Sizi endişelendiren karşılaştığınız bu durumlarla ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

Duygusal zorlukların üstesinden gelmek – uygun bir şekilde nasıl yapılır?

Belirli bazı olaylara genellikle nasıl tepki vereceğinizi biliyorsanız şanslısınız. Bu şekilde eğer o tepkiyi benimsiyorsanız veya onu değiştirmek istiyorsanız bir seçim yapabilirsiniz. Belirli bir anda tepkinizin ne olacağını bilmiyor veya gösteremiyorsanız, ipuçları aramak için hafıza akışınız üzerine dikkatinizi toplayın.

haftasının nasıl geçtiğini düşünen delikanlı

Örneğin, patronunuz size bağırdığı zaman ne yaptınız? İşinize devam mı ettiniz yoksa siz de ona bağırdınız mı? İş arkadaşlarınıza belli ettiniz mi? Cevap size duygusal zorluklar esnasında belirli bir olaya nasıl reaksiyon verdiğinizle ilgili ipuçları verecektir.

Şimdi başka örnekler verelim: Çocuğunuz iki dersten başarısız olursa, hemen bu durumda ceza verir misiniz? Onu hemen kişisel bir sınıflandırmaya sokar mısınız? Ona bağırır mısınız? Sizin onların sorumsuzluğuna karşı olan tavrınıza göre benzer durumlarda nasıl davrandığınızdan bir fikir edinirsiniz. Bu bir kendi kendini gözlem ve kendini bilme meselesidir.

10’a kadar sayın ve nefes alın

Bu çok bariz gelebilir, ama yapmamız gerektiği kadar bunu yapamayız. Sesli saymak ve abartılı nefes almak zorunda değilsiniz. Şunu akılda tutmak gerekir ki; duygusal zorlukların üstesinden gelineceği zaman herkes farklı bir tarz kullanır. Yerinizden kalkıp birkaç saniye pencereden bakmak bile size iyi gelebilir!

Sizin için en önemli şey gerginlik halinizi kontrol edebilmenizdir. Zirvedeki endişeniz normal olarak dağılır ki bu, endişenin maksimuma ulaştığı ve sonra kısmen azaldığı anlamına gelir. Endişenizle baş edebilir ve tarif edilmesi zor durumları benimsemezseniz, size ıstırap veren durumlar giderek azalır.

Gülün ve biraz eğlenin

Bir fıkra, bir komedi gösterisi, gülünç bir durum – içinizdeki huzursuzluğu giderecek bir şeyler arayın ve bir süre içinde bulunduğunuz durumdan kaçmaya çalışın. Duygusal zorluk içinde olunan zamanlarda pozitif olmak yasak değildir, yani onun tam zıddına yönelmek! Pozitif olmaya yönelin ve eğlenmeye çalışın, hayatı sevin ve memnuniyet duyun. Bunlar vücudunuzu pozitif enerjiyle doldurmak için harika yöntemlerdir.

Programınıza uyun

Bir program bulundurup içindeki şeyleri haftalık rutin olarak yapmak sizin için kazançlı olabilir. Örneğin, Cuma gününün stresli bir gün olduğunu biliyorsanız, elinizden geldiğince programınıza bağlı kalmak en iyisidir, böylelikle yapılacak pek çok iş arasında kendinizi boğulmuş gibi hissetmekten kurtulursunuz.

uyanmış mutlu kadın

Geçerli bir beslenme ve uyku programı

Kanepenin üzerinde otururken çikolatalı dondurma yemek film seyrederken yaygın bir davranış olabilir, ama duygusal zorlukların üstesinden gelmek için yapmak isteyeceğiniz davranış türlerinden biri değildir. Yediğiniz her şeyin vücudunuzda bir etkisi vardır ve şeker yüklemesi yapmak sizin sıkıntıların üstesinden gelme stratejinizi geliştirmeyecektir.

Aksine, ilk başta kendinizi harika hissedebilirsiniz (çikolatadaki triptofan, serotonin hormonunu yükseltir), ama bunun etkisi kısa sürer. Muhtemelen kendinizi sonra daha kötü hissedeceksiniz, çünkü moral durumunuz değişmemiştir, sadece kısa bir süre için gizlenmiştir.

İhtiyacınız kadar uyuyun ve vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketin, özellikle de vitamin ve mineralleri. Midenizi boş kalorilerle doldurmayın.

Durumun zorluğunu değerlendirin

Hepimiz olayları farklı algılarız. Çocuklarınızdan biri ailenin tekrar bir araya gelmesi durumunda gergin hissedebilir. Çünkü onlar sosyal değildir, ama siz onları seviyorsunuzdur. Bu farklar yaşamsaldır ve hesaba katılmalıdır.

Sizin ani reaksiyonlarınızdan haberdar olmanız, bulunduğunuz durumun zorluğunu değerlendirmenizle ilişkilidir. Bu olay sizi felç mi ediyor? Sizin moralinizi bozup, hayal kırıklığına mı uğratıyor? Her bir olayın ne kadar önemli olduğunu ve sizi günlük hayatta nasıl etkilediğini gerçekten tahmin edebilirseniz muhteşem olur. Böylece sizin her gün aynı ruh halinde bulunmanıza engel olur. Belki de şimdi daha fazla duygusal kontrolü ele almanın tam zamanıdır.

Sonuç olarak, bu konu önemlidir, fakat onun üstesinden gelme yöntemimiz daha da önemlidir. Bu yüzden duygusal zorluklarla dolu bir haftaya ne kadar hazırlıklı olursak, o derece sıkıntıları atlatırız.

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Açıdan Daha Güçlü Olmanın 7 Yolu
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygusal Açıdan Daha Güçlü Olmanın 7 Yolu

Duygusal açıdan daha güçlü olmak dayanıklılıkla, hayatın iniş çıkışlarıyla başa çıkabilmekle, değişebilen esnek bir beyne sahip olmakla, zorlu müca...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.