Grup ve Ekiplere Liderlik Etmek için Beş Öneri

Haziran 9, 2019
Gruplara ve takımlara liderlik ediyor musunuz? İşte başarıyla yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları!

Gruplara ve takımlara liderlik etmek kolay değildir. Ne kadar liderlik becerisine sahip olursanız olun, bazı temel unsurları görmezden gelirseniz hata yapabilirsiniz. Bu nedenle, bugün gruplara ve takımlara liderlik etmenize yardımcı olacak beş ipucuna göz atacağız.

İnanılanın aksine, liderlik becerisine sahip olmayan bir kişi lider olabilir. Yapılması gereken tek şey, birazdan vurgulayacağımız her şeyi hesaba katmaktır. Liderlik olmadan bir grubun bir hedefe ulaşması zordur.

1. Etkili iletişime değer verin

Etkili bir şekilde iletişim kurmak için, liderlik ettiğiniz grubu gözlemlemelisiniz, duygularınızı nasıl yöneteceğinizi ve dinlemeyi bilmelisiniz. Bunu başardıktan sonra net talimatlar vermelisiniz.

arka planda takım çalışması

İpuçları vermemeli veya belirsiz olmamalısınız. Bir çalışma grubunun açık ve net kurallara ihtiyacı vardır. Ancak o zaman ne yapmaları gerektiğini bilirler. Aksi takdirde, iyi sonuçlar alamazsınız.

İletişim kurarken, sadece kelimelerle söylediklerinize değil, aynı zamanda jestlerinize de odaklanmalısınız. Unutmayın ki iletişimin% 70’i sözsüz, sadece% 30’u sözlüdür.

2. Otoritenize başvurmayın

Otoriteye başvurmak, genellikle çok genç yaşta evde gördüğümüz bir şeydir. Bunu “Çünkü ben senin babanım” ya da “Çünkü ben öyle dedim.” gibi ifadelerde görürüz. Bu, lider gruplara ve takımlara gelince yapamayacağınız bir hatadır.

Bir takım lideri kendi otoritesine bel bağlarsa, grup onu lider olarak görmez. Liderlik unvanı kazanılmalıdır, çünkü bu bir isimden çok daha fazlasıdır. Otoriteye başvurmak, güvenilirliğinizi azaltacaktır ve bu, önerilen amaç ve hedeflerin yanı sıra grubu da etkileyecektir.

3. Periyodik amaç ve hedefler belirleyin

Herhangi bir amacı veya hedefi olmayan bir grup durağanlaşacaktır. Bu durum zararlı olabilir.Talimat yetersizliğinden kaynaklanan bir motivasyon kaybına yol açar. Bu noktada insanların konfor alanlarından ayrılmaları zor olur.

Bir grup veya takım ilerlemezse, liderliğiniz başarısız olur. Bu nedenle, haftalık veya aylık olarak aşılacak engeller veya varılacak hedefler belirlemelisiniz. Her şey ne elde etmek istediğinize bağlı olacak.

beyaz çember içinde kırmızı figür

4. Bir gruba liderlik etmek için çatışmaları çözmek çok önemlidir

Grupları ve ekipleri etkili bir şekilde yönlendirmek için, ortaya çıkan çatışmaları çözmelisiniz. Bunları olumsuzluklar olarak değil, yeni şeyler öğrenme ve farklı şeyler yapma fırsatları olarak görmek önemlidir.

Grupların ve takımların farklı insanlardan oluştuğunu akılda tutmak önemlidir. Bu, çatışmalar iyi yönetildiği sürece zenginleştiricidir. Uyuşmazlıkların çözümü grubu güçlendirecek ve belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlayacaktır.

Eğer çatışmaları düzgün bir şekilde çözemez veya yönetemezseniz, o ana kadar elde edilen her şeyi mahvedecek şekilde, en beklenmedik anda ortaya çıkarlar.

5. İşlev ve sorumlulukları değiştirin

Konfor alanından kaçınmak için, tüm ekip üyelerinin her zaman aynı şeyi tekrar tekrar yapmaması önemlidir. Her insan gruba katabileceği eşsiz becerilere sahiptir. Ancak, farklı yolları keşfetmek her zaman iyidir.

Her ekip üyesi her zaman aynı görevi yaparsa, sonuçta motive olmaları çok zor olacaktır. Rutinler genellikle sıkıcı hale gelir. Bu nedenle, zaman zaman, işlevleri ve sorumlulukları değiştirmek iyi olur.

ofis ortamı kadın figürleri

Gördüğünüz gibi, gruplara ve takımlara liderlik etmek kolay değil. Ancak, çaba ve heves gösterdiğinizde, yukarıda belirtilen ipuçları ekibinizi istediğiniz hedeflere yönlendirmenize yardımcı olacaktır. İdeal olarak, gerekli değişiklikleri yapmak için durumunuzu aylık olarak analiz etmelisiniz.

Belirlediğiniz hedeflere ulaşmıyor musunuz? Takımdaki birkaç kişi motive olmuyor mu? Çözülmemiş bir çatışma var mı? Bir iletişim sıkıntısı var mı? Bu ve benzeri diğer soruları cevaplamak, liderlik tarzınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.